Plamienie zamiast okresu - czy to ciąża?

Miesiączka to coraz rzadziej temat tabu wśród społeczeństwa. Większa świadomość dotycząca mechanizmów kierujących reakcjami ludzkiego ciała sprawia, że kobiety mające okres w prostszy i bardziej przystępny sposób mogą uzyskać niezbędne informacje na temat cyklu, dolegliwości z nim związanych, antykoncepcji, ciąży oraz porodu. Jednak niektóre kwestie nadal pozostają dla niektórych niejasne, jak chociażby co oznacza plamienie podczas okresu? Wyjaśniamy, dlaczego do niego dochodzi i co może zwiastować.

Brązowe plamienie zamiast okresu - co oznacza?

Przeświadczenie, że plamienie pojawiające się zamiast miesiączki stanowi oznakę ciąży, jest uzasadnione, choć to nie jedyna przyczyna. Oczywiście, brak okresu może być skutkiem zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy. Narząd ten tuż przed owulacją pod wpływem estrogenu i progesteronu staje się mocno ukrwiony, aby we właściwy sposób przyjąć zapłodnioną komórkę jajową. Gdy dochodzi do “wszczepienia” zarodka w błonę śluzową macicy, może przy tym naruszyć któreś z delikatnych naczyń krwionośnych, powodując niewielkie krwawienie implantacyjne potocznie nazywane “plamieniem”.

Jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu?

Rozróżnienie go w pierwszej chwili może być dość trudne, ponieważ występuje w bardzo zbliżonym terminie, co spodziewana miesiączka. Jednak im dłużej jest obserwowane, tym bardziej się różni od typowej krwi miesiączkowej. Podstawowa różnica to długość plamienia - trwa mniej więcej od kilku godzin do maksymalnie 3 dni. Śluz w tym czasie płynie skąpo - czasami to tylko kilka kropel tworzących drobne plamy na bieliźnie. Ma czerwony, brązowy lub różowy kolor. W jego trakcie nie występują objawy podobne do tych odczuwanych podczas miesiączki. Dopiero po zakończeniu plamienia pojawiają się takie dolegliwości, jak wstręt dotyczący konkretnych smaków czy zapachów, nudności, nadwrażliwość piersi lub zmęczenie.

Plamienia przed okresem a zajście w ciążę

Plamienie występujące przed okresem może również mieć zupełnie inne podłoże niż domniemana ciąża. Czasami dochodzi do patologicznego zjawiska - niedomogi lutealnej. Około 15. dnia cyklu dochodzi do obniżenia ilości progesteronu - hormonu potrzebnego do podtrzymania ciąży. Z tego względu ciałko żółte nie może prawidłowo się wykształcić, a zarodek obumiera, nie mogąc dalej prawidłowo się rozwijać. W efekcie dochodzi do plamienia na skutek utraty zapłodnionej komórki.

Plamienie a okres - inne przyczyny

A co oznacza brązowe plamienie zamiast okresu poza ciążą? Istnieje kilka przyczyn, które również mogą powodować brązowe plamy na bieliźnie. Jedną z nich jest rozpoczęcie przyjmowania hormonów z zewnętrznego źródła. Środki antykoncepcyjne mogą na jakiś czas zaburzyć ich stężenie w organizmie, dlatego cykl nie przebiega tak, jak zwykle. Na szczęście jest to jedynie stan przejściowy, w pewnym momencie gospodarka hormonalna unormuje się, a miesiączka powinna powrócić.

Inną przyczyną jest rozpoczęcie okresu menopauzy. W tym czasie również dochodzi do wahań stężeń poszczególnych hormonów, a zwłaszcza progesteronu, którego ilość jest znacznie niższa niż zwykle. W tym czasie zamiast okresu również dochodzi do plamień.

Kolejną przyczynę stanowią możliwe stany zapalne i choroby dróg rodnych. Czasami jest to spowodowane znów zaburzeniem gospodarki hormonalnej na skutek Hashimoto lub dolegliwości związanych z tarczycą. W innym wypadku plamienie może sygnalizować pojawienie się torbiele na jednym lub obu jajnikach, mięśniaki macicy albo polipy. Te choroby także zaburzają prawidłowe działanie układu rozrodczego.

Przyczyn plamienia przed i w trakcie miesiączki istnieje wiele. Każda z nich ma na tyle istotne podłoże, że nie można ich bagatelizować. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, jak najszybciej zrób test bądź udaj się na badania krwi, które wykryją HCG. W przypadku, gdy to inne dolegliwości są bardziej prawdopodobne, skonsultuj je z ginekologiem, który w razie potrzeby podejmie odpowiednie działania i zaleci leczenie.

Dowiedz się kiedy ciąża jest donoszona!