Kwas foliowy w ciąży - do kiedy zażywać?
W czasie ciąży kobiety powinny szczególnie dbać o zdrowe odżywianie i dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Wartościowe składniki matka przekazuje bowiem dziecku, a to wpływa na jego prawidłowy wzrost i rozwój. Wiele przyszłych mam decyduje się na suplementację kwasu foliowego, czyli witaminy B9 i B11, jako dodatkowe uzupełnienie diety. Przyjmowanie kwasu foliowego jedynie z pożywienia nie będzie bowiem wystarczające w tak wymagającym dla organizmu kobiety okresie, jakim jest ciąża. Suplementacja to bardzo dobre rozwiązanie, zalecane przez lekarzy i specjalistów. Kwas foliowy przyjmuje się wtedy w tabletkach o określonym stężeniu, które dostępne są w aptekach bez recepty. W artykule odpowiemy na pytanie o działanie tego związku oraz skutki jego niedoborów.
Jak działa kwas foliowy? Do kiedy brać suplementy, które go zawierają?
Kwas foliowy ma udowodniony pozytywny wpływ na organizm. Chroni m.in. przed uszkodzeniami naczyń krwionośnych, zapobiega niedokrwistości, ma też zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania układu nerwowego. W okresie prenatalnym jest istotny dla rozwoju płodu przede wszystkim na samym początku ciąży, w pierwszych tygodniach życia płodowego dziecka. Przyjmowanie prawidłowej dawki kwasu foliowego przez kobietę w ciąży zapobiega wadom i chorobom, które mogłyby pojawić się u płodu – poważnym zaburzeniom rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego, czyli zazwyczaj takim problemom, które uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie w przyszłości. Często lekarze zalecają suplementację tej witaminy już na kilka tygodni przed planowaną ciążą, tak by utrzymać w organizmie stałe, wysokie stężenie tej ważnej i potrzebnej substancji. Kobiety między 20. a 30. rokiem życia, które obecnie nie planują ciąży, ale myślą o niej w przyszłości, również powinny zainteresować się dobroczynnym wpływem kwasu foliowego na organizm. Ta substancja bowiem pozytywnie działa na płodność i znacznie zmniejsza ryzyko różnych nieprawidłowości i zaburzeń związanych z poczęciem dziecka. Zastanówmy się teraz nad inną ważną kwestią – kiedy odstawić kwas foliowy w ciąży?
Kwas foliowy w ciąży – do kiedy zażywać?
Wiele kobiet zastanawia się, jak długo brać kwas foliowy w ciąży. To kwestia indywidualna, którą warto przedyskutować ze swoim lekarzem prowadzącym. Zazwyczaj nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, do kiedy kwas foliowy w ciąży jest niezbędnym składnikiem. Tradycyjnie uważa się, że powinno się go przyjmować minimum do końca pierwszego trymestru ciąży, czyli do 12. tygodnia życia płodu. Często jednak zdarza się, że lekarze prowadzący ciążę zalecają kobiecie przedłużenie okresu przyjmowania kwasu foliowego w formie suplementu nawet do chwili rozwiązania. Wszystko zależy od tego, jak dziecko się rozwija, jakie wyniki badań krwi ma matka, czy wcześniej doszło do poronienia oraz od innych czynników, które lekarz weźmie pod uwagę, zalecając kobiecie przerwanie lub kontynuację suplementacji. Kwas foliowy w ciąży, jak długo działa pozytywnie, tak długo powinien być przyjmowany. Dlatego od razu zaopatrz się w większą liczbę opakowań, tak by mieć pewność, że nie zapomnisz o tej ważnej witaminie.
Jak długo kwas foliowy w ciąży to niezbędny element diety?
Odpowiedź jest prosta. Tak długo, jak będzie potrzeby Twojemu organizmowi do zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa rozwijającemu się maluszkowi. Dodatkowo możesz oczywiście spożywać zdrowe produkty, które naturalnie zawierają w sobie ten ważny składnik. Są to przede wszystkim rośliny takie jak szpinak, szparagi, fasola, brukselka czy brokuły. Spróbuj jeść ich więcej, przygotowując smaczne obiady, przekąski czy koktajle. Te ostatnie są doskonałym sposobem na dostarczenie witamin i wartościowych składników organizmowi, dodawaj więc do nich dużo warzyw i ulubionych owoców. Nie rezygnuj z nabiału – tutaj również znajdziesz dobroczynną witaminę B. Możesz skupić się na spożywaniu tych produktów w większej ilości, jak długo kwas foliowy w ciąży będzie dla ciebie niezbędny. Warto zainteresować się zdrowym odżywianiem i suplementacją w tym ważnym czasie, bo w prosty sposób możesz uchronić swoje dziecko przed poważnymi nieprawidłowościami w rozwoju.
Przeczytaj także artykuł: Co można jeść w ciąż a co nie? Czy dieta ma wpływa na dziecko?