Herbata z liści malin w ciąży - ile razy dziennie?

Herbata z liści malin w ciąży stosowana była przez wiele pokoleń kobiet. Uważa się, że picie naparu ułatwia przebieg porodu. Jednocześnie wokół spożywania malin w ciąży narosło wiele mitów, które sugerują, że owoce te miałyby przyczyniać się do poronienia. Z tego powodu wiele kobiet zastanawia się, czy picie herbaty z liści malin w ciąży jest bezpiecznym pomysłem. Jak jest naprawdę?

Herbata z liści malin w ciąży – jakie wykazuje działanie?

Liście malin od wieków mają swoją ugruntowaną pozycję w medycynie – ich zastosowania upatruje się w regulowaniu cyklu miesięcznego, łaknienia, zawartości cukru i ciśnienia we krwi, a także do łagodzenia biegunek. W 1940 liście te pojawiły się w praktyce zachodnich lekarzy, którzy zalecali spożywanie naparu kobietom w ciąży. Wskazuje się, że napar wzmacnia mięśnie macicy i reguluje skurcze, a tym samym sprawia, że organizm jest lepiej przygotowany do akcji porodowej, która wówczas może być potencjalnie krótsza. Należy podkreślić, że picie herbaty z liści malin w ciąży nie wywołuje porodu, a jedynie przygotowuje do niego organizm. Z tego powodu jej spożywanie jest w pełni bezpieczne niezależnie od trymestru.

Herbata z liści malin w ciąży – od kiedy? Czy naprawdę działa?

Jeśli chcemy włączyć do naszego jadłospisu herbatę z liści malin w ciąży, od kiedy powinniśmy zacząć ją spożywać? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet oczekujących dziecka. Zalecenia wskazują, że warto to uczynić około 34 tygodnia ciąży. Należy jednak mieć na względzie, że choć przeprowadzono na temat skuteczności naparu szereg badań, wyniki są sprzeczne. W niektórych przypadkach mowa jest o tym, że jego spożywanie skracało przebieg akcji porodowej oraz zmniejszało ilość interwencji medycznych podczas jej trwania. W innych badaniach natomiast nie obserwowano żadnego wpływu spożywania naparu na czynniki dotyczące porodu.

Herbata z liści malin w ciąży – czy warto ją pić?

Ze względu na sprzeczne wyniki badań przeprowadzonych na temat tego, czy warto pić herbatę z liści malin w ciąży, wiele kobiet ma wątpliwości co do tego, czy włączać ją do swojej diety. Choć trudno jednoznacznie rozstrzygnąć ten dylemat, jedno jest pewne – picie naparu z pewnością nie jest szkodliwe, a przy tym zawiera on wiele przeciwutleniaczy, minerałów oraz witamin, które wykazują pozytywny wpływ na zdrowie. Picie takiej herbaty pomaga wzmocnić odporność, spowolnić procesy starzenia się komórek, a ponadto dostarcza do organizmu magnez, fosfor, cynk, potas oraz żelazo. Warto przy tym pamiętać, że choć picie herbaty z liści malin w ciąży jest na ogół bezpieczne, istnieją wyjątki od tej reguły – nie powinny po nią sięgać kobiety będące w ciąży mnogiej i zagrożonej, a także panie, które czeka cesarskie cięcie. To tylko niektóre przeciwwskazania – włączenie naparu do diety należy skonsultować z lekarzem.

Herbata z liści malin w ciąży – ile razy dziennie? Jak ją przygotować?

Jeśli nie ma przeciwwskazań do spożywania herbaty z liści malin w ciąży, ile razy dziennie można pić napar? W przypadku, gdy rozpoczynamy jego stosowanie około 34 tygodnia ciąży, przyjmuje się, że możemy wypijać od 2 do 3 filiżanek herbaty dziennie. Indywidualną dawkę warto ustalić z lekarzem, aby mieć pewność, że picie naparu przyniesie wyłącznie pozytywne skutki. Jak go przygotować? W tym celu należy zaopatrzyć się w liście maliny czerwonej. Do kubka wsypujemy 1 łyżeczkę suszu i dodajemy wrzątku. Czas parzenia powinien wynosić około 10 minut. Następnie napar warto przecedzić. Co ważne, nie smakuje on jak owoce malin – smakiem przypomina czarną herbatę.

Herbata z liści malin w ciąży – kiedy jeszcze warto ją stosować?

Herbata z liści malin w ciąży, a także poza nią, może wykazywać wiele korzystnych właściwości. Naparem można przemywać wypryski, a także przygotować z niego nasiadówkę dla złagodzenia dolegliwości podczas infekcji intymnej. Co więcej, sprawdzi się również w przypadku infekcji układu moczowego, a także biegunek. Choć wpływ herbaty na przebieg porodu nie jest do końca potwierdzony, z pewnością spożywanie naparu z ziół może wpłynąć na poprawę zdrowia i samopoczucia.