Jak wygląda plamienie w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, które wiąże się z wieloma zmianami zarówno pod kątem stylu życia, wyglądu zewnętrznego jak i szeroko pojmowanego obszaru zdrowotnego. W tym czasie ciężarne uwrażliwione są na wszelkie bodźce, które mogą świadczyć o potencjalnych powikłaniach ciążowych. Jednym z niepokojących objawów może wydawać się plamienie. Przyczyn plamienia jest wiele. Niektóre z nich nie są niepokojącym zjawiskiem, ale w kilku przypadkach mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka. O czym świadczy ciemnobrązowa lub czerwona wydzielina z pochwy? Jak wygląda plamienie w ciąży? Jakie są najczęstsze przyczyny plamienia w ciąży i kiedy warto szukać pomocy medycznej?

Jak wygląda plamienie w ciąży?

Plamienie w ciąży może cechować się różną intensywnością – w zależności od przyczyn i okoliczności. Jest ono zwykle nieszkodliwe i spowodowane występowaniem naturalnych procesów. W zdecydowanej większości przypadków nie jest powodem do niepokoju, jednakże każde krwawienie w czasie trwania ciąży powinno być konsultowane z lekarzem. Profesjonalna opieka medyczna to aspekt, który ma ogromny wpływ na późniejszy przebieg ciąży, a także zapewnienie odpowiedniego leczenia, jeśli wystąpi taka konieczność. Należy pamiętać, że każda ciąża jest inna i powinna być traktowana w sposób indywidualny. Przybliżone przyczyny występowania plamienia, a także towarzyszące im objawy mogą różnić się w zależności od uwarunkowań biologicznych ciężarnej. Poniższe treści mają więc charakter stricte informacyjny, natomiast obszerną diagnostyka powinien zająć się lekarz.

Plamienie w ciąży – jak wygląda w przypadku zapłodnienia?

Pierwszym momentem, w którym kobieta może zauważyć niepokojące plamienie, jest tzw. implantacja zarodka. Kobieta nie ma zwykle jeszcze świadomości, że jest w ciąży, a pojawienie się delikatnego krwawienia stanowi wczesny sygnał. Zagnieżdżenie zarodka w macicy rozpoczyna się po ok. 6 dniu od zapłodnienia, jednak sama implantacja następuje po około 12 dniach (po owulacji). Kiedy zarodek przywiązuje się do błony śluzowej macicy, może powodować niewielkie uszkodzenia znajdujących się w niej naczyń krwionośnych. Towarzyszy temu wówczas niewielkie krwawienie. Plamienie może być więc jednym z pierwszych objawów ciąży. Występuje statystycznie u co trzeciej kobiety.

Plamienie w ciąży a niewielkie pęknięcia i uszkodzenia naczyń krwionośnych

Plamienie w ciąży często powstaje w wyniku zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety. Znajdujące się w układzie rozrodczym naczynia krwionośne niekiedy pękają, co generuje niewielkie plamienie. Przyczyną obecności krwi w wydzielinie może być także intensywne zbliżenie seksualne, podczas którego doszło do otarć i mikrouszkodzeń ścianek pochwy. Plamienie w ciąży może w niektórych przypadkach świadczyć o obecności chorób, które wymagają specjalistycznej diagnostyki i doboru odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Należą do nich np. zapalenie szyjki macicy, nadżerka czy nadciśnienie tętnicze. Występowaniu tych chorób towarzyszy plamienie o lekkim nasileniu. Zwykle jest to świeża krew, ale czasami w wydzielinie pojawiają się także krwiaki i zakrzepy.

Plamienie w czasie ciąży – jak wygląda w przypadku ciąży pozamacicznej?

Plamienie w ciąży może wskazywać na ciążę pozamaciczną, czyli sytuację, w której zarodek zagnieżdża się i zaczyna rozwijać poza jamą macicy (najczęściej w jajowodzie). W przypadku zaistnienia takiej sytuacji krwawienie może mieć różną intensywność. Niekiedy jest łagodne i przypomina skąpe plamienie miesiączkowe, ale w niektórych przypadkach dochodzi do uszkodzenia tkanek i naczyń krwionośnych, co może generować krwawienie przypominające pierwsze dni menstruacji. Należy zaznaczyć, że w skrajnych przypadkach plamienie w ciąży może być także objawem poronienia. W takich sytuacjach, kobiecie towarzyszy także silny ból brzucha oraz skurcze. Dochodzi także do utraty płynu owodniowego. Obie potencjalne przyczyny, czyli ciąża pozamaciczna i zagrożenie poronieniem  wymagają natychmiastowej interwencji lekarza specjalisty.