Co może wywołać poród przedwczesny
Poród przedwczesny to sytuacja wywołująca wiele stresu u przyszłej mamy, dlatego każdy stara się go uniknąć. Stanowi on pewne zagrożenia zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka.
Zbyt wczesne przyjście na świat potomka zwiększa możliwość występowania chorób w przyszłości. Wcześniaki mają również mniejsze szanse na przeżycie, ponieważ funkcje życiowe dziecka przestają być podtrzymywane przez organizm matki. Co może wywołać przedwczesny poród?
Przedwczesny poród - jakie mogą być przyczyny?
Przyspieszony poród niesie za sobą ryzyko dla narodzonego zbyt wcześnie dziecka, którego organizm nagle przestaje być wspierany przez ciało matki. Im szybciej maluch przyjdzie na świat, tym mniejsze szanse na to, że będzie umiał samodzielnie podtrzymywać podstawowe funkcje życiowe.
Przedwczesnego porodu możemy spodziewać się w przypadku kobiet decydujących się na macierzyństwo w późniejszym wieku. Dodatkowo choroby sprawiają, że trudniej zajść w ciążę, a po poczęciu wzrasta prawdopodobieństwo problemów z jej utrzymaniem.
Ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego zwiększa się również w przypadku ciąż mnogich, co związane jest z dużym rozciągnięciem macicy. Co więcej, na urodzenie wcześniaka wpływają także nadmierny stres, złe nawyki żywieniowe, niedowaga bądź nadwaga ciężarnej.
Co więcej, do porodu przedwczesnego może również dojść w momencie, w którym borykamy się z niewydolnością cieśniowo-szyjkową, związaną z wykonywanymi na szyjce zabiegami jeszcze przed zajściem w ciążę. Nie bez znaczenia są również zaburzenia hormonalne, czyli zbyt niski poziom czy nieprawidłowa tolerancja progesteronu oraz wszelkie zakażenia wewnątrzmaciczne.
Jak rozpoznać przedwczesny poród? Praktyczne wskazówki
Pierwszym sygnałem wskazującym na to, że powinnyśmy zgłosić się do lekarza, są upławy, krwawienie, ale również drobne skurcze oraz napięcie mięśnia macicy. Nie warto bagatelizować także dolegliwości odczuwanych podczas oddawania moczu. Może to być pieczenie bądź szczypanie, co wpływa na ryzyko wystąpienia infekcji będącej jedną z przyczyn wywołania przyspieszonego porodu.
Kolejną, bardziej jednoznaczną oznaką przedwczesnego porodu jest odpływanie lub sączenie się wód płodowych. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie udać się do specjalisty, który po zbadaniu oceni stan ciężarnej i podejmie odpowiednie kroki.
Poród przedwczesny - jakie zagrożenia za sobą niesie?
Przyspieszony poród to taki, w którym dziecko przychodzi na świat przed skończonym 37. tygodniem ciąży, natomiast po skończonym 22. tygodniu. To niezwykle niebezpieczna sytuacja, która może mieć skutki zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Poród przedwczesny związany jest z zagrożeniem życia matki oraz jej potomka. Niejednokrotnie urodzone zbyt wcześnie dzieci borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi w późniejszym czasie. Wcześniaki wymagają specjalnej opieki, wynikającej z niedojrzałości organizmu w kwestii samodzielnego funkcjonowania. Można zaobserwować u nich problemy neurologiczne, zaburzenia oddechowe czy wszelkie komplikacje ze strony układu pokarmowego.
Przedwczesny poród - jak zapobiegać?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak uchronić się przed przyspieszonym porodem. Z pewnością jednak warto postawić na regularne wizyty u ginekologa, zdrową i zbilansowaną dietę, odstawienie używek oraz odwiedzanie pozostałych specjalistów, zwłaszcza jeśli borykamy się z innymi chorobami.
Jak przygotować się do porodu?
Jedną z najważniejszych kwestii, przekładającą się na komfort ciężarnej, jest odpowiednie przygotowanie do porodu. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalistyczny balonik Aniball. To produkt medyczny, dzięki któremu kobieta może skutecznie przygotować krocze do obwodu główki dziecka, co pozwoli na uniknięcie urazów w trakcie porodu.
Ponadto balonik Aniball doskonale sprawdzi się do wzmacniania mięśni dna miednicy po przyjściu na świat malucha czy przygotuje psychicznie oraz fizycznie do tak ważnego wydarzenia. Produkt został wykonany z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny w użytkowaniu.