Mięśniaki macicy - czego unikać przy mięśniakach?
Każda choroba wymaga odpowiedniego leczenia, szczególnie jeśli chodzi o schorzenia, które można leczyć w sposób nieinwazyjny. W takim wypadku nie ma problemów związanych z wyłączeniem z normalnych obowiązków, ponieważ sprzyjające leczeniu rozwiązania można wdrażać na co dzień. Podobnie jest w przypadku wystąpienia problemów związanych z mięśniakami macicy. Dieta w przypadku tego schorzenia może być jednym z elementów, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Mięśniaki macicy – co to jest?
Często diagnoza dotycząca występowania mięśniaków macicy budzi u kobiet duży lęk. Nierzadko jest to spowodowane niewiedzą na temat tej choroby, dodatkowo wzmocnioną przez niezrozumienie nomenklatury medycznej. Jeśli dodatkowo lekarz użyje określenia „nowotwór”, pacjentki zaczynają reagować bardzo impulsywnie. Jest to spowodowane głównie strachem związanych ze skojarzeniami z tym pojęciem. Co to są mięśniaki macicy i czy na pewno jest to nowotwór?
Rzeczywiście mianem mięśniaków macicy określa się włókniaki macicy, które bezpośrednio zaliczane są do łagodnych nowotworów. Warto jednak podkreślić, że niepoparty faktami strach często bierze się z mylenia pojęcia nowotworu z rakiem. W istocie mięśniaki macicy są łagodnymi nowotworami i bardzo rzadko przechodzą w wariant złośliwy.
Z czego robią się mięśniaki macicy?
Diagnoza dotycząca mięśniaków macicy często może być niemałym zaskoczeniem dla pacjentki. Nawet, jeśli dbasz o swoje zdrowie, a także o stan swoich narządów rozrodczych oraz prawidłowo przygotowujesz się do porodu (np. z pomocą balonika Aniball) i tak mogą one zostać u Ciebie zdiagnozowane. Pacjentki często są zdziwione tym, z czego robią się mięśniaki macicy. Odpowiedź na to pytanie jest bowiem bardzo prosta.
Mięśniaki wywodzą się bezpośrednio z tkanek, które są jednocześnie budulcem tkanki mięśniowej macicy. Mają więc one strukturę mięśni gładkich. Rozwijają się najczęściej w trzonie macicy, choć nie jest to regułą. Można wyróżnić mięśniaki: szyjkowe, międzywięzadłowe, śródścienne, podsurowicze, podśluzówkowe, a także uszypułowane. Niezależnie od swojego położenia mogą występować pojedynczo lub w grupach. Najczęściej mają kulisty kształt i osiągają od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów wielkości.
Czego unikać przy mięśniakach?
Diagnoza i rozpoznanie to jedno – jest to tylko punkt wyjścia dla dalszych działań, czyli leczenia. To kolejna kwestia, która może budzić u pacjentek bardzo duży dyskomfort psychiczny. Pojęcie nowotworu zazwyczaj błędnie kojarzy się wyłącznie z inwazyjnymi działaniami, które często sprawiają, że całe życie kobiety zostaje wywrócone do góry nogami. Warto jednak pamiętać, że niezłośliwe odmiany mięśniaka najczęściej nie wymagają tak radykalnego leczenia, jak inne rodzaje nowotworów, głównie złośliwych – nie ma więc potrzeby wykorzystywania chemioterapii czy radioterapii. Łagodna odmiana mięśniaka macicy nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia. Warto więc zastanowić się, czego unikać przy mięśniakach, aby jak najlepiej wspomóc proces leczenia nieinwazyjnego.
Czego nie lubią mięśniaki macicy?
Jeśli zależy Ci na utrzymaniu swojego schorzenia w ryzach, możesz z powodzeniem zastanowić się, czego nie lubią mięśniaki macicy. Odpowiednie dostosowanie stylu życia do tych zasad może sprawić, że wzrost tych zmian zostanie znacznie spowolniony.
Przy występowaniu mięśniaków warto przede wszystkim nieco zmienić swoją dietę. Pomocne może być szczególne skierowanie się w stronę produktów z niskim indeksem glikemicznym, co w dużym stopniu oznacza eliminację z diety produktów wysoko przetworzonych. Przypuszcza się, że hiperinsulinemia zwiększa poziom estrogenów, co może bezpośrednio przyczyniać się do powstawania tego schodzenia.
Co może okazać się jeszcze pomocne, jeśli dowiedziałaś się o występowaniu mięśniaków macicy? Dieta bywa kluczowa. Postaraj się więc ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, a zamiast tego postaw na pełne witamin warzywa i owoce. Wskazane jest również unikanie alkoholu.
Dowiedz się jak ćwiczyć mięśnie Kegla!