35 tydzień ciąży – który to miesiąc? Jak się objawia?

Oczekiwanie na przyjście dziecka na świat jest szczególnym czasem dla obojga rodziców. To ekscytujący, ale również często stresujący okres – zwłaszcza dla młodej mamy, która zmaga się zazwyczaj z wieloma dolegliwościami. Mogą one zmieniać się wraz z kolejnymi tygodniami ciąży. 35 tydzień to dobry moment na to, aby rozpocząć pierwsze podsumowania tego niezwykłego okresu i zacząć zwracać jeszcze większą uwagę na reakcje organizmu.

35 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Wejście w 35 tydzień ciąży to szczególny moment dla każdej przyszłej mamy. Mówi się, że to symboliczne wkroczenie w ostatni etap ciąży, który charakteryzuje się wzmożonymi przygotowaniami organizmu kobiety do coraz szybciej zbliżającego się porodu. Myśli dotyczące rozwiązania mogą przybierać na sile już w 35. tygodniu ciąży. Który to miesiąc? Ten tydzień zalicza się do 8. miesiąca – jest to środek III trymestru. Właśnie wtedy organizm zaczyna powoli przygotowywać się do porodu. Jest to właściwy moment pod każdym względem – dziecko rośnie coraz szybciej, również szykując się do przyjścia na świat.

Naturalne jest więc, że przyszła mama zaczyna odczuwać narastający stres, a nawet strach związany z trudnościami rozwiązania, które zaczynają szybko się zbliżać. Warto wtedy dać sobie szczególnie dużo czasu na odetchnięcie od codziennych obowiązków i uspokojenie myśli. Pomocne może okazać się spotkanie z lekarzem, który z pewnością rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości dotyczące rozwiązania, a także uspokoi niczym nieuzasadnione obawy.

Aby zapanować nad szalejącymi hormonami i narastającą gonitwą myśli, warto również pomyśleć o właściwym przygotowaniu się do porodu. 35 tydzień ciąży to czas, w którym możesz zacząć planować wykorzystanie specjalnych akcesoriów. Pozwolą one na przygotowanie mięśni dna miednicy do trudów bezpośrednio związanych z tym wymagającym procesem. Nasz balonik do ćwiczeń Aniball możesz wdrożyć do ćwiczeń nie wcześniej niż 4 tygodnie przed planowanym terminem porodu, dlatego warto wcześniej zaplanować korzystanie z niego, aby we właściwym momencie mieć go pod ręką. Regularne treningi mięśni dna miednicy pozwalają na znaczne ograniczenie ryzyka konieczności nacinania krocza w czasie porodu.

35. tydzień ciąży – ile powinno ważyć dziecko?

Oprócz dolegliwości przyszłej mamy jedną z najważniejszych kwestii w 35. tygodniu ciąży jest prawidłowy rozwój dziecka. Interesuje on zarówno przyszłych rodziców, jak i lekarza prowadzącego całą ciążę. Jednym z najprostszych sposobów na sprawdzenie, czy z dzieckiem wszystko w porządku, jest kontrolowanie jego wagi, również w 35. tygodniu ciąży. Ile powinno ważyć dziecko w tym okresie? Przyjmuje się, że maluch waży wtedy już powyżej 2 kg, a mierzy ok. 40 cm. W 35. tygodniu ciąży możecie spodziewać się miłej niespodzianki podczas obserwowania badania USG – często widać na nim, jak dziecko ssie kciuk lub piąstkę. To z pewnością miły sygnał dla rodziców, oznaczający, że z ich pociechą wszystko jest w porządku.

W ciąży 35. tydzień to czas, kiedy dziecko rośnie szczególnie intensywnie. Przybiera wtenczas od 150 do 200 g tygodniowo, tym samym znacznie zwiększając ilość tkanki tłuszczowej. W 35. tygodniu ciąży ruchy dziecka są wyraźnie wyczuwalne – maluch często daje znać, że już niedługo pojawi się na świecie.

35 tydzień ciąży – dolegliwości

Środek III trymestru może być dla przyszłej matki czasem niełatwym, szczególnie od 35. tygodnia ciąży. Ból pleców staje się wtedy coraz bardziej dokuczliwy – jest to bezpośrednio związane z szybko rosnącą masą ciała dziecka, a także zwiększającą się opuchlizną. Ciało przyszłej mamy staje się coraz bardziej zmęczone trudami całej ciąży, toteż możesz chętniej wypatrywać zbliżającego się rozwiązania. Co jeszcze może Cię zaskoczyć w 35. tygodniu ciąży? Ból jak na miesiączkę jest kolejną często spotykaną dolegliwością. Warto więc dać sobie czas na odpoczynek w 35. tygodniu ciąży. Ból w dole brzucha, który nie mija, warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Dowiedz się więcej!