Czy w czasie porodu czuć ruchy dziecka?
Czy w czasie porodu czuć ruchy dziecka?
Poród to jeden z największych lęków, jakie towarzyszą kobietom w ciąży. Badania wykazują, że to właśnie strach przed bólem porodowym jest jednym z najbardziej stresujących i niepokojących bodźców. Dotyczy on większości przyszłych mam, a w szczególności tych, które spodziewają się pierwszego dziecka. Aby odpowiednio przygotować się do porodu, warto mieć świadomość procesów i sytuacji, jakie w trakcie jego trwania mogą występować. Jednym z nich są ruchy dziecka. Czy podczas porodu są one odczuwalne?
Czy czuć ruchy dziecka podczas porodu? Pierwsze sygnały
Na ok. 2 tygodnie przed rozwiązaniem w organizmie przyszłej mamy zachodzi szereg fizjologicznych zmian i procesów. Stanowią one swoiste sygnały przepowiadające zbliżający się poród. W tym okresie dochodzi do obniżenia dna macicy, która znajduje się w połowie odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym. Kolejnym z symptomów jest odejście czopu śluzowego, znajdującego się w kanale szyjki macicy. Stanowi on barierę ochronną dla płodu, uniemożliwiając przedostawanie się mikroorganizmów chorobotwórczych.
Najbardziej pospolitymi sygnałami są jednak skurcze przepowiadające. Co ważne, nie należy mylić ich z tymi porodowymi. Z fachowego punktu widzenia określane są jako “czynność skurczowa macicy o wzmożonym natężeniu”. Skurcze mogą wynikać również z ruchów dziecka, które czuje się - mówiąc kolokwialnie - zachęcone do “zabawy” na skutek dotyku, masażu czy głaskania brzucha.
Czy w trakcie porodu czuć ruchy dziecka?
Podczas przygotowań organizmu na przyjście dziecka, a także podczas przechodzenia przez kanał rodny dziecko doświadcza wielu sygnałów i bodźców zachodzących w organizmie matki. Maluch w trakcie ciąży porusza rączkami, nóżkami, uczy się ssać kciuk, podskakuje czy ziewa. Gdy zbliża się poród, ruchy dziecka stają się wolniejsze oraz łagodniejsze, gdyż ma coraz mniej miejsca. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na aktywność płodu w tym okresie. Jeśli jest bardziej ruchliwy w trakcie trwania skurczu, to zwykle jeszcze nie ten moment.
Kiedy jednak rozpoczyna się akcja porodowa, rodzący się maluch odczuwa silne skurcze maciczne, które powodują wydzielanie się hormonów stresu. To z kolei warunkuje nasilenie jego ruchów i jest niejako reakcją na wspomniane skurcze oraz odczuwalny z powodu zachodzących zmian dyskomfort. Podczas przedostawania się przez kanał rodny, maluszek wykonuje tzw. ruchy śrubowe, kierując się główką do wyjścia pochwy. Próbując dopasować się do kształtu kanału, ustawia również barki. Ruchy dziecka w czasie porodu są więc bodźcem naturalnym i świadczą o jego wzmożonej aktywności, a także próbach dostosowania się do ciała matki.
Czy podczas porodu czuć ruchy dziecka? Świadomość łagodzi niepokój
Każda przyszła mama bacznie obserwuje wszelkie ruchy dziecka w trakcie trwania ciąży. Pierwsze z nich porównywalne są do uczucia bulgotania czy przelewania w brzuchu. Kobiety odczuwają je dopiero około 16-20. tygodnia ciąży. Każdy płód rozwija się jednak w swoim własnym rytmie, dlatego kwestia pojawienia się pierwszych bodźców ruchowych ze strony pociechy jest bardzo indywidualna. Na przestrzeni miesięcy liczba wykonywanych przez maluszka ruchów zwiększa się do nawet kilkudziesięciu dziennie. Warto pamiętać, że podobnie jak dorosły człowiek dziecko również potrzebuje regeneracji, snu, odpoczynku. Momenty, w których się nie porusza, są naturalnym zjawiskiem.
Warto obserwować intensywność ruchów dziecka na przestrzeni ciąży i mieć świadomość, że zmiana ich częstotliwości oraz intensywności nie musi być powodem do lęku. W przypadku zaobserwowania niepokojących zmian należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza prowadzącego, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i wykluczy ewentualne obawy. Ruchy dziecka w czasie porodu wynikają z szeregu działań, które malec wykonuje, aby skutecznie przedostać się przez kanał rodny i przyjść na świat. Odczuwanie ich jest więc procesem naturalnym, a w większości przypadków nie powinno być powodem do niepokoju.