Czy podczas karmienia piersią można stosować kwas salicylowy?
Podczas ciąży organizm kobiety przechodzi wiele zmian, by stworzyć jak najlepsze warunki dla rozwoju płodu. Warto pamiętać, że wiąże się to z koniecznością zmiany trybu życia oraz ograniczenia pewnych produktów zarówno względem diety, przyjmowanych leków czy stosowanych kosmetyków. Sprawa jest nieoczywista zwłaszcza w ostatnim przypadku, dlatego w niniejszym tekście podpowiadamy, czy można stosować kwas salicylowy przy karmieniu piersią.
Kwas salicylowy - dlaczego się go stosuje?
Kwas salicylowy jest szeroko stosowany w dermatologii i kosmetologii ze względu na jego właściwości keratolityczne, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Sprawdza się w terapii wielu dolegliwości skórnych.
Omawiany kwas salicylowy jest skutecznym środkiem w leczenia trądziku. Działa keratolitycznie, co oznacza, że pomaga złuszczać martwy naskórek i odblokowuje zatkane pory, zmniejszając tym samym występowanie wyprysków. Ponadto jest stosowany w leczeniu brodawek, takich jak brodawki wirusowe na skórze rąk, stóp i innych obszarów ciała. Pomaga w rozpuszczaniu warstw zrogowaciałego naskórka, co prowadzi do zmniejszenia rozmiaru i zniknięcia brodawki. W niektórych przypadkach kwas salicylowy może być stosowany w łagodzeniu objawów łuszczycy, takich jak łuszczenie i zaczerwienienie skóry. Preparat może być wykorzystywany jako składnik peelingów chemicznych, które mają na celu złuszczenie i odnowę skóry, poprawiając jej wygląd i teksturę.
Karmienie piersią a środki stosowane zewnętrznie
Można się spotkać z błędnym przekonaniem, że środki stosowane na skórę nie wpłyną na pokarm dla dziecka, jednak nic bardziej mylnego. Leki i inne preparaty aplikowane na skórę wnikają w jej głąb i przenikają do dalszych partii organizmu. Każda znajdująca się w krwiobiegu substancja może więc znaleźć się w większym czy mniejszym stopniu w mleku matki, dlatego warto zachować szczególną ostrożność. Jak w takim razie wygląda sprawa karmienia piersią w kontekście kwasu salicylowego?
Kwas salicylowy a karmienie piersią
Dermatolodzy zaznaczają, że sytuacja w tym przypadku nie jest jednoznaczna, zwłaszcza że każdy organizm jest inny. Jednak istnieją przesłanki do tego, żeby zrezygnować z kwasu salicylowego. Po pierwsze udowodniono jego przenikanie do mleka. W przypadku organizmu kobiety, eliminacja substancji z organizmu zajmuje około 2 godzin (oczywiście wiele zależy od dawki) przy jednorazowym podaniu, jednak jeśli przeniknie z mlekiem do dziecka - u pociechy czas ten jest dwukrotnie dłuższy. Może to owocować między innymi kwasicą metaboliczną, gorączką, brakiem apetytu, wybroczynami czy hemolizą krwinek.
Kwas salicylowy na twarz a karmienie piersią
Mogłoby się wydawać, że maści, kremy czy inne kosmetyki z kwasem salicylowym stosowane na twarz nie przenikną do mleka matki, w końcu są stosowane miejscowo. Nadal jednak kwas salicylowy trafia do krwiobiegu i przez to rozchodzi się po całym organizmie. Jednak stosując delikatne preparaty o niewielkiej zawartości omawianego kwasu, można od czasu do czasu dokonać aplikacji na skórze, oczywiście stosując się do zaleceń producenta i przestrzegając wskazówek specjalistów. Przed użyciem najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem.
Kwas salicylowy - karmienie piersią
Podczas karmienia piersią należy zachować szczególną uwagę na stosowane kosmetyki, dlatego w przypadku chęci skorzystania z kwasu salicylowego zalecamy konsultację z lekarzem. Warto postawić na ostrożność, ponieważ stosowanie tego kwasu przez matkę podczas karmienia piersią może powodować niepożądane skutki u dziecka, takie jak reakcje skórne, problemy żołądkowo-jelitowe, a nawet działanie negatywne na układ krzepnięcia krwi. Ponadto istnieje ograniczona liczba badań na temat bezpieczeństwa stosowania tego środka podczas karmienia piersią, dlatego zaleca się zachowanie ostrożności i unikanie jego używania. Istnieje też wiele innych kosmetyków o bezpiecznych składach, które są znacznie bezpieczniejsze, dlatego polecamy skorzystać z konsultacji z profesjonalnym dermatologiem.