Seks w ciąży pozycje

Seks w ciąży - jakie pozycje są bezpieczne?

Uprawianie seksu w ciąży jest dozwolone pod warunkiem zastosowania się do kilku zasad. Zdrowy rozsądek, konsultacja z lekarzem, a przede wszystkim dbanie o dobre samopoczucie ciężarnej są kluczowe w czerpaniu satysfakcji ze współżycia. Przed pójściem do łóżka warto dowiedzieć się, jakie pozycje seksualne dla kobiet w ciąży są bezpieczne. Nie każda z nich sprawdzi się bowiem w konkretnym trymestrze ciąży. O czym pamiętać?

Bezpieczne pozycje seksualne w ciąży

Pierwszy trymestr ciąży charakteryzuje się zwykle obniżonym samopoczuciem. Wiele kobiet cierpi z powodu nudności, wymiotów i senności. Ciężarne, które nie odczuwają podobnych objawów, mają z kolei podwyższone libido. W pierwszym trymestrze niemal wszystkie pozycje seksualne w ciąży są bezpieczne. Seks można uprawiać w pozycji na jeźdźca, bądź gdy partnerka leży na boku. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę, by mężczyzna nie przygniatał nadmiernie brzucha kobiety.

Podczas drugiego trymestru dochodzi do lepszego ukrwienia i nawilżenia pochwy. Ciężarna odczuwa wysoką ochotę na współżycie i może częściej odczuwać satysfakcję. Powiększający się brzuch sprawia, że w łóżku nie mogą być przyjmowane byle jakie pozycje. Seks w ciąży podczas drugiego trymestru warto uprawiać w pozycjach, które nie uciskają okolic miednicy i brzucha. Warto unikać także płaskiego leżenia na plecach przez ciężarną, ponieważ wówczas macica naciska na naczynia krwionośne. Lepiej wybierać pozycje siedzące, bądź takie, w których kobieta znajduje się na górze lub z boku partnera.

Seks w trzecim trymestrze ciąży

Osoby spodziewające się dziecka powinny wiedzieć także, jakie pozycje seksualne w ciąży są bezpieczne podczas trzeciego trymestru. Duży brzuch będzie utrudniać tradycyjne współżycie, dlatego warto zdecydować się na pozycję na łyżeczkę lub gdy kobieta znajduje się na górze. Można także próbować większości z tylnych pozycji, uważając na brzuch oraz nadwrażliwe piersi. Co z ochotą na seks? Ciężarne zwykle mają obniżony nastrój, co związane jest ze zbliżającym się terminem rozwiązania. Są jednak pary decydujące się w dalszym ciągu uprawiać seks w ciąży. Pozycje na boku lub z kobietą na górze są bezpieczne dla partnerki w zaawansowanej ciąży.

Uprawianie seksu w ciąży ma działanie rozluźniające i może powodować spadek napięcia związanego ze stanem błogosławionym. Wiele kobiet w tym czasie decyduje się także na przygotowanie do porodu. Na kilka tygodni przed rozwiązaniem sięgają po akcesoria, takie jak balonik Aniball z naszej oferty. Produkt umieszczany w pochwie zwiększa szansę na poród bez urazu, czy pęknięcia krocza. Balonik to produkt medyczny, który służy do treningu mięśni dna miednicy oraz nauki relaksacji. Dzięki jego zastosowaniu można przygotować się do porodu, zmniejszając tym samym ryzyko pęknięcia krocza.

Na co uważać podczas współżycia w czasie ciąży?

Warto pamiętać, że nawet najbezpieczniejsza pozycja seksualna w ciąży nie zwalnia partnerów z zachowania szczególnej ostrożności w czasie współżycia. Zamiar odbywania stosunków podczas ciąży warto skonsultować z lekarzem, który zadecyduje o możliwości współżycia w konkretnym przypadku. Ciężarne powinny także zwracać uwagę na własne ciało po seksie z partnerem. Ich uwagę mogą przyciągnąć plamienia, krwawienia lub utrzymujący się ból w podbrzuszu. Dolegliwości te należy zgłosić lekarzowi. Ciąża to także okres, w którego czasie należy uważać na infekcje dróg intymnych. Nieleczone stany zapalne mogą prowadzić do pęknięcia błon płodowych, a w konsekwencji także do utrudnionego procesu adaptacji niemowlęcia po narodzinach. Ważne jest zatem przestrzeganie zasad higieny, co uchroni ciężarne przed infekcjami.

Seks w ciąży jest dozwolony i nie wpływa negatywnie na kondycję płodu. Należy jednak pamiętać, by zamiar współżycia skonsultować z lekarzem. W zależności od trymestru należy przyjąć odpowiednią pozycję podczas stosunku w ciąży, by zminimalizować dyskomfort partnerki i zatroszczyć się o bezpieczeństwo. Przez całą wizytę w łóżku należy zachować odpowiednią ostrożność, nie naciskać na brzuch ciężarnej i zadbać o higienę.