Toczeń w ciąży - czy zagraża dziecku?
Toczeń w ciąży to niezwykle skomplikowana kwestia, na temat której dowiesz się więcej, czytając zamieszczony przez nas artykuł. Jakiś czas temu to schorzenie było przeciwskazaniem do zajścia w ciążę, ponieważ niosło za sobą ryzyko zarówno dla dziecka, jak i dla ciężarnej. Obecnie kobiety z toczniem nie muszą obawiać się poczęcia potomka, co zawdzięczamy postępowi medycyny oraz nowoczesnym technologiom.
Toczeń a ciąża - przyczyny
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą autoimmunologiczną, charakteryzującą się obecnością w organizmie ludzkim licznych autoprzeciwciał. Mogą atakować różne narządy jak nerki, skórę, serce, układ nerwowy czy kostny.
Nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi, jakie są przyczyny występowania tocznia. Niezwykle często zostaje rozpoznany u znajdujących się w wieku rozrodczym kobiet. Jednak specjaliści za wiarygodne przyczyny rozwoju choroby uważają czynniki hormonalne, wrażliwość genetyczną czy nawet w niektórych przypadkach bodźce środowiskowe.
Toczeń w ciąży - objawy
Objawy choroby nie są jednoznaczne, a ich forma uzależniona jest od tego, jaki obszar został zaatakowany przez toczeń. Jednym z najczęstszych symptomów, jakie możemy u siebie zaobserwować, są bóle mięśni oraz stawów. Do tego mogą pojawiać się powiększone węzły chłonne, gorączka, zmiany skórne, powiększona śledziona czy wypadanie włosów.
U części chorych toczeń rumieniowaty układowy przebiega dosyć łagodnie, jednak u niektórych jego objawy są bardzo nasilone. Do typowych cech schorzenia możemy zaliczyć okresy remisji, a także zaostrzeń.
Toczeń w czasie ciąży
Mimo iż toczeń nie utrudnia zajścia w ciążę, to może być powodem przedwczesnego porodu, ograniczenia wzrostu przeciwmacicznego płodu czy poronienia. Co więcej, stosowane w leczeniu schorzenia leki mogą przyczyniać się do występowania wad wrodzonych u malucha, obumarcia płodu lub poronienia. Niestety, sama ciąża może powodować nasilanie się choroby, jednak nie oznacza to, że powinnyśmy rezygnować ze starania się o potomka.
W wyniku postępu w medycynie oraz dzięki nowoczesnym technologiom mamy szanse na zajście w ciążę, a także wydanie na świat zdrowego dziecka. Przed podjęciem decyzji o staraniu się o potomka, warto na samym początku skonsultować się z dermatologiem lub reumatologiem, a także znaleźć zaufanego lekarza, który przeprowadzi nas przez cały czas noszenia pod sercem maluszka. Specjalista weźmie pod uwagę nasz obecny stan, a także możliwy negatywny wpływ medykamentów na ciążę oraz dziecko.
Jaki wpływ na toczeń ma ciąża?
Okazuje się, że podczas ciąży możemy zaobserwować nasilenie się objawów schorzenia. W związku z tym powinnyśmy zaplanować staranie się o dziecko w momencie, którym choroba znajduje się w remisji oraz przyjmujemy możliwie jak najmniej leków. Czas nasilenia się objawów tocznia nie jest dobry na powiększanie rodziny, ponieważ wiąże się z niekorzystnymi rokowaniami zarówno dla nas, jak i dla naszego dziecka.
W przebiegu schorzenia wtórny zespół antyfosfolipidowy może przyczyniać się do zakrzepicy naczyń lub nawet powikłań położniczych. Występuje również niewielki procent dzieci (2%), u których stwierdza się toczeń noworodków, jeśli u matki rozpoznano tę chorobę. U większości z nich objawy ustępują w sposób samoistny jeszcze przed upływem 6. miesiąca życia.
Niezwykle rzadko notuje się wrodzony blok serca, będący rodzajem zaburzeń rytmu serca, który polega na spowolnionym tętnie. Specjalista może go zdiagnozować już pomiędzy 18. a 24. tygodniem ciąży, jednakże nie ustępuje samoistnie, a w niektórych przypadkach konieczne staje się wszczepienie rozrusznika serca.
Jak przygotować się do porodu? Balonik Aniball
Przygotowanie do porodu pozwala na dokładne zaplanowanie wszelkich istotnych aspektów, by w dzień udania się na porodówkę były dopięte na ostatni guzik. Jednym z akcesoriów, w które warto zaopatrzyć się na kilka tygodni przed porodem, jest produkt medyczny, czyli balonik Aniball.
To urządzenie, dzięki któremu przyszła mama może wykonywać trening świadomego oddychania, a także rozluźniania mięśni dna miednicy, by poród stał się dla niej bardziej komfortowy.