Jak zakończyć laktację?
Okres karmienia piersią, jak każdy inny, kiedyś dobiega końca. Zatrzymanie laktacji to z natury etapowy proces, z czego warto zdać sobie sprawę, aby uniknąć poczucia frustracji i nieprzyjemnych skutków. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ważnych informacji, które pomogą Ci odnieść sukces w wyciszaniu laktacji oraz przejść ją najłagodniej, jak to możliwe.
Dlaczego chcesz zakończyć laktację?
Na postawione wyżej pytanie jesteś zobowiązana odpowiedzieć wyłącznie samej sobie. Pamiętaj, że decyzja o kontynuowaniu karmienia piersią powinna zależeć wyłącznie od woli matki i dziecka. Wyznaczając sobie cel laktacyjny, weź pod uwagę wszystkie "za" i "przeciw". Nie rób tego jednak pod presją osób z zewnątrz - ich niestosownych uwag, nieracjonalnych przekonań i opinii, za którymi najczęściej nie stoją fakty ani fachowa wiedza. Jeśli Ty chcesz kontynuować karmienie, a Twoje dziecko nadal domaga się piersi, to nie pozwól wmówić sobie, że karmisz już zbyt długo lub że karmienie na jakimkolwiek etapie rozwoju dziecka jest dla niego bezwartościowe. Karmienie piersią, bez względu na to ile trwa, zawsze niesie za sobą zdrowotne korzyści dla dziecka i matki i nigdy nie staje się szkodliwe. Weź to pod uwagę, zanim podejmiesz pochopną decyzję o zakończeniu laktacji.
Przyjdzie na to czas - czyli kilka słów o samoodstawieniu
Odstawienie od piersi może być wynikiem decyzji wypływającej tylko z potrzeby matki albo tylko decyzji dziecka. Może być też procesem bardzo łagodnym i naturalnym dla obu stron. Jeśli mama wcześniej sama nie zdecyduje się na odstawienie od piersi, to prędzej czy później - dojdzie do niego samoistnie. Potrzeba ssania w indywidualnym dla dziecka rytmie i tempie będzie malała, aż wreszcie całkiem wygaśnie. Przesądem jest przekonanie, że decyzję o odstawieniu musi podjąć matka, ponieważ dziecko samo nie zrezygnuje z piersi.
Jak powstrzymać laktację? Pośpiech nie pomoże
Zakańczanie laktacji motywowane decyzją matki musi chwilę potrwać, aby nie obfitowało w przykre emocje i skutki uboczne. Odstawienie dziecka od piersi winno być rozumiane jako złożony proces, a nie punkt do odhaczenia. Podczas odstawienia może dochodzić do poczucia straty lub smutku u obu stron karmienia. Zmiany często bywają trudne, tak jest i w tym przypadku. Warto wykazać się empatią i zrozumieniem dla odczuć dziecka i własnych. Obniżenie nastroju kobiety może wystąpić nawet wtedy, kiedy jest ona przekonana, że nie chce kontynuować karmienia piersią. Spowodowane jest to obniżeniem poziomu prolaktyny i oksytocyny, który towarzyszy procesowi odstawiania.
Bywa, że natychmiastowe zahamowanie laktacji jest konieczne z powodów zdrowotnych lub losowych. Wówczas mogą pojawić się wymienione skutki uboczne: gorączka, zastój pokarmu w piersi, zablokowanie kanalików mlecznych, zapalenie piersi. W przypadku, kiedy objawy są dokuczliwe lub powodują obawę o stan zdrowia, należy niezwłocznie zasięgnąć porady specjalisty - lekarza, położnej lub doradcy laktacyjnego.
Jak załagodzić objawy nagłego odstawienia od piersi?
Skutki po nagłym zakończeniu karmienia można wspomóc się piciem ziół o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym, jak szałwia i mięta. W przypadku bólu i dyskomfortu przez nadmiar pokarmu zbierający się w piersiach można za pomocą dłoni odciągnąć małą ilość pokarmu. Jednak należy upuścić tylko taką ilość pokarmu, która doprowadzi do ustąpienia bólu. Odciągnięcie większej ilości mleka spowoduje, że pobudzimy gruczoły do produkcji kolejnego pokarmu. Należy także unikać używania laktatora. Ulgę przyniosą także chłodne okłady na piersi oraz włożenie schłodzonych liści kapusty do stanika. Dla lepszych rezultatów kapustę należy ponakłuwać.
Kiedy odłożyć zakończenie laktacji na później?
W trosce o zdrowie i samopoczucie dziecka powinno się unikać rozpoczynania procesu odstawienia, gdy: dziecko choruje, ząbkuje, jest w czasie rekonwalescencji po urazach/pobycie w szpitalu; panuje okres upałów, kiedy ważne jest regularne uzupełnianie płynów w organizmie. Zakończenie karmienia piersią nie powinno odbywać się także w trakcie innych stresujących dla dziecka zmian, jak odpieluchowanie czy trudne sytuacje w rodzinie.
Dowiedz się czym jest linea negra!