O jakiej porze dnia najczęściej zaczyna się poród?

Poród to bez wątpienia wyjątkowe zdarzenie, jednak warto się zastanowić, kiedy najczęściej ma miejsce - wbrew pozorom udało się to ustalić naukowcom Uniwersytetu w Londynie. Na podstawie zebranych danych można też stwierdzić, że w niektórych okresach czasu w ciągu roku porodów jest wyraźnie mniej. Od czego może to zależeć? Kiedy najczęściej zaczyna się poród?

Mogłoby się wydawać, że rozpoczęcie porodu jest losowym momentem i niewiadomą - w pewnym sensie można tak powiedzieć, jednak na podstawie badań statystycznych przeprowadzonych w Londynie można ocenić, że nie jest zależnie od dnia roku czy pory dnia. Peter Martin, autor wspomnianych badań zbierał dane z około pięciu milionów porodów, które miały miejsce w latach 2004-2015.

O której godzinie najczęściej zaczyna się poród?

O jakiej porze dnia najczęściej zaczyna się poród? Według danych zgromadzonych przez Petera Martina i jego zespół, poród najczęściej zaczyna się w nocy. Powodów tego zjawiska może być wiele, jednak można potraktować to jako pewną niedogodność, ponieważ nocą w szpitalach jest zwyczajnie mniej personelu. Warto bliżej się przyjrzeć temu zjawisku. Mianowicie, podczas “normalnego dnia” pracy, czyli w przedziale 9:00-17:00 na świat przychodzi zaledwie 28,5% dzieci. Co trzecie dziecko rodzi się więc w tradycyjnych godzinach pracy szpitala. Najwięcej maluchów rodzi się natomiast pomiędzy 1:00 a 7:00 nad ranem. Spośród wspomnianych 5 milionów dzieci, najwięcej z nich zaczęło się rodzić w okolicy 4:00 nad ranem. Powyższe informacje dotyczą porodów naturalnych spontanicznych. W przypadku porodów indukowanych to jest wywołanych celowo pobudzając skurcze macicy poprzez działania fizyczne (np. specjalne uciskanie) lub farmakologiczne (podanie leków), pora jest odmienna i oscyluje w okolicach 1:00 w nocy.

Warto wspomnieć również o cesarskich cięciach, które również odbywają się najczęściej o innej porze - są planowanymi zabiegami, dlatego nietrudno się domyślić, że mają miejsce najczęściej w godzinach zabiegowych, czyli w godzinach przedpołudniowych.

Kiedy najczęściej zaczyna się poród?

Warto mieć świadomość, że poród zdarza się częściej także w określone dni tygodnia. Zwykle jest to przedział od wtorku do soboty, natomiast w poniedziałki i niedziele porodów jest mniej. Co interesujące, na przestrzeni roku najmniej porodów przypada na 25 i 26 grudnia. Są to oczywiście święta, w związku z czym personelu w szpitalach nie jest tak sporo, jak w dzień powszedni, jednak nadal pracuje tam wiele lekarzy i położnych.

Warto także zastanowić się nad tym, dlaczego najwięcej porodów naturalnych ma miejsce w nocy. Naukowcy doszukują się tego w niejakim ewolucyjnym dziedzictwie. Kiedy jeszcze ludzkość prowadziła koczowniczy tryb życia, grupy były rozproszone w ciągu dnia - niektórzy polowali, inni zbierali drewno etc., natomiast na noc wszyscy się spotykali. Oznacza to, że poród nocą był dla matki zwyczajnie bezpieczniejszy, a reszta osób mogła zapewnić jej oraz noworodkowi ochronę przed drapieżnikami, chłodem i tak dalej. Oczywiście, nie jest to teza potwierdzona, jednak ma w sobie najwięcej logiki.

Pamiętaj, że niezależnie od pory dnia, jeśli poczujesz objawy porodu pokroju silnych skurczów (nawet jeśli nie nadszedł planowany termin rozwiązania), to koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Powyższe informacje nie są w żadnym wypadku poradami, ale ciekawostką związaną z badaniami statystycznymi, dlatego to każde dziecko decyduje, w jakim momencie będzie gotowe opuścić brzuch mamy.

Przygotuj się lepiej do porodu

Poród jest niełatwym doświadczeniem, ale poprzez trening można się do niego lepiej przygotować. Możesz to zrobić korzystając z balonika Aniball, który uczy w naturalny sposób zaciskać i rozluźniać mięśnie dna miednicy. Dlaczego warto? Dzięki niemu rodzenie może trwać krócej i zużyć mniej energii. Skuteczność tego rozwiązania potwierdza wielu specjalistów. Na naszej stronie możesz przeczytać więcej o baloniku Aniball. Łożysko przodujące – czy może stanowić zagrożenie dla ciąży?