Łożysko przodujące - czy może stanowić zagrożenie dla ciąży?

W ciąży może dojść do różnych sytuacji mogących potencjalnie zagrozić dziecku, jednak nie zawsze poszczególne symptomy muszą być powodem do konkretnych obaw. Dlatego ważnym zadaniem ciężarnej jest obserwowanie wszystkich zmian zachodzących w jej organizmie i jeśli zaistnieje taka potrzeba, zgłoszenie się do lekarza. Jeden z częściej występujących kłopotów stanowi łożysko przodujące. Czym jest i jakie mogą pojawić się konsekwencje jego występowania?

Łożysko przodujące - co to jest?

Co oznacza termin łożysko przodujące? Powikłania jego wystąpienia są związane z umiejscowieniem tego narządu. W prawidłowo przebiegającej ciąży znajduje się ono na dnie macicy, w górnej części lub tylnej ścianie. Jednak w niektórych sytuacjach umiejscowione zostaje w pobliżu ujścia macicy, przez co może zablokować dziecku drogę na zewnątrz. Taką sytuację nazywa się właśnie łożyskiem przodującym. Zagrożenia wiążące się z tą dolegliwością mogą bardzo mocno wpłynąć na przebieg ciąży.

Trzeba pamiętać także, jakie funkcje sprawuje łożysko. To przede wszystkim dostarczanie składników odżywczych i tlenu płodowi. Bierze też udział w usuwaniu składników przemiany materii oraz chroni dziecko przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto wydziela progesteron, estrogeny czy gonadotropinę.

Palenie papierosów, wyższy wiek (powyżej 30 lat), wielorództwo, poprzednie cesarskie cięcie czy ciąża wielopłodowa należą do najczęstszych czynników wpływających na powstanie łożyska przodującego i konsekwencji wynikających z tego stanu.

Łożysko przodujące w ciąży - objawy

Eksperci sugerują, że łożysko przodujące może dotyczyć nawet 1% ciąż. Nie ma szczególnych, charakterystycznych objawów w tym przypadku, choć często dochodzi do krwawienia z dróg rodnych w bezbolesny sposób. Niestety, najczęściej symptomy nie są odczuwalne czy widoczne. Dlatego specjaliści zawsze sugerują regularne wykonywanie USG - łożysko przodujące w ciąży stanowi zagrożenie zarówno dla płodu, jak i matki.

Łożysko przodujące a wady płodu

Trzeba mieć na uwadze fakt, że wady wrodzone płodu zwiększają ryzyko wystąpienia łożyska przesuniętego. Co więcej, sytuacja jest niebezpieczna także w drugą stronę, to znaczy narząd ten może zwiększyć ryzyko powstania wad u płodu, a także niedokrwistości czy wewnątrzmacicznego zahamowania jego wzrostu.

Łożysko przodujące - powikłania

Łożysko przodujące często może prowadzić do powstania różnego rodzaju powikłań, spośród których najbardziej niebezpieczne jest obfite krwawienie. Można tu wymienić także ewentualne niedotlenienie czy wcześniactwo. W niektórych sytuacjach łożysko przodujące powoduje także łożysko wrośnięte. W takiej sytuacji narząd penetruje błonę śluzową macicy, czasami wychodząc nawet poza jej obręb. W tym przypadku konieczne jest usunięcie macicy.

Łożysko przodujące a poronienia

Łożysko przodujące jest jednym z częściej występujących powodów zagrożenia ciąży, jednak poronienie stanowi ostateczność. Współczesna medycyna zna odpowiedzi na to, jak uporać się z problemem, którym jest łożysko przodujące. Powikłania można ograniczyć między innymi poprzez wczesne wykrycie złego umiejscowienia tego narządu oraz regularne badania USG i KTG. W trosce o zdrowie ciężarnych lekarze najczęściej zalecają pozostanie we takiej sytuacji w szpitalu, co wiąże się między innymi z koniecznością monitorowania stanu matki i możliwością szybkiej pomocy ekspertów.

Jeśli dziecko jest już dostatecznie rozwinięte, a lekarze stwierdzą łożysko przodujące, to praktycznie zawsze lekarz zaleca wykonanie cesarskiego cięcia, ponieważ poród siłami natury mógłby prowadzić do dodatkowych powikłań.

Łożysko przodujące w ciąży - profilaktyka

Po rozpoznaniu łożyska przodującego kobieta musi wszelkiej aktywności fizycznej - dotyczy to nawet sprzątania czy innych prozaicznych czynności. Konieczna jest też rezygnacja ze współżycia z partnerem, ponieważ może prowadzić do skurczów macicy. Kolejne zalecenie obejmuje zmianę diety na lekkostrawną i bogatą w błonnik. Eksperci najczęściej przepisują także leki tokolityczne, które zapobiegają przedwczesnemu porodowi.