Jak stres w ciąży wpływa na dzieck

Stres w ciąży - jak sobie z nim radzić i jak wpływa na dziecko?

Stres towarzyszy nam każdego dnia. Problemy w domu i pracy, ważne spotkanie, czy przykre, losowe wydarzenie, to tylko kilka sytuacji, gdy stres znacząco się zwiększa. Nie ulega wątpliwości, że towarzyszy on także kobietom w ciąży. Co więcej, obawa o to, czy ciąża będzie przebiegała prawidłowo oraz, czy maluszek urodzi się zdrowy, również może powodować, że Twoim życiem zawładnie stres. Jak stres w ciąży wpływa na dziecko i jak sobie z nim radzić?

Stres w ciąży - co powoduje?

Zanim minie upragnione 9 miesięcy i nasze maleństwo pojawi się na świecie, w miarę możliwości staramy się funkcjonować jak do tej pory i nie rezygnujemy z codziennych obowiązków. Normą jest dla nas odczuwanie zmęczenia, a hormony występujące w ciąży jeszcze to potęgują. Niestety wiele mam nie zdaje sobie sprawy, że nadmierny stres może mieć zły wpływ na rozwój dziecka. Przede wszystkim może wywołać przedwczesny poród. Mimo że wcześniaki bardzo często rodzą się zdrowe, to mogą mieć znacznie słabszą odporność i być o wiele mniejsze niż dzieci, które urodziły się w wyznaczonym terminie. Ponadto dziecko, które przyjdzie na świat za wcześnie, może mieć problemy ze słuchem i wzrokiem. Czasami pojawiają się też zaburzenia intelektualne i nerwowe. Jednak te przypadłości dotykają głównie dzieci, które urodziły się przed 29 tygodniem ciąży.

Stres w ciąży może powodować także niedotlenienie płodu. Oznacza to, że do krwinek lub komórek zostaje dostarczona zbyt mała ilość tlenu. Pierwszym objawem niedotlenienia jest to, że dziecko rodzi się sine i ma problemy z oddychaniem. Natomiast w przyszłości mogą być u niego zdiagnozowane różne choroby np. padaczka, opóźnienie umysłowe, porażenie mózgowe lub zaburzenia ruchowe. W czasach szkolnych mogą pojawić się zaburzenia koncentracji i trudności z przyswajaniem wiedzy. Ponadto stres w ciąży powoduje, że dziecko znacznie silniej odczuwa wszystkie emocje. Przez to już od najmłodszych lat może częściej płakać, być nadpobudliwe lub nerwowe. Musisz również wiedzieć, że stres w ciąży negatywnie wpływa także na Twój organizm. Możesz być bardziej senna lub cierpieć na bezsenność, pojawią się bóle głowy, czy problemy z apetytem. W pierwszej fazie ciąży mogą Ci dokuczać silniejsze mdłości, występować problemy żołądkowe lub zgaga.

Jak pokonać stres w ciąży?

Wiele przyszłych mam zastanawia się jak co poradzić na stres w ciąży. W pierwszej kolejności należy znaleźć główny czynnik, który wywołuje stres. Jeśli będzie możliwe wykluczenie go z Twojego życia, to na pewno znacznie poprawi Ci to samopoczucie. W następnym kroku musisz wypocząć. Nie mówimy tutaj tylko o śnie, choć jest on najważniejszy. Rozważ też aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu. Dzięki ruchowi pozbędziesz się napięcia z ciała i całkowicie się rozluźnisz. Przejrzyj także swój jadłospis, zrezygnuj z ciężkich potraw na rzecz sałatek, czy delikatnego mięsa. Unikaj nadmiernego spożywania cukru. Jednak przede wszystkim jedz regularnie. Jeżeli apetyt Ci nie dopisuje, postaraj się zjeść chociaż odrobinę. Pamiętaj, że odżywiasz nie tylko siebie, ale również dziecko. Dobrze na Ciebie wpłynie relaksująca kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Trochę czasu spędzonego w wannie bez myślenia o problemach pozwoli ci odetchnąć i dać ukojenie nerwom. Co więcej, możesz skorzystać ze SPA, bądź profesjonalnego masażu całego ciała. Te zabiegi pomogą Ci się odprężyć i rozluźnić napięte mięśnie.

Jeśli powyższe propozycje nadal nie pomogły ci znaleźć metody na to, jak pokonać stres w ciąży, to poszukaj wsparcia u bliskich lub kobiet, które również zmagają się z tym problemem. Czasami zwykła rozmowa da Ci do zrozumienia, że przyczyny Twojego stresu nie są czymś, czego nie da się pozbyć. W przypadku gdy takie wsparcie również Ci nie pomoże, udaj się po fachową pomoc do psychologa lub terapeuty. Specjalista doradzi Ci jak walczyć ze stresem i przedstawi Ci inne techniki relaksacyjne.

Sprawdź, czy warto chodzić do szkoły rodzenia?