Ciąża pozamaciczna - kiedy widać na usg?

Ciąża pozamaciczna to bardzo przykra przypadłość, która spotyka kobiety. Ma negatywny skutek dla zdrowia zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Zawód, związany z nieprawidłowym przebiegiem ciąży jest niezwykle trudny do zniesienia, a dolegliwości somatyczne mogą utrzymywać się bardzo długo. Kobiety, które doświadczyły ciąży ektopowej, potrzebują wyjątkowego traktowania i ogromnej ilości wsparcia otoczenia oraz najbliższych.

Ciąża pozamaciczna - jak wygląda ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna, inaczej nazywana ciążą ektopową to sytuacja, kiedy płód zagnieżdża się poza błoną śluzową macicy. Najczęściej zdarza się to w jajowodzie, ale istnieją też przypadki ciąży umiejscowionej w jajniku, jamie brzusznej lub szyjce macicy.

Rodzaje ciąży pozamacicznej:
● ciąża jajowodowa - obejmuje 99% przypadków, zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w jajowodzie
● ciąża szyjkowa - płód rozwija się w szyjce macicy
● ciąża jajnikowa - komórka osadza się w jajniku
● ciąża otrzewnowa - zapłodniona komórka umiejscawia się w jelicie

Ciąża pozamaciczna - powody występowania

Powodów występowania ciąży pozamacicznej jest wiele. Mogą to być np. przebyte infekcje - zakażenia chlamydiami lub rzeżączką. Ryzykiem są obarczone kobiety, które mają problemy związane z jajowodami - np. są one zwężone lub przyrośnięte do jajnika, lub mają zaburzenia funkcjonowania. Wszelkie operacje ginekologiczne również mają wpływ na zagnieżdżeniu się płodu w złym miejscu. Innymi czynnikami, mającymi następstwo występowania ciąży pozamacicznej są: endometrioza, leczenie niepłodności (np. metoda in vitro) lub przebycie takiego leczenia, wcześniejsze ciąże pozamaciczne, stosowanie wkładek domacicznych, wady wrodzone oraz nawet palenie tytoniu.

Ciąża pozamaciczna - kiedy się ujawnia i jakie są objawy?

Wczesna ciąża pozamaciczna nie daje żadnych objawów. Pierwsze objawy, jakie pojawiają się przy jej wystąpieniu to ból brzucha i krwawienie z dróg rodnych. Następnie ilość dolegliwości zwiększa się i kobieta może zmagać się z coraz większymi bólami oraz krwawieniami. Mogą wystąpić zawroty głowy, zasłabnięcia, nudności, wymioty, uczucie parcia, zmęczenia i ogólne złe samopoczucie. Niekiedy pojawiają się także objawy wstrząsu - trudności w oddychaniu, zimne poty i przyśpieszone tętno.

Ciąża pozamaciczna - usg dopochwowe

Przy podejrzeniu ciąży kobiety zazwyczaj wykonują test ciążowy i jeśli wynik był pozytywny, udają się do lekarza ginekologa. Wówczas, często nie wiadomo jeszcze, czy ciąża jest prawidłowa, czy przebiega w sposób zaburzony. Gdy wykonywane jest badanie usg wewnątrz macicy i nie jest widoczny pęcherzyk, lekarz zaleca wykonanie badania beta HCG i dzięki temu monitoruje sytuację. Wynik badania upewni lekarza i pacjentkę, czy pęcherzyk zagnieździł się w macicy w prawidłowy sposób oraz, czy nie występują żadne inne problemy. Jeżeli poziom beta HCG wzrasta zbyt wolno, sygnalizuje to nieprawidłowy rozwój ciąży.

Ciąża pozamaciczna: kiedy widać na usg?

W 6 tygodniu ciąży pęcherzyk powinien być zagnieżdżony prawidłowo wewnątrz macicy. Jeżeli go nie widać, może oznaczać to ciążę ektopową. Należy wtedy podjąć odpowiednie kroki diagnostyczne, aby potwierdzić lub wykluczyć złe zagnieżdżenie się zarodka.

Ciąża pozamaciczna - leczenie

Leczenie przebiegu ciąży pozamacicznej polega na przepisaniu przez lekarza preparatów, które zahamują rozwój zarodka. Jest to sytuacja bardzo trudna dla kobiety pod względem psychicznym, ponieważ ma ona świadomość, że ciąża musi zostać przerwana. Pozwala to jednak uchronić jej zdrowie, a nawet życie, a szybka reakcja umożliwi bezproblemowe zajście w kolejną ciążę. Gdy zagnieżdżenie zarodka w złym miejscu zostanie wykryte zbyt późno - po 8 tygodniu ciąży, konieczne jest wykonanie operacji, podczas której usuwa się wadliwy płód. Niestety późna interwencja może skutkować usunięciem jajowodu. Czasami zdarza się, że zarodek samoistnie usuwa się z organizmu i zostaje wchłonięty przez tkanki. W większości przypadków ciąża pozamaciczna nie zabiera szansy na kolejną prawidłową ciążę, jednak po doświadczeniu takiego zaburzenia warto skontrolować drożność jajowodów badaniem sono - HSG.

Zajrzyj do innego artykułu:https://malakawka.pl/co-to-jest-porod-lotosowy-jak-sie-przygotowac/