Dlaczego podaje się heparynę w ciąży?

Monitorowanie przebiegu ciąży przez lekarza prowadzącego to podstawowe wymaganie medyczne, jako że każda ciąża jest inna. Regularne kontrole oraz sprawdzanie stanu pacjentki pozwalają na określenie, czy ciąża przebiega prawidłowo. W razie wystąpienia takiej konieczności można zastosować odpowiednie działania, dzięki którym kobieta będzie mogła przygotować się do bezpiecznego porodu. Jednym z leków stosowanych w tym celu jest heparyna. Zastrzyki w ciąży w tej postaci nie zawsze są konieczne - istnieją ku temu pewne wskazania medyczne. 

Ciąża, heparyna - co to za lek?

Heparyna to lek przeciwzakrzepowy, który działa w celu hamowania krzepnięcia krwi. Wykorzystywany jest rodzaj heparyny niefrakcjonowanej, która jest mieszaniną złożonych polisacharydów. Heparyna działa poprzez wiązanie się z antytrombiną III, co znacznie zwiększa jej aktywność przeciwzakrzepową. Dzięki temu hamuje tworzenie skrzepów krwi, a także pomaga w leczeniu istniejących już skrzepów. Działanie heparyny w ciąży jest podobne, a cały proces zapobiegania krzepnięciu krwi przebiega tak samo. 

Heparyna w ciąży i nie tylko - wskazania do stosowania 

Ze względu na swoje skuteczne działanie heparyna stosowana jest w leczeniu chorób zakrzepowych, takich jak zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich, zatorowość mózgu i choroba wieńcowa. Jest ona również stosowana w czasie operacji chirurgicznych i mniej skomplikowanych zabiegów medycznych, aby zapobiec powstawaniu zakrzepów. 

W celu zapewnienia optymalnej skuteczności heparyna jest podawana w postaci zastrzyków podskórnych lub dożylnie. Jej stosowanie wymaga regularnego monitorowania stężenia krwi, aby uniknąć skutków ubocznych, takich jak pojawienie się krwawienia.

Czy podaje się heparynę przed ciążą?

Heparyna jest skutecznym lekiem przeciwzakrzepowym, dlatego gdy tylko pojawią się ku temu wskazania, należy włączyć ją do leczenia. Zazwyczaj nie ma konieczności podawania heparyny przed ciążą, chyba że istnieje ku temu konkretne wskazanie medyczne. Już podczas ciąży heparyna stosowana jest u kobiet o zwiększonym ryzyku wystąpienia chorób zakrzepowych. Ryzyko to może wynikać na przykład z powodu wcześniejszych przypadków zakrzepicy, mutacji genetycznych zwiększających ryzyko zakrzepicy czy występowania chorób autoimmunologicznych. Diagnostyka medyczna powinna być więc wprowadzona już na samym początku ciąży. Heparyna może być bardzo skuteczna, jeśli tylko sposób jej podawania oraz dawkowanie zostanie dostosowane do indywidualnego przypadku medycznego pacjentki. 

Heparyna w ciąży - po co się ją stosuje? 

Stosowanie heparyny w ciąży jest uzasadnione w przypadku pacjentek, u których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia chorób zakrzepowych. Zwiększenie takiego ryzyka wynika z różnych czynników, takich jak zmiany hormonalne, zwiększone ciśnienie krwi, zmiany krzepliwości krwi czy nawet ograniczona aktywność fizyczna w czasie ciąży. Heparyna jest stosowana w celu zapobiegania poważnym powikłaniom, w tym poronieniu. Oprócz tego odpowiednie dawkowanie heparyny może ustrzec przed przedwczesnym porodem, zatorowością płucną i zakrzepicą żył głębokich. Kobiety ciężarne obciążone wysokim ryzykiem wystąpienia chorób zakrzepowych przyjmują heparynę w celu zapobiegania takim powikłaniom. 

Heparyna a ciąża - czy to bezpieczne? 

Heparyna jest uważana za lek bezpieczny i dopuszczony do stosowania w czasie ciąży. Jeśli kobieta obarczona jest zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób zakrzepowych, to heparyna pomaga jej bezpiecznie przejść przez cały okres ciąży. Nie ma medycznych dowodów na to, że stosowanie heparyny w ciąży ma negatywny wpływ na rozwój płodu. 

Stosowanie heparyny w ciąży wymaga regularnego monitorowania stanu zdrowia, a przede wszystkim stężenia krwi. Po zapoznaniu się z wynikami badań można dostosować odpowiednio przyjmowaną dawkę. Jedynym skutkiem ubocznym stosowania heparyny w ciąży może być ryzyko wystąpienia krwawienia podczas porodu lub cesarskiego cięcia. Zazwyczaj jednak ryzyko to jest niewielkie i może być kontrolowane przez lekarza, który podejmuje ostateczną decyzję o wprowadzeniu heparyny do leczenia w ciąży.