Czy okres podczas karmienia piersią może się zatrzymać?
Narodziny dziecka to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który wiąże się z koniecznością zaakceptowania wielu zmian. Dotyczą one m.in. gospodarki hormonalnej. W tym czasie kobieta może zaobserwować nieregularność cyklu menstruacyjnego w związku z karmieniem piersią. Te dwa procesy są ze sobą ściśle powiązane, dlatego warto śledzić swój stan zdrowia i mieć świadomość zmian, jakie zachodzą w organizmie w tym wyjątkowym, ale i wymagającym czasie. U niektórych kobiet okres może się całkowicie zatrzymać, a u innych może być nieregularny lub wracać po pewnym czasie. Co warto wiedzieć o zatrzymaniu okresu podczas karmienia piersią?
Czy okres podczas karmienia piersią może się zatrzymać?
Zatrzymanie okresu podczas karmienia piersią zwykle związane jest z wydzielaniem prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka. Prolaktyna to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Pełni wiele funkcji w organizmie. W szczególności znana jest ze swojej roli w procesie laktacji, czyli produkcji i wydzielaniu mleka przez gruczoły mlekowe w piersiach kobiety. Po porodzie poziomy prolaktyny rosną, co pobudza produkcję i uwalnianie mleka. Wysokie poziomy tego hormonu, które występują podczas intensywnego karmienia piersią, mogą hamować owulację i tym samym wpływają na regularność cyklu menstruacyjnego.
Zatrzymanie okresu podczas karmienia piersią a pierwsza miesiączka po zakończeniu karmienia
Ważne jest zrozumienie, że wpływ prolaktyny na cykl menstruacyjny i owulację jest zróżnicowany i zależy od indywidualnych uwarunkowań genetycznych organizmu kobiety, a także częstotliwości karmienia piersią. Nie wszystkie kobiety doświadczają problemów z regularnością cyklu menstruacyjnego podczas karmienia piersią. Jednakże w zdecydowanej większości przypadków brak miesiączki w okresie karmienia jest w pełni naturalnym i wysoce powszechnym zjawiskiem. Pierwsza miesiączka po urodzeniu dziecka może pojawić się w różnych terminach. Czasami pojawia się zaraz po okresie połogu, czyli mniej więcej między 6. a 8. tygodniem po porodzie. Często też dochodzi do opóźnienia aż do momentu zakończenia karmienia piersią, a więc nawet do ok. 14. miesiąca od narodzin dziecka.
Karmienie mlekiem modyfikowanym a powrót miesiączki
Jeśli kobieta nie karmi piersią po porodzie, a dziecko jest żywione mlekiem modyfikowanym, najczęściej miesiączka wraca dużo wcześniej. Podobnie jest w przypadku sytuacji, w których mama stosuje karmienie mieszane. Dziecko nie czerpie pokarmu z piersi kobiety, co prowadzi do spadku poziomu prolaktyny w organizmie, a ten aspekt znacząco wpływa na cykl menstruacyjny. W takim przypadku menstruacja może pojawić się już po 5. do 8. tygodniach od porodu. Zarówno w trakcie trwania ciąży, jak i również po urodzeniu dziecka, należy dbać o obserwację własnego stanu zdrowia i reakcji organizmu na zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej.
Kiedy podwyższony poziom prolaktyny jest uzasadniony?
Okres trwania ciąży oraz karmienia piersią to czas, kiedy poziom prolaktyny w organizmie kobiety wielokrotnie się zwiększa. Jest to naturalne zjawisko, ponieważ hormon ten wpływa na proces wydzielania hormonów gonadotropowych, które są związane z owulacją. Mamy karmiące mogą więc nie dostać menstruacji przez cały okres karmienia piersią i jest to naturalne. Często występującym zjawiskiem jest także nieregularne plamienie.
Istnieje jednak grupa kobiet, która już przed okresem zapłodnienia, ma podwyższony poziom prolaktyny w organizmie (hiperprolaktynemia). W takich sytuacjach zajście w ciąże jest zdecydowanie trudniejsze, a często wręcz problematyczne. Głównymi przyczynami podwyższonego poziomu tego hormonu w organizmie może być: guz przysadki (produkujący prolaktynę), niedoczynność tarczycy lub stosowanie niektórych leków (np. psychotropowych). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do własnego stanu zdrowia, należy skonsultować się ze sprawdzonym lekarzem specjalistą.