Masaż brzucha w ciąży - jak go wykonywać?

Masowanie brzucha w ciąży to doskonałe rozwiązanie, jednak warto mieć świadomość, w jaki sposób je wykonywać, by nie zaszkodzić dziecku. Okazuje się, że jest on niezwykle potrzebny, ponieważ pomaga nam uelastycznić skórę i sprawić, by była ona w mniejszym stopniu narażona na rozciąganie. Jak masować brzuch w ciąży?

Czy można masować brzuch w ciąży?

Masowanie brzucha w ciąży to doskonała metoda umożliwiająca zapobiegnięcie powstaniu rozstępów na jego powierzchni. Czynność możemy rozpocząć już na początku ciąży, jednak powinniśmy pamiętać, by wykonywać ją delikatnie. W tym celu możemy użyć specjalnych kosmetyków z dobrym składem lub masować brzuch bez ich zastosowania. Co więcej, od około trzeciego miesiąca możemy postawić na masaż brzucha nawet dwa razy dziennie. 

Jednak, aby nie doprowadzić do zbyt wczesnych skurczy, na około dwa tygodnie przed planowanym porodem, możemy zrezygnować z tej czynności.

Masowanie brzucha w ciąży - jak wykonać?

Wiedząc, że odpowiedź na pytanie, czy masować brzuch w ciąży jest twierdząca, możemy pozwolić sobie na wprowadzenie tej czynności do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Przede wszystkim powinniśmy podejść do tego z delikatnością i ostrożnością. Możemy zrezygnować jednak z masowania jego górnej części, ponieważ dzięki temu nie wywołamy przedwczesnych skurczów. Robiąc masaż punktowy brzucha, sprawimy, że nasza skóra w tym obszarze stanie się jędrniejsza, a krążenie krwi ulegnie poprawie. 

Masowanie brzucha w ciąży - co warto w tym celu wykorzystać?

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy nasz ciążowy brzuszek masowały bez dodatkowych produktów. Jednak jeśli chcemy dobrze nawilżyć jego skórę, powinnyśmy wykorzystać w tym celu dedykowane kobietom w ciąży kosmetyki bądź naturalne, w pełni bezpieczne olejki zimnotłoczone, jak na przykład z jojoba czy migdałowy. Zawarte w dobrej jakości, bezpiecznych produktach składniki doskonale nawilżą skórę, sprawiając, że będzie miękka w dotyku i gładka. 

Pamiętajmy jednak, by zaopatrzyć się w sprawdzone artykuły z odpowiednim składem, których jakość i bezpieczeństwo będą potwierdzone sprawdzonymi certyfikatami - ECOCERT czy BDiH. Możemy również zastosować kosmetyki używane w pielęgnacji delikatnej skóry małych dzieci, które stanowią doskonałą alternatywę dla tych przeznaczonych dla kobiet w ciąży.

Przygotowanie do porodu - jakie kroki można podjąć?

Poród to ważne wydarzenie, przed którym warto zadbać o kilka istotnych aspektów. Nie chodzi jedynie o zapakowanie wszystkich potrzebnych dokumentów i akcesoriów, ale również o fizyczne, jak i psychiczne przygotowanie. Zaopatrując się w produkt medyczny, jakim jest balonik Aniball, możesz uzyskać większą kontrolę nad własnym ciałem i nauczyć się świadomego rozluźniania mięśni dna miednicy. 

Co więcej, dzięki akcesorium przygotujesz krocze do obwodu główki przy porodzie oraz wzmocnisz mięśnie dna miednicy po porodzie. W razie pojawienia się dodatkowych pytań możesz się z nami skontaktować, dzięki czemu uzyskasz wszelkie potrzebne odpowiedzi, pozwalające na podjęcie najlepszej decyzji. 

Jak masować brzuch w ciąży? Cenne wskazówki

Do masażu brzucha w ciąży powinnyśmy podejść z należytą uwagą i delikatnością. W pierwszej kolejności możemy nałożyć wybrany produkt na brzuch, by subtelnie rozprowadzić go na skórze. Kiedy nasz brzuch nie jest zbyt duży warto, abyśmy wykonali jego masaż przy użyciu kciuka i palca wskazującego. Dzięki temu podziałamy na niego rozluźniająco. 

Wymienionymi powyżej dwoma palcami powinniśmy chwycić delikatnie niewielką partię skóry, by w kolejnym kroku ostrożnie unieść ją do góry. Możemy również subtelnie rolować skórę pomiędzy palcami, chwilę ją przytrzymać, a następnie puścić oraz rozmasować. Decydując się na wykonywanie okrężnych ruchów, zadbamy o dotarcie do całej powierzchni brzucha, dzięki czemu będzie on odpowiednio ukrwiony, a nasza skóra elastyczna. Dobrym sposobem jest wykonywanie opuszkami palców okrężnych ruchów, co pozwoli na rozluźnienie masowanego obszaru.