Kiedy rozwija się mózg u płodu?
Mózg dziecka zaczyna się rozwijać już w trakcie ciąży. To jeden z najważniejszych narządów w ciele człowieka, sterujący wszelkimi zachodzącymi w organizmie procesami. Odpowiada również za psychikę, emocje czy inteligencję.
Rozwój mózgu płodu przebiega stopniowo. Jest to skomplikowany proces, o którym przeczytasz więcej w zamieszczonym poniżej artykule. Jednak kiedy rozwija się mózg u płodu?
W którym tygodniu rozwija się mózg u dziecka?
Rozwój mózgu u nienarodzonego dziecka to stopniowy proces. Rozpoczyna się od utworzenia najprostszych zalążków przyszłego układu nerwowego. W następnej kolejności rozwijają się kluczowe dla życia struktury, dotyczące np. oddychania, a później bardziej wyspecjalizowane rejony mózgu odpowiadające za mowę.
Układ nerwowy, w którym mózg spełnia kluczową funkcję, rozpoczyna się kształtować już od chwili formowania się zarodka. Okazuje się, że już w 2. tygodniu istnienia zaczyna się proces prowadzący do kształtowania zawiązków ośrodkowego układu nerwowego. Natomiast w .3 tygodniu dochodzi do tworzenia się płytki nerwowej przekształcającej się w rynienkę nerwową. Jej boki zaginając się ku górze, ulegają następnie zrośnięciu. W wyniku ich zamknięcia w 5. tygodniu życia płodu tworzy się cewa nerwowa, co jest początkiem powstawania centralnego układu nerwowego. W tym czasie zaczynają się kształtować zarówno mózg, jak i rdzeń kręgowy.
Zamknięcie się cewy nerwowej to niezwykle ważny etap, mający niebagatelny wpływ na działanie układu nerwowego w przyszłości. W następnych tygodniach rozwój mózgu znacząco przyspiesza. To prowadzi do tego, że wygląd zarodka ulega zmianie i na USG możemy zauważyć kształtującą się głowę maluszka.
Kiedy rozwija się mózg płodu? Dalsze etapy
W kolejnych etapach mózg płodu staje się coraz lepiej wykształconym narządem. W 3. miesiącu pojawiają się pierwsze fale mózgowe, a ich aktywność stopniowo wzrasta. W tym okresie mózg rozpoczyna również produkcję hormonów, a nawet zaczyna przejawiać niektóre z indywidualnych cech. Prowadzi to do powolnego kształtowania się osobowości dziecka.
W kolejnym miesiącu dochodzi do rozwijania się zmysłów, a maluch próbuje poruszać gałkami ocznymi czy wykazuje swoje pierwsze reakcje na dochodzące do niego dźwięki. Na dalszym etapie, czyli po 5. miesiącu rozpoczyna się intensywny rozwój kory mózgowej, a jej powierzchnia staje się coraz bardziej pofałdowana. To z kolei prowadzi do zwiększenia jej objętości.
Kiedy rozwija się mózg u płodu? 3. trymestr
W 3. trymestrze możemy mieć pewność, że mózg jest już dobrze ukształtowany. W tym okresie w jego obrębie tworzą się liczne połączenia między komórkami nerwowymi, w wyniku czego powiększa swoją powierzchnię, a także doskonali funkcjonowanie.
7. miesiąc rozwoju mózgu przekłada się na rozpoczęcie złożonych procesów uczenia się oraz zapamiętywania w korze mózgowej. W tym czasie dochodzi również do wyrabiania pewnych nawyków i moment kształtowania pierwszych emocji czy myśli u maluszka.
W ostatnich miesiącach życia płodowego rozwijają się również specjalne ośrodki, które wyspecjalizowały się w kwestii obsługi konkretnych zmysłów. Co więcej, zewnętrzne narządy służące do odbierania bodźców są całkowicie wykształcone, dzięki czemu mogą ćwiczyć swoją funkcjonalność. Dochodzi do tworzenia się ważnych szlaków nerwowych, a maluch zaczyna wykazywać odruchowe reakcje na przeróżne bodźce.
Jak przygotować się do porodu?
Odpowiednie przygotowanie do porodu jest niezwykle istotną kwestią, ponieważ przekłada się na samopoczucie i stan psychiczny przyszłej mamy. Oprócz zgromadzenia wszystkich potrzebnych akcesoriów warto również zaopatrzyć się w oferowany przez nas specjalistyczny balonik Aniball.
To produkt medyczny pozwalający na psychiczne oraz fizyczne przygotowanie się do porodu. Dzięki niemu nauczysz się świadomego rozluźniania mięśni dna miednicy czy lepszego panowania nad swoim ciałem. To doskonałe rozwiązanie dla kobiet pragnących zadbać o większy komfort w trakcie porodu.