Jak radzić sobie ze zgagą w ciąży?
Zgaga to nieprzyjemna dolegliwość, która u ciężarnych pojawia się nawet na samym początku ciąży i utrzymuje się w II oraz III trymestrze ciąży. To uciążliwe pieczenie, które możemy w prosty sposób zniwelować, bez negatywnego wpływu na dziecko. Zatem, jak radzić sobie ze zgagą w ciąży?
Zgaga w ciąży - jak sobie pomóc?
Za zgagę w ciąży odpowiada wiele czynników, w tym zaburzenia hormonalne, ale również nieodpowiedni tryb życia oraz niewłaściwa dieta. Pomimo tego, że możliwości leczenia zgagi w tak wyjątkowym stanie są ograniczone, ta sytuacja nie oznacza, że będziemy musiały zmagać się ze zgagą przez cały okres trwania ciąży.
Uporczywe dla przyszłej mamy dolegliwości powstają na skutek kilku istotnych czynników. Jednym z nich może być progesteron wyściełający śluzówkę macicy. W trakcie wzrostu rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, w wyniku czego treść pokarmowa przedostaje się do przełyku. W związku z tym u ciężarnej może nawet we wczesnej ciąży pojawić się zgaga. W momencie, w którym zgaga nie należy do najdotkliwszych, możemy ją w skuteczny i sprawny sposób złagodzić, zmieniając nasze nawyki żywieniowe.
Zgaga w ciąży - jak się pozbyć? Objawy towarzyszące dolegliwości
Zastanawiając się nad pytanie - jak poradzić sobie ze zgagą w ciąży, warto, abyśmy również zastanowili się nad tym, jakie są jej objawy. Do głównych dolegliwości, jakie możemy zaobserwować, należy zaliczyć: wymioty, kwaśny posmak w ustach, uporczywe palenie oraz pieczenie w przełyku i gardle, a także nieustanne odbijanie czy bóle zamostkowe. Co więcej, nasileniu zgagi w ciąży sprzyja nieodpowiednia dieta. Dolegliwość staje się wyjątkowo uciążliwa, gdy spożywamy dużo tłustych oraz ostrych potraw, a także, kiedy rozciągnięta (w II oraz III trymestrze) macica wzmaga ucisk na żołądek. Jednym ze sposobów na rozwiązanie problemów może być zmiana pozycji na lewy bok, co spowoduje mniejszy ucisk, dzięki czemu kwaśny posmak w ustach stanie się mniej odczuwalny.
Jak poradzić sobie ze zgagą w ciąży?
Kiedy zmagamy się ze zgagą w ciąży, mamy ograniczone możliwości radzenia sobie z tak uporczywą dolegliwością. W tym okresie nie możemy zażywać leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Na poradzenie sobie ze zgagą w ciąży niezwykle często stosuje się mleczko na bazie aluminium, które nie jest zagrożeniem dla potomka.
Zgadze w ciąży możemy również zaradzić, stosując domowe sposoby. Jednym z nich jest wyjątkowo popularna soda oczyszczona, której malutką łyżeczkę należy zalać szklanką przegotowanej wody. Tak przygotowana mikstura powinna pomóc na w złagodzeniu objawów zgagi. Kolejnym dobrym, a przede wszystkim skutecznym rozwiązaniem na problem zgagi w ciąży, są także napary z ziół. Korzeń imbiru, miętę bądź rumianek możemy dodawać do potraw, co z pewnością przełoży się na delikatne złagodzenie tej uprzykrzającej życie dolegliwości.
Jak przygotować się do porodu?
Ciąża jest niezwykłym okresem w życiu każdej kobiety, jednak oprócz radzenia sobie z różnego rodzaju dolegliwościami, warto również poświęcić ten czas na przygotowanie się do porodu. Jedną z najskuteczniejszych metod jest na kilka tygodni przed porodem zaopatrzenie się w specjalny balonik Aniball. To wyjątkowe i praktyczne urządzenie, dzięki któremu przygotujesz się do porodu zarówno w sposób psychiczny, jak i fizyczny. Akcesorium pozwoli na naukę świadomego rozluźniania mięśni dna miednicy oraz przyjmowania właściwej pozycji przed porodem. Co więcej, akcesorium umożliwi przygotowanie krocza do obwodu główki dziecka w trakcie porodu, a także wzmocnienie mięśni dna miednicy po porodzie. Dzięki balonikowi Aniball unikniesz również urazów krocza podczas porodu, co przełoży się na większy komfort psychiczny.
Jesteśmy otwarci na kontakt z zainteresowanymi naszą ofertą osobami, dlatego w razie jakichkolwiek niejasności warto się z nami skonsultować. Posłużymy profesjonalnymi poradami, a także przekażemy szereg cennych wskazówek, dzięki którym podjęcie optymalnej decyzji stanie się zdecydowanie łatwiejsze.