Trzecie badanie prenatalne - jak wygląda?

W przypadku narodzin dziecka bez żadnych wątpliwości można mówić o cudzie. Przyszli rodzice oczekują pojawienia się swojego potomka w pewnym napięciu oraz niepewności, gdyż czasami okazuje się, że ciąża wcale nie rozwinęła się tak, jak powinna. Współczesna medycyna i nauka starają się być pomocne w procesie planowania oraz prowadzenia ciąży – tak by dziecko urodziło się zdrowe i bezpieczne. Jednym z narzędzi umożliwiających kontrolę całego procesu są badania prenatalne. Dzięki nim możliwa jest obserwacja, czy płód rozwija się we właściwy sposób.

Większość kobiet decyduje się wyłącznie na jedno lub dwa badania, ale w poniższym artykule postaramy Ci się przybliżyć, na czym polega trzecie badanie prenatalne, a także czy warto podjąć się jego wykonania.

Badanie prenatalne 3 trymestr – jak wygląda?

Badanie tego rodzaju wykonuje się w odpowiedniej placówce pod okiem doświadczonego lekarza specjalisty. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może zostać pominięty ważny aspekt, który może zaważyć na tym, czy ciąża przebiegnie poprawnie. W związku z tym zachęcamy Cię do sumiennej analizy dostępnych na rynku ofert takich badań i zdecydowania się na miejsce, które cieszy się jak najlepszymi opiniami pacjentek. W innym wypadku narażasz na niebezpieczeństwo siebie, a także swoje nienarodzone dziecko.

3 badanie prenatalne w przeciwieństwie do dwóch poprzednich nie podlega refundacji przez NFZ, mimo że jest właściwie równie ważne. Jeżeli podczas pierwszych kontroli Twoje dziecko było zdrowe – istnieje naprawdę niewielka szansa, że rozwinie się u niego jakaś poważna wada genetyczna, która mogłaby uniemożliwić życie po narodzeniu lub zagrażać Twojemu zdrowiu w trakcie porodu lub ciąży.

3 badanie prenatalne – jak wygląda w praktyce?

Trzecie badanie prenatalne pozwala na zdiagnozowanie przez specjalistę wielu wad, a także ciężkich chorób. W związku z tym, że jest to ostatni etap ciąży – to także ostatni moment na podjęcie leczenia wystarczająco wcześnie. Dzięki temu zawsze zwiększają się szanse na pozytywne rozwiązanie problemu. 3 badanie prenatalne nie jest więc niczym innym, jak troską o dobro własne i swojego nienarodzonego dziecka.

W naszym kraju pracuje wielu znanych specjalistów, którzy przeprowadzą szczegółowe badania, ale do porodu możesz się przygotować zawczasu samodzielnie. Jednym z takich sposobów jest stosowanie Aniballa, czyli przyrządu służącego do treningu świadomego oddychania, a także rozluźniania mięśni dna miednicy. Pozytywnie wpłynie to samą ciążę, a także pozwoli Ci na szybszy i łatwiejszy poród.

3 badanie prenatalne – co wykrywa?

3 badanie prenatalne pozwala na dokładne skontrolowanie, czy serce i płuca, a także inne narządy dziecka rozwijają się we właściwy sposób. Pamiętaj o tym, by badanie wykonać u doświadczonego specjalisty, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo Twoje, a także nienarodzonego malucha. W trakcie trzeciego badania prenatalnego narządy wewnętrzne dziecka są wystarczająco duże, by można było dostrzec jakieś niepokojące zmiany, które wcześniej były niewidoczne ze względu na ich niewielki rozmiar.

Dobrze wiedzieć, że wiele nieprawidłowości chociażby w obrębie układu moczowego czy zaburzeń rytmu serca widać dopiero po dwudziestym tygodniu ciąży. Właśnie dlatego tak ważne są badania prenatalne. 3 trymestr szczególnie – właśnie ze względu na większą wiedzę dotyczącą rozwoju płodu. Trzecie badanie prenatalne jest nazywane uzupełniającym i nie można zaprzeczyć jego istotności. Jednak wykluczone jest traktowanie go jako jedynego potrzebnego. Niewykonanie dwóch poprzednich badań może wiązać się z ogromnym zagrożeniem dla zdrowia Twojego oraz dziecka.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi dowiedziałaś się na czym polega 3 badanie prenatalne, a także co wykrywa. Wierzymy, że narodziny dziecka to szczególny moment w życiu każdej kobiety, więc życzymy Ci ciąży bez problemów i powikłań. Nie zapominaj o tym, że młody człowiek jest właściwie bezbronnym organizmem, który nie poradzi sobie bez Twojego poczucia odpowiedzialności i właściwego podejścia.

Sprawdź, który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy!