Czy w ciąży można jeść ostre?

,,Czy w ciąży można jeść ostre?” – to pytanie zadają sobie zarówno te przyszłe mamy, które przed ciążą uwielbiały mocno pikantne potrawy, jak i te, które z podobną zachcianką spotkały się dopiero w jej trakcie. Wokół tematu przez lata narosło wiele mitów, choć – jak się okazuje – nie ma się czego obawiać. Mimo tego, jak ze wszystkim, warto zachować umiar i ostrożność, bo spożywanie ostrego jedzenia może się wiązać z nieprzyjemnymi dolegliwościami dla ciężarnej.

Czy można jeść ostre w ciąży? 

Amatorki ostrego jedzenia oraz przyszłe mamy z niespodziewanymi zachciankami żywieniowymi mogą odetchnąć z ulgą – spożywanie takich potraw jest w pełni bezpieczne zarówno dla rozwijającego się dziecka, jak i dla ciężarnej. Jednak to, jak będziemy się czuć po takim jedzeniu, zależy od tego, czy nasz organizm jest do niego przyzwyczajony. Jeżeli wcześniej za nim nie przepadałyśmy, ale hormony sprawiły, że bez ostrych przypraw i sosów nie możemy się obejść, warto wprowadzać je do jadłospisu stopniowo i obserwować, czy nie wystąpią jakieś dolegliwości. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży można jeść ostre potrawy i wyklucza je ze swojego menu na skutek panujących przesądów, które łączą takie nawyki żywieniowe z ryzykiem przedwczesnego porodu, co jednak nie ma żadnego oparcia w nauce.

Czy w ciąży można jeść ostre potrawy? Czy ma to jakiś wpływ na dziecko?

Ciężarne kobiety często nie wiedzą, co jest bezpieczne do spożycia w ich stanie. Troska o zdrowy rozwój dziecka sprawia, że nierzadko pytają, czy można jeść ostre w ciąży, martwiąc się, czy takie potrawy nie będą miały wpływu na płód. Jak wspomnieliśmy, spożywanie ostrych potraw jest w 100 procentach bezpieczne dla maluszka, jednak faktycznie może mieć ono na niego wpływ. Niektórzy wskazują na to, że pikantne dania stymulują rozwój zmysłu smaku u dziecka, a ponadto to, co jemy w ciąży, może się przełożyć na jego metabolizm i wybory żywieniowe w późniejszym życiu. Mit o tym, że ostre potrawy mogą wywołać przedwczesny poród lub go przyspieszyć, gdy jesteśmy już po terminie, należy jednak włożyć między bajki.

Czy w ciąży można jeść ostre? Wpływ pikantnych potraw na samopoczucie przyszłej mamy

Odpowiedź na pytanie o to, czy w ciąży można jeść ostre potrawy, jest oczywiście twierdząca. Należy jednak pamiętać, że z tym stanem wiąże się wiele typowych dolegliwości, które dotyczą układu pokarmowego. Ciężarne często borykają się z nudnościami, biegunkami, zgagą czy wzdęciami, a spożycie pikantnego jedzenia może nasilić wywoływany przez nie dyskomfort. Warto więc jeść takie dania z umiarem i ostrożnością. W sytuacji nadmiernego spożycia może dojść do podrażnienia żołądka, bolesnych skurczów jelit, a nawet zapalenia trzustki. Należy przy tym pamiętać, że leki na problemy z trawieniem czy zgagę często nie są dozwolone dla ciężarnych kobiet, dlatego zachowanie umiaru jest najlepszym wyjściem.

Czy można jeść ostre w ciąży? Jak spożywać pikantne potrawy, aby uniknąć przykrych dolegliwości?

Czy w ciąży można jeść ostre bez obaw o maluszka? Jak najbardziej tak! Jednak warto mieć na uwadze także swoje samopoczucie – nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą być naprawdę uciążliwe i trudniejsze do zlikwidowania niż przed ciążą. Tak jak wspomnieliśmy, kobiety ciężarne, które już wcześniej dość często spożywały pikantne potrawy, raczej nie mają się czego obawiać – ich organizm jest przyzwyczajony do trawienia tego typu pokarmu. W przeciwnym razie należy wprowadzać go do diety stopniowo. Warto w tym celu przygotowywać posiłki samodzielnie, aby kontrolować, jaki poziom ostrości jest dla nas akceptowalny. Co więcej, zaleca się ich spożywanie w ciągu dnia aniżeli wieczorami. Jeżeli doświadczymy uciążliwych objawów po spożyciu ostrego jedzenia, warto skonsultować się z lekarzem. Warto również wspomnieć, że wiele ciężarnych kobiet stosuje imbir jako sposób na mdłości. Należy mieć jednak na uwadze, że o ile stosowany w umiarze okazuje się skuteczny, tak jego nadmierne spożycie może prowadzić do podrażnienia żołądka oraz gazów.