Czy USG jest szkodliwe dla dziecka?
Ultrasonografia to badanie, które pozwala ocenić prawidłowość rozwoju płodu. Dzięki niemu można określić, czy maluszek dobrze się rozwija i czy nie występują u niego żadne wady rozwojowe. Jednak wielu rodziców zastanawia się, czy USG jest szkodliwe dla dziecka.
Na temat tego badania krąży wiele teorii, według których fale ultradźwiękowe mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu. Czy są one zgodne z prawdą? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w dalszej części artykułu.
USG - czy jest szkodliwe dla dziecka?
USG to jedno z najważniejszych badań wykonywanych w czasie ciąży. Pozwala zobaczyć dziecko rozwijające się w brzuchu mamy i umożliwia wykrycie ewentualnych wad rozwojowych. Badanie to wykorzystuje ultradźwięki, które budzą sporo kontrowersji. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj fali dźwiękowych występuje w naturze i nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
Badanie USG jest bezinwazyjne oraz bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i ciężarnej. Należy jednak pamiętać, że musi być przeprowadzane w określonych odstępach czasowych, a także pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli ultrasonografia zostanie wykonana prawidłowo, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.
Jak często wykonywać USG w ciąży?
Wiele osób zastanawia się, czy częste USG jest szkodliwe dla dziecka. Otóż jeśli wykonuje się je w zbyt krótkich odstępach czasowych, może stanowić zagrożenie. Z tego względu należy poddawać się temu badaniu zgodnie ze wskazaniami lekarza.
Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego USG trzeba wykonać przynajmniej 3 razy w czasie ciąży. Jednak zdarza się, że konieczne jest przeprowadzanie tego badania w krótszych odstępach czasowych. Taka sytuacja zwykle ma miejsce, gdy u nienarodzonego dziecka wykryte zostaną wady rozwojowe.
USG - niezbędne badanie w czasie ciąży
W Internecie krąży wiele mitów na temat ultrasonografii. W sieci można znaleźć sporo nieprawidłowych odpowiedzi na pytanie, czy USG jest szkodliwe dla dziecka. Niestety, niektóre z kobiet po przeczytaniu informacji w Internecie postanawia zrezygnować z regularnych badań ultrasonograficznych. To bardzo duży błąd, który może doprowadzić do poważnych konsekwencji.
Zaprzestanie systematycznego przeprowadzania USG grozi nierozpoznaniem ciąży pozamacicznej, która jest niebezpieczna zarówno dla dziecka, jak i kobiety ciężarnej. Ponadto bez tego typu badań nie da się wykryć śmiertelnych wad płodu oraz chromosomalnych i wrodzonych.
Należy pamiętać, że ultrasonografia w ciąży jest konieczna, gdyż pozwala zdiagnozować różnorodne schorzenia u nienarodzonego dziecka i umożliwia wprowadzenie odpowiedniego postępowania w celu ochrony zdrowia kobiety oraz maluszka.
USG w ciąży - jak wygląda?
Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego USG w czasie ciąży należy wykonać chociaż trzykrotnie, a dokładnie pomiędzy 11. a 14. tygodniem, między 18. a 23. oraz między 28. a 32. tygodniem ciąży.
W trakcie ultrasonografii ginekolog kontroluje anatomiczną budowę płodu i czas trwania. Dzięki temu badaniu lekarz może wykryć ciążę pozamaciczną, wady płodu czy łożysko przodujące, a następnie wprowadzić odpowiednie postępowanie.
W czasie USG wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, które odbijają się od tkanek poddawanych badaniu, a następnie wracają do czujnika wykorzystywanego przez specjalistę. Dzięki temu można zaobserwować jeszcze nienarodzone dziecko na czarno-białym monitorze.
Jak wyżej wspomnieliśmy, badanie USG nie jest szkodliwe, jednak musi zostać odpowiednio przeprowadzone. Przede wszystkim nie może trwać zbyt długo i wykorzystywać ultradźwięków o zbyt wysokim natężeniu. Jeśli jednak ultrasonografia wykonywana jest przez specjalistę przy pomocy profesjonalnego sprzętu, możesz być w pełni spokojna o bezpieczeństwo swoje i dziecka. Lekarze doskonale wiedzą, jak obsługiwać aparaty USG, aby nie oddziaływały negatywnie na płód ani kobietę ciężarną.
Zatem, zamiast wpisywać w wyszukiwarkę hasło: “Czy USG jest szkodliwe dla dziecka?”, zaufaj swojemu lekarzowi i pamiętaj, że regularna ultrasonografia jest niezbędnym badaniem diagnostycznym.