Czy w ciąży można pić piwo bezalkoholowe?

Smak piwa uwielbia wiele kobiet – napój ten pity z umiarem jest uważany w wielu przypadkach za wartościowy. Mimo że zawiera niewiele alkoholu w stosunku do innych trunków, dzisiaj wiemy, że spożycie każdej jego ilości jest w ciąży bardzo szkodliwe. Jak się jednak ma sprawa z bezprocentowymi odpowiednikami piwa? Czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży?

Czy w ciąży można pić piwo bezalkoholowe? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

W trakcie ciąży kobiety doświadczają wielu osobliwych stanów, w tym silnych zachcianek i apetytów na konkretne produkty. W związku z tym zarówno w gabinetach lekarskich, jak i na forach internetowych nierzadko można usłyszeć pytanie “czy w ciąży można pić piwo bezalkoholowe?”. Jak się okazuje, przyszłe mamy mogą sięgnąć po taki napój pod pewnymi warunkami. Warto wiedzieć, że polskie prawo określa napoje bezalkoholowe jako takie, które zawierają nie więcej niż 0,5 procent alkoholu. Oznacza to, że w takim trunku alkohol może się znajdować, a w sytuacji spożycia – zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Jednakże na rynku spotkamy się obecnie również z takimi produktami, na których znajdziemy wyraźne oznaczenie, że zawartość alkoholu wynosi w nich 0 procent. Z tego powodu sięgając po piwo opisane jako bezalkoholowe ciężarne powinny zachować szczególną ostrożność i uważnie przeczytać etykietę, a najlepiej zasięgnąć porady lekarza.

Czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży? Część napojów jest jak najbardziej bezpieczna dla ciężarnych

W ostatnich latach rynek piw i innych alkoholi “bez procentów” dynamicznie się rozwinął – obecnie na sklepowych półkach możemy znaleźć wiele ciekawych propozycji, które w smaku są niemal identyczne jak ich alkoholowe odpowiedniki. Choć kiedyś znalezienie prawdziwego piwa 0 procent było trudne ze względu na charakter ich produkcji, dzisiaj stosuje się w tym celu specjalnie dobrane drożdże, które w procesie fermentacji nie powodują przemiany cukrów w alkohol. Tak wyprodukowane napoje będą jak najbardziej bezpieczne dla kobiet w ciąży i najczęściej oznaczane są znakiem ,,0,0%” na etykietach. Wątpliwości dotyczące tego, czy można w ciąży pić piwo bezalkoholowe, wciąż dotyczą wielu kobiet – najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli osiągnąć całkowitą pewność, będzie zawsze konsultacja z lekarzem.

Czy można w ciąży pić piwo bezalkoholowe? Jaki napój warto wybrać?

Wiemy już, że to, czy można w ciąży pić piwo bezalkoholowe, w dużej mierze zależy od tego, czy jesteśmy gotowi na dokładne czytanie etykiet w poszukiwaniu oznaczenia ,,0,0%”. Warto to robić również po to, aby wybrać dla siebie napój o dobrym składzie, który nie wpłynie negatywnie na wyniki badań lekarskich czy też wagę ciężarnej. Przyjmuje się, że najlepsze będą produkty niezawierające wielu składników. Warto wybierać również takie, w których nie znajdziemy substancji słodzących.

Czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży? Badania, które wzbudzają wątpliwości

Warto jednocześnie podkreślić, że istnieją badania, które pokazują, że zdarza się, iż nawet w produktach oznaczonych ,,0,0%” może występować alkohol w różnej ilości. W związku z tym wiele kobiet ma wątpliwości co do tego, czy może ufać oznaczeniom na etykietach. Co więcej, gdzieniegdzie możemy znaleźć informacje, że kobiety w ciąży nie powinny spożywać chmielu. Dlatego jeżeli mamy wątpliwości, czy w ciąży można pić piwo bezalkoholowe, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy przy tym, że każda dawka alkoholu spożyta w stanie błogosławionym może wiązać się z wieloma negatywnymi konsekwencjami dla dziecka.

Czy w ciąży można pić piwo bezalkoholowe? Czym grozi wypicie alkoholu przez ciężarną?

Badania jednoznacznie mówią nam, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu dla kobiet w ciąży. Jego spożycie może prowadzić między innymi do utraty dziecka, uszkodzenia jego mózgu, wad różnych organów – w tym serca – oraz niskiego poziomu inteligencji. Pijąc alkohol w ciąży przyszła mama może narazić swojego maluszka na wystąpienie FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego, czyli poważnego schorzenia, którego konsekwencje dziecko będzie odczuwać przez całe swoje życie.