Czy ospa jest groźna dla kobiety ciężarnej?

Ospa w czasie ciąży przebiega ciężej i może spowodować różnorodne powikłania. Z tego względu bardzo ważny jest dobór odpowiedniego leczenia oraz regularny kontakt z lekarzem.

Jakie zagrożenia niesie za sobą ospa w ciąży? Czy choroba wiążę się z jakikolwiek większym ryzykiem dla ciężarnej i płodu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części artykułu.

Czy ospa jest niebezpieczna w ciąży?

Ospa to poważna choroba, stanowiąca realne zagrożenie dla kobiety ciężarnej i płodu. Szczególnie niebezpieczna jest dla pań, które nie chorowały na nią w dzieciństwie oraz nigdy nie zostały zaszczepione. W tym przypadku stanowi zagrożenie zarówno dla dziecka, jak i ciężarnej. Może powodować różnorodne powikłania w zależności od trymestru.

Ta choroba jest szczególnie groźna w I trymestrze, gdyż może nawet doprowadzić do obumarcia zarodka. Ponadto ospa w ciąży stanowi częstą przyczynę wad rozwojowych płodu. Zdarza się, że powoduje u jeszcze nienarodzonego dziecka defekty układu nerwowego i wzroku, deformacje kończyn czy bliznowce skórne.

Ospa jest bardzo niebezpieczna również w III trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia i połogu, ponieważ może przejść na dziecko. Ponadto w tym czasie powoduje groźne symptomy, takie jak kaszel, duszności, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa czy małopłytkowość.

Ospa w czasie ciąży - jak się objawia?

Do zakażenia tą chorobą dochodzi drogą kropelkową. Najczęściej na ospę w ciąży chorują kobiety, które zajmują się dziećmi. Wirus ten zazwyczaj objawia się podwyższoną temperaturą ciała, osłabieniem oraz bólem brzucha i głowy. Po ok. 3 dniach od zakażenia na ciele ciężarnej pojawia się swędząca wysypka, która następnie przeobraża się w plamki o średnicy osiągającej nawet 1 cm. Następnie zmiany te zmieniają się w krosty, pęcherzyki i strupki. Gdy kobieta przechoruje ospę, jej organizm pozostaje w stanie letalnym, czyli uśpionym. W każdym momencie życia może nastąpić nawrót w postaci półpaśca.

Ospa wietrzna w ciąży - powikłania

Gdy już wiesz, czy ospa jest groźna w ciąży, zapewne zastanawiasz się, jakie powikłania wywołuje. Otóż u kobiet najczęściej powoduje zapalenie płuc. Natomiast u nienarodzonego dziecka może doprowadzić do zachorowania na zespół ospy wrodzonej, któremu towarzyszą takie objawy jak:

  • zanik nerwu wzrokowego,
  • wodogłowie,
  • niedorozwój ramion,
  • zaćma wrodzona,
  • ubytki skórne,
  • zwapnienie mózgu,
  • zapalenie tęczówki,
  • atrofia mózgu.

Ponadto, jeśli kobieta ciężarna zarazi się ospą, u dziecka może wystąpić dziecięcy półpasiec. A jeśli do zakażenia doszło przed samym porodem, istnieje ryzyko, że maluszek zachoruje na noworodkową ospę wietrzną. Niestety, w przypadku tej choroby występuje bardzo wysoki odsetek umieralności.

Ospa w czasie ciąży - leczenie

Po zakażeniu ospą w ciąży należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Leczenie jest odpowiednio dobierane do stanu kobiety oraz trymestru, w którym doszło do zachorowania. Ospa w ciąży leczona jest przede wszystkim specjalistycznymi środkami przeciwwirusowymi, które ograniczają namnażanie się patogenu.

Jeśli jednak do zakażenia doszło w ostatnim trymestrze, konieczne jest podanie immunoglobuliny nienarodzonemu dziecku. To przeciwciało stanowi ochronę przeciw półpaścowi dziecięcemu i noworodkowej ospie wietrznej.

Na zmiany skórne kobiecie podaje się miejscowe środki przeciwhistaminowe. Ponadto zaleca się kąpiele z dodatkiem sody oczyszczonej bądź nadmanganianu potasu. Ospę w ciąży leczy się w warunkach ambulatoryjnych.

Nie ma konieczności przebywania w szpitalu, chyba że ciężarna skarży się na problemy z układem oddechowym lub krwawienie z dróg rodnych. Hospitalizacja bywa również konieczna, jeśli u kobiety występują bardzo silne bóle głowy, wymioty czy nudności.

Należy pamiętać, że ospy w ciąży nie wolno bagatelizować. Ponadto pod żadnym pozorem nie należy leczyć jej na własną rękę. Aby nie doszło do niebezpiecznych powikłań, konieczne jest włączenie odpowiedniego leczenia, dobranego przez wykwalifikowanego specjalistę. Dzięki właściwej terapii można zapobiec wielu powikłaniom groźnym dla kobiety i noworodka.