Ciąża ektopowa - co to?

Czasem może się zdarzyć, że ciąża nie będzie przebiegać dokładnie tak, jak powinna oraz w sposób, w jaki byśmy tego chcieli. Istnieją różne, rzadkie przypadki zaburzeń ciąży, których nauka nie do końca potrafi wytłumaczyć, a również takie, które są efektem zbiegów okoliczności z przeszłości. Jednym z najpoważniejszych rodzajów zaburzeń w tym przypadku, jest ciąża ektopowa. Co to takiego, jakie są czynniki ryzyka i czy da się jej uniknąć? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

Co to jest ciąża ektopowa?

W dużym skrócie można napisać, że ciąża ektopowa to inaczej ciąża pozamaciczna. Jest to bardzo poważny stan, który zagraża życiu i zdrowiu kobiety, a także uniemożliwia prawidłowy rozwój dziecka.

Ciąża ektopowa ma miejsce wtedy, kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w innym miejscu, niż macica. Najczęściej wspomniane zagnieżdżenie pozamaciczne ma miejsce w jajowodzie (szacuje się, że zdarza się w aż 97 procentach przypadków ciąż pozamacicznych).

Od wielu lat procent wystąpienia ciąż pozamacicznych nie ulega zmianie i wynosi około 2% wszystkich ciąż, więc jak wyraźnie widać, jest to dosyć rzadko występująca sytuacja. Nie mniej, ciąża ektopowa stanowi olbrzymie zagrożenie dla życia matki. Rosnący płód, który zamiast w macicy rozwija się w jajowodzie, może go rozerwać, co doprowadzi do ogromnego krwotoku wewnętrznego do jamy otrzewnej, w wyniku czego ciężarna może nawet stracić życie. Właśnie z tego powodu, w przypadku wykrycia ciąży ektopowej, wytyczne lekarzy specjalistów wyraźnie wskazują, że konieczne jest jak najszybsze jej przerwanie.

Warto pamiętać, że zdarza się, że ciąża pozamaciczna zaniknie samoistnie, jednak nie należy brać tego za pewnik, ponieważ taki przebieg wydarzeń jest dosyć rzadki. Na samym początku ciężarna może w ogóle nie mieć świadomości, że wystąpiła u niej ciąża ektopowa. Widoczne objawy występują bowiem dopiero w późniejszych etapach. W pierwszych tygodniach następuje natomiast zatrzymanie miesiączki i wzrost wskaźnika beta-hCG we krwi, dokładnie tak jak w przypadku ciąży o normalnym przebiegu.

Stwierdzenie, że komórka zagnieździła się poza macicą, możliwe jest wyłącznie podczas badania ultrasonograficznego, podczas którego lekarz nie stwierdza obecności jaja płodowego w obrębie macicy. Właśnie dlatego tak istotne jest poddanie się badaniom zaraz po potwierdzeniu, że pojawiła się ciąża. Testy ciążowe oraz badania krwi mogą wykazać, że doszło do zapłodnienia komórki i kobieta faktycznie jest w ciąży, jednak żadne z nich nie wskaże, czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy jednak występują jakieś problemy. Trzeba więc pamiętać o tym, że aby ostatecznie potwierdzić ciążę ektopową, trzeba wykonać badanie obrazowe ultrasonografem.

Objawy ciąży ektopowej w jej późniejszych stadiach są dużo bardziej widoczne. Występują m.in. narastające bóle brzucha umiejscowione po jednej stronie, krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, omdlenia, a także objawy rozwijającego się wstrząsu (przyspieszenie akcji serca, utrata przytomności, bladość skóry, nadmierna potliwość)

Ciąża ektopowa - przyczyny

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nauka nie do końca potrafi wytłumaczyć przyczyny powstawania wielu zaburzeń ciąż. Nie można więc dokładnie stwierdzić, co wywołuje ciążę ektopową. Czynniki ryzyka mogą być naprawdę różne, jednak niektóre z nich udało się określić.

Wśród możliwych przyczyn ciąży pozamacicznej są: przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie jajowodów, przebyte zapalenie narządów miednicy mniejszej, przebyte zakażenie chlamydiami, zapłodnienie in-vitro, stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej, zaburzenia funkcjonowania jajowodów, a także endometrioza. Jak więc widać, istnieje bardzo dużo czynników, które mogą spowodować wystąpienie ciąży ektopowej.

Niestety, wystąpienie ciąży pozamacicznej niesie za sobą przykre konsekwencje. Za każdym razem, kiedy komórka jajowa zagnieździ się poza macicą i trzeba przerwać ciążę, wzrasta ryzyko, że każda kolejna ciąża będzie ektopowa. Nie ma obecnie metody na zmniejszenie szansy wystąpienia tego zaburzenia.

Sprawdź kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny.