Czy w ciąży można biegać?

Bieganie to bardzo chętnie i często wybierany sport ze względu na niewielkie wymagania sprzętowe oraz możliwość uprawiania go w dowolnym miejscu i czasie. Biegowe buty chętnie nakładają osoby w różnym wieku, niezależnie od płci. Czy możemy jednak kontynuować naszą treningową rutynę od momentu zajścia w ciążę? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam, które do tej pory były miłośniczkami biegania. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy można biegać w ciąży oraz jak wyglądają zalecenia w różnych przypadkach.

Aktywność fizyczna przyszłej mamy – czy w ciąży można biegać?

Zgodnie z zaleceniami WHO aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę podczas ciąży – wpływa pozytywnie zarówno na zdrowie ciężarnej kobiety, jak i jej dziecka. Jak się okazuje, dzieci mam, które pozostały aktywne w czasie ciąży, uzyskiwały lepsze wyniki na skali Apgar, a ponadto wykazywały większe postępy w rozwoju psychoruchowym. Na korzyści zdrowotne i rozwojowe wpływ ma między innymi większy przepływ krwi przez łożysko na skutek wykonywania ćwiczeń. Warto również podkreślić, że regularne ćwiczenia zapobiegają rozwinięciu się cukrzycy ciążowej, a także depresji poporodowej. W takim razie – czy można biegać w czasie ciąży?

Czy można biegać w ciąży? Kiedy jest to w pełni bezpieczne dla mamy i dziecka?

Aktywność fizyczna w trakcie ciąży jest zalecana, jeśli tylko nie istnieją żadne przeciwwskazania. W związku z tym aby podjąć lub kontynuować regularne ćwiczenia, zawsze należy skonsultować ten fakt z lekarzem prowadzącym ciążę. Kobiety, które biegały już przed ciążą od dłuższego czasu, z dużym prawdopodobieństwem nie będą musiały rezygnować z treningów do końca drugiego trymestru lub nawet dłużej. Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku tych pań, które dopiero po zajściu w ciążę planują być bardziej aktywne fizycznie niż wcześniej. W takim przypadku gwałtowne zmiany związane z przystosowywaniem organizmu do ćwiczeń mogą wiązać się z różnymi dolegliwościami, takimi jak kołatanie serca, a także pogorszeniem samopoczucia.

Czy w pierwszych tygodniach ciąży można biegać?

Pierwszy trymestr ciąży jest przez wiele kobiet postrzegany jako najbardziej wrażliwy okres, jako że w jego trakcie dochodzi do największej ilości poronień. Przyszłe mamy, które zastanawiają się, czy w pierwszych tygodniach ciąży można biegać, uspokajamy – taka aktywność sportowa nie zwiększa ryzyka utraty ciąży. Należy ją jednak zawsze skonsultować z lekarzem. 

Czy można biegać w czasie ciąży? Jaka powinna być intensywność treningów?

Odpowiedź na pytanie, czy w ciąży można biegać, jest jak najbardziej twierdząca, o ile lekarz nie stwierdzi inaczej. Jednak kobiety, które uprawiały ten sport przed ciążą, będą musiały wprowadzić nieco zmian do swoich treningów pod kątem ich częstotliwości, długości oraz tempa biegu. Kwestie te warto również omówić z lekarzem, który zaproponuje rozwiązanie dostosowane do danej osoby i możliwości jej organizmu. W optymalnym scenariuszu kobiety ciężarne mogą biegać około 3 razy w tygodniu, jednak nie może to być bieganie wyczynowe – ciężarna powinna być w stanie swobodnie rozmawiać podczas biegu. 

Czy można biegać w ciąży? Tak, ale musisz mieć na uwadze kilka kwestii

Co do tego, czy można biegać w czasie ciąży, nie ma już żadnych wątpliwości. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, jeśli planujemy trening. Przede wszystkim nie wolno podejmować takiej aktywności fizycznej, kiedy na zewnątrz panują upały – jeżeli temperatura naszego ciała przekroczy 40 stopni Celsjusza, może zagrażać rozwijającemu się dziecku. Co więcej, w ciąży zwiększa się bolesność piersi, która może być szczególnie odczuwalna podczas biegu, dlatego warto wyposażyć się w odpowiedni biustonosz. Oprócz tego warto zadbać również o buty zapewniające odpowiednią amortyzację. Należy także mieć na uwadze, że na to, czy bieganie będzie dla nas korzystne, ma wpływ poziom wydolności mięśni dna miednicy – jeśli jest on niski, treningi mogą spowodować pojawienie się w przyszłości takich dolegliwości, jak chociażby problemy z nietrzymaniem moczu.