Czy kichanie w ciąży szkodzi dziecku?

Kichanie to naturalna reakcja obronna ludzkiego organizmu. Towarzyszy ono szczególnie podczas przeziębienia, czy też wiosną, gdy rozpoczyna się pylenie roślin. Najbardziej predysponowane na jego silniejsze występowanie są jednak kobiety w ciąży. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Z tego też powodu wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie, czy kichanie w ciąży szkodzi dziecku. Mogłoby się bowiem wydawać, że taka gwałtowna reakcja może mieć jakiś wpływ na brzuch i znajdujący się w nim płód. Jak jednak jest naprawdę?

Czy kichanie w ciąży szkodzi dziecku? — przyczyny

Kichanie to naturalnie występująca reakcja obronna organizmu. Jednak kobiety w ciąży mogą być na nie narażone w większym stopniu. Jakie są tego przyczyny? Przede wszystkim należy pamiętać, że ciąża to stan, który wywołuje wiele zmian w organizmie. W jej trakcie dochodzi do zwiększonego przepływu krwi przez błony śluzowe, co może spowodować obrzęk nosa i ostatecznie ciążowy nieżyt nosa. Objawy w postaci kataru czy właśnie kichania mogą utrzymywać się przez długi czas, a przyczyną takiego stanu rzeczy najczęściej są estrogeny.

Kolejną przyczyną uporczywego kichania są różnego rodzaju infekcje. W trakcie ciąży układ immunologiczny kobiety ulega osłabieniu, przez co do dróg oddechowych przedostaje się wiele patogenów. W końcu kichanie może być spowodowane przez reakcję alergiczną. Najczęściej zjawisko to występuje wiosną oraz latem, gdy powietrze jest suche, a do organizmu przedostają się pyłki traw czy innych roślin.

Czy kichanie w ciąży może być niebezpieczne? — ból brzucha

Lekki ból podbrzusza jest niczym niezwykłym w trakcie ciąży jest to spowodowane faktem, że rozrastająca się macica, która “szuka dla siebie miejsca”. Z tego też powodu dochodzi do ucisku mięśni brzucha, a tkanki i więzadła ulegają rozciągnięciu. Z tego też powodu, nawet podczas wykonywania prostych czynności, kobiety często skarżą się na występujący ból brzucha.

W wyniku szczególnie uporczywego i nasilonego kichania może dojść do napinania mięśni brzucha oraz zwiększonego napięcia w okolicach układu więzadłowego macicy. Z tego też powodu może wystąpić lekki ból podbrzusza, a w skrajnych przypadkach nawet niewielkie nasilenie skurczów macicy. Przy zwykłym bólu podbrzusza nie ma zbyt dużych powodów do obaw, jednak jeśli staje się on coraz bardziej intensywny i nie ustępuje, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Uporczywe kichanie w końcowej fazie ciąży może nawet przyczynić się do przyspieszenia porodu.

Czy kichanie w ciąży szkodzi dziecku?

Należy pamiętać o tym, że kichanie w ciąży, nawet jeżeli wywołuje bóle podbrzusza i delikatne skurcze macicy, samo w sobie nie stanowi zagrożenia dla płodu oraz jego prawidłowego rozwoju. Szkodliwe mogą być natomiast przyczyny, które to kichanie wywołują. Jeżeli ta reakcja obronna organizmu jest wywołana jedynie obrzękiem błon śluzowych nosa czy też reakcją alergiczną, nie ma ona zbyt dużego wpływu na rozwijające się dziecko.

Jeżeli natomiast kichanie wywołane jest przez infekcję, dziecku mogą zagrażać patogeny, które je wywołują, a także inne objawy, szczególnie podniesiona temperatura ciała. Podczas infekcji występuje wiele wyznaczników, dzięki którym można stwierdzić, czy kichanie zagraża dziecku. Najczęściej należą do nich ból głowy, zębów, a także żółte lub zielone zabarwienie wydzieliny z nosa. W takiej sytuacji najlepiej jest zwrócić się do lekarza, który stwierdzi, czy infekcja stanowi zagrożenie dla dziecka.

Jak kichać w ciąży?

To, w jaki sposób powinna kichać kobieta w ciąży, nie różni się zbytnio od tego, jak powinny robić to inne osoby. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jeżeli kichanie jest wywołane infekcją, należy użyć chusteczki. Dzięki temu patogeny nie będą przenosiły się dalej. Ponadto nie wolno zatykać nosa podczas kichania. Powietrze nie będzie miało którędy się wydostać i może spowodować podrażnienie ucha zewnętrznego i wewnętrznego. Ponadto należy pamiętać o tym, że kichanie pozwala pozbyć się patogenów zalegających w układzie oddechowym.