Alergia w ciąży - jak sobie z nią poradzić?

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu, z którym w późniejszym czasie wiąże się wiele wspaniałych wspomnień, emocji oraz wzruszeń. Jednak każda z kobiet, która doświadczyła lub doświadcza tego cudownego stanu, zdaje sobie sprawę, jak wiele dokuczliwych dolegliwości może się w jej trakcie pojawić. Jednym z nich jest uciążliwa alergia, z którą jak najszybciej każda przyszła mama pragnie sobie poradzić. Mierząc się z tym problematycznym schorzeniem, warto zadać sobie podstawowe pytania, jak można z nią walczyć i co na alergię w ciąży będzie najskuteczniejsze?

Alergia w ciąży - jak sobie radzić?

Alergia w ciąży często spowodowana jest szalejąca burza hormonów, na które organizm może zareagować w nieoczekiwany sposób. Warto pamiętać, że w ciąży przyjmowanie niektórych leków jest zabronione lub niewskazane. Dlatego w sytuacji wystąpienia alergii można spróbować zastosować się do kliku przydatnych zasad, które pomogą w opanowaniu tej uciążliwej dolegliwości. Przede wszystkim na początku warto wykonać testy alergologiczne. Nie jest to obligatoryjne, jednak pozwoli na wykluczenie konkretnych alergenów, zwłaszcza w przypadku alergii pokarmowych.

Zastanawiając się nad pytaniem, co w ciąży na alergię będzie najskuteczniejsze, na myśl przychodzi prawdopodobnie niewiele rozwiązań. Jednak prawdą jest, że istnieje ich całkiem sporo, a także są w pełni bezpieczne dla nas i rozwijającego się dziecka w łonie przyszłej mamy. Przede wszystkim można regularnie sprawdzać kalendarz pyleń, co pozwoli odpowiednio wcześniej zaplanować wyjazd na urlop czy codzienne spacery. Dobrym rozwiązaniem będzie również w okresie pylenia wychodzenie na zewnątrz wczesnym rankiem lub wieczorami, ponieważ właśnie wtedy wilgotność powietrza jest większa, co pozwala na ograniczenie nieprzyjemnych skutków alergii.

Można dodatkowo zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, który przyniesie ulgę i zapewni odpowiednie nawilżenie górnych dróg oddechowym oraz śluzówki. Powinno się pamiętać o częstym, regularnym myciu rąk, które przyczyni się do pozbywania się z nich drobnoustrojów, alergenów i kurzu przyczyniających się do pogłębiania dolegliwości. Nie zapominaj także o okularach przeciwsłonecznych oraz używaniu kropli. Osłona oczu ograniczy dostęp szkodliwym alergenom do wrażliwego miejsca, a krople zwiększają nawilżenie oczu.

Alergia w ciąży - co brać?

Jeśli zmagasz się z nasiloną alergią, a unikanie alergenów nie przynosi rezultatów, powinnaś jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, który zapozna się z Twoimi dolegliwościami, dokona odpowiedniej diagnostyki i zapisze bezpieczne preparaty. Najczęściej są to leki przeciwhistaminowe, które zawierają m.in. loratadynę, cetyryzynę, lewocetyryzynę, a także środki dospojówkowe lub donosowe. Pamiętaj, że przyjmowanie wszelkiego rodzaju leków na alergię w trakcie trwania ciąży koniecznie musi odbywać się pod okiem lekarza, który przeprowadzi Cię przez cały proces i przepisze preparaty dopasowane do Twojego stanu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ od tej decyzji zależy prawidłowy rozwój maluszka, a także Twoje zdrowie.

Alergia w ciąży - leki

Wiesz już, że przyjmowanie leków w stanie błogosławionym powinnaś skonsultować z naszym lekarzem, który przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy i pomoże w dobraniu najlepszych preparatów. Na początku warto postawić na unikanie potencjalnych alergenów, a dopiero w sytuacji nasilenia się objawów rozważyć ze specjalistą przyjmowanie konkretnych leków.

Jak przygotować się do porodu?

Poród jest wyjątkową chwilą, do której warto właściwie się przygotować. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu jego nieprzyjemnych skutków, możesz kilka tygodni przed planowanym porodem zaopatrzyć się w specjalny balonik Aniball, który pozwoli na zarówno fizyczne, jak i psychiczne przygotowanie się do porodu. Dzięki niemu wzmocnisz mięśnie dna miednicy, ale również unikniesz wszelkiego rodzaju urazów krocza podczas porodu. Jest to skuteczne i przystępne cenowo rozwiązanie, które niesie za sobą mnóstwo korzyści dla samopoczucia oraz zdrowia.

Czego nie wolno jeść w ciąży?