Czy trzeba dodatkowo dokarmiać dziecko karmione piersią?

Czy trzeba dodatkowo dokarmiać dziecko karmione piersią?

Macierzyństwo jest pięknym okresem, który jest niezwykle ważny dla niemal każdej świeżo upieczonej mamy. W tej sytuacji już od pierwszej chwili gdy maluszek ujrzy światło dzienne, mamy chcą dla swoich pociech jak najlepiej. To przełomowy moment, w którym dziecko już nie jest ich częścią i trzeba dostarczać mu posiłki. W tej sytuacji wiele świeżo upieczonych mama zastanawia się, ile noworodek powinien jeść? Pierwszym aspektem jest już dokarmianie noworodka w szpitalu, gdzie to oprócz opieki rodzicielskiej nad maluszkiem sprawują pieczę także wykwalifikowani specjaliści. W wielu głowach pojawiają się pytania — czy mleko matki jest wystarczające dla pociechy, jeśli nie to jak dokarmiać noworodka?

Dokarmianie noworodka — podstawowe kwestie, o których warto wiedzieć

W zależności od konkretnego dziecka, jego potrzeby mogą się dość znacznie różnić. Warto obserwować, w jaki sposób zachowuje się dziecko. I co najważniejsze — monitorować, w jaki sposób zachowuje się waga jego ciała. Na tym etapie życia niezwykle ważne jest, aby maluch przybierał na wadze. Dlatego w sytuacji, gdy nie przybiera na wadze, albo – co gorsza – traci ją, niezbędne będzie przeanalizowanie metod karmienia dziecka. Dobrym sposobem będzie tutaj metoda, która opiera się na Systemie Wspomagającym Karmienie (SNS). Polega ona na umieszczeniu rurki, która z jednej strony jest doczepiona do piersi, natomiast z drugiej znajduje się w pojemniku, w którym jest odciągnięte mleko mamy. W ten sposób dziecko ma szansę na pobieranie dodatkowego pokarmu, a sama produkcja pokarmu jest nadal stymulowana. Najlepszym sposobem jest właśnie wykorzystywanie mleka matki, aby przeprowadzić dokarmianie noworodka. Zbyt wcześnie wprowadzona butelka może zakłócić odruch ssania przez dziecko, a mleko modyfikowane nigdy nie będzie tak dobre jak naturalny pokarm pozyskiwany za sprawą piersi matki. Są jednak przypadki, w których dziecko jest uczulone na różnego rodzaju mleka, albo źle znosi przyjmowany pokarm, jednak należy to do rzadkości. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji warto jednak zgłosić się z tą kwestią do specjalisty.

Dokarmianie noworodka w szpitalu — kiedy należy się na to zdecydować?

W sytuacji, gdy dziecko rodzi się z wadą uniemożliwiającą właściwe karmienie, z pewnością będzie trzeba wspomóc karmienie piersią. Do takich sytuacji należą przede wszystkim sytuacje takie jak: rozszczep wargi, syndrom Downa, czy krótkie wędzidełko. Są to niemal jedyne sytuacje, oprócz tych związanych z wagą, w których niezbędne będzie dokarmianie noworodka.

Warto rozważyć dokarmianie pociechy także przede wszystkim w sytuacji, w której świeżo upieczona mam posiada zbyt mało pokarmu, mimo że odbyło się już wiele prób pobudzania laktacji. Będzie to także dobre rozwiązanie gdy mama musi zacząć przyjmować jakieś leki, bądź gdzieś wyjechać. W tej sytuacji można postawić na wprowadzenie mleka modyfikowanego. Jednak, gdy mama pragnie później wrócić do karmienia piersią — ważne, aby przez ten czas odciągała pokarm. Dzięki temu laktacja nie zaniknie, a mama będzie mogła wrócić do karmienia pociechy swoim mlekiem. Zdarzają się także sytuacje, w których niemowlę zbyt słabo ssie pierś, w tej sytuacji również warto rozważyć wprowadzenie dokarmienie noworodka już w szpitalu, a następnie w domu. Dotyczy to najczęściej wcześniaków, jednak zdarzyć się może w różnych sytuacjach.

Bywają także sytuacje, w których mama pragnie po prostu wrócić do pracy, jednak nie chce w pełni zrezygnować z karmienia piersią. W tym przypadku mleko modyfikowane również będzie niezwykle przydatne. Pozwoli kobiecie na podążanie ścieżką zawodową, nie tracąc przy tym bliskości, jaką zapewnia karmienie maluszka piersią. To właśnie bliskość piersi matki sprawia, że między noworodkiem a rodzicielką istnieje szansa na wytworzenie się jeszcze większej bliskości. Ssąc pierś, maluszek czuje się niezwykle bezpiecznie, co przypomina o czasie, w którym znajdował się jeszcze w łonie matki. Dzięki temu jego organizm może się swobodnie kształtować, a zarówno dziecko, jak i mama nieodzownie z tego korzystają.