Alkohol a karmienie piersią

Ciąża jest okresem, w którym przyszła mama powinna bezwzględnie powstrzymać się od picia alkoholu – jakakolwiek jego ilość może zaszkodzić rozwijającemu się dziecku, prowadząc do powstania wad, które mogą poważnie wpłynąć na jego dalsze życie. Kwestia ta w dzisiejszych czasach nie budzi już wątpliwości, natomiast wiele mitów i nieporozumień narosło wokół tematu dotyczącego tego, czy podczas karmienia ciąży można pić alkohol. Czy młoda mama może sięgnąć po napój procentowy? Jeśli tak, to w jakich warunkach i jakiej ilości? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Czy podczas karmienia piersią można pić alkohol?

Na pytanie o to, czy podczas karmienia piersią można pić alkohol, nie sposób odpowiedzieć ,,tak” czy ,,nie” bez dalszego wyjaśnienia. Oczywiście, najbardziej bezpieczną opcją jest rezygnacja z procentowych trunków, jednak – jak się okazuje – karmiące kobiety mogą okazjonalnie sięgnąć po alkohol “zero” w niezbyt dużej ilości. Należy jednak to zrobić w sposób świadomy, posiadając rzetelną wiedzę na temat tego, jak zachowuje się alkohol w organizmie człowieka. Co więcej, decydując się na spożycie tak zwanych napojów wyskokowych należy zadbać o to, aby dziecko pozostawało w tym czasie pod opieką innego opiekuna ze względów bezpieczeństwa.

Alkohol a karmienie piersią – co powinna wiedzieć każda mama?

Istnieją kwestie, z których powinna zdawać sobie sprawę każda mama karmiąca piersią, która chce okazjonalnie sięgnąć po niewielką dawkę alkoholu. Przede wszystkim należy wiedzieć, że jego stężenie w mleku jest mniej więcej takie samo jak we krwi i osiąga największą wartość po około 30-60 minutach od spożycia trunku. W przypadku gdy towarzyszył on posiłkowi czas ten może ulec wydłużeniu. W takim momencie podanie mleka matki dziecku jest najbardziej niebezpieczne – do jego organizmu może dostać się nawet 5 procent alkoholu, który wypiła matka. 

Okres laktacji nie stanowi jednak bezwzględnego przeciwwskazania do wypicia lampki wina czy niewielkiego piwa. Należy jednak wiedzieć, po jakim czasie od ich spożycia możliwe jest bezpieczne karmienie dziecka piersią. Jeśli wypijemy trunek, w którym ilość alkoholu będzie oscylowała w okolicach 12 gramów, będziemy musiały zachować od 2,5 do 3 godzin przerwy przed karmieniem dziecka. W przeciwnym razie narazimy je na szkodliwe, potencjalnie poważne skutki, które wiążą się z wysoką toksycznością alkoholu w przypadku małych dzieci.

Karmienie piersią a alkohol – po jakim czasie od spożycia można nakarmić dziecko?

Warto jednak mieć na uwadze, że to, ile czasu należy odczekać od spożycia napoju wyskokowego do karmienia dziecka, uzależnione jest nie tylko od ilości alkoholu w trunku. Bardzo ważna jest również masa ciała matki – im jest ona mniejsza, tym więcej czasu zajmie całkowite wyeliminowanie alkoholu z organizmu. Wielu specjalistów zaleca więc – dla bezpieczeństwa i pewności – wypicie lampki wina czy szklanki piwa bezpośrednio po karmieniu.

Zastanawiając się nad tym, czy w podczas karmienia piersią można pić alkohol, najczęściej mamy na myśli właśnie spożycie piwa, wina czy wypicie drinka. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w niektórych potrawach oraz deserach również znajdziemy pewne ilości tej substancji. W takich przypadkach trudno jednoznacznie określić, po jakim czasie karmienie piersią będzie w pełni bezpieczne.

Alkohol a karmienie piersią – wpływ etanolu na laktację

Choć przesąd jest wprost przeciwny, spożywanie alkoholu obniża produkcję mleka. Szacuje się, że przy wypiciu jednego piwa może ona spaść nawet o 20-parę procent. Za taki stan rzeczy odpowiada zahamowane uwalnianie oksytocyny. Mamy, które decydują się na piwo bezalkoholowe, również powinny zachować uważność – niektóre napoje określane tym mianem zawierają śladowe ilości alkoholu, które – jeśli zostaną spożyte – również wymagają zachowania odstępu czasowego przed karmieniem.

Warto wiedzieć, że jeśli jednorazowo rezygnujemy z karmienia ze względu na spożycie alkoholu, nie trzeba odciągać mleka, jednak taki zabieg może korzystnie stymulować laktację.