Kiedy pojawiają się zachcianki w ciąży?
Ciąża to okres, w którym organizm kobiety zaczyna zupełnie inaczej funkcjonować pod różnymi względami. Nie tylko zwiększa się masa ciała, ale wzrasta też zapotrzebowanie na składniki odżywcze i wodę, ponadto mogą pojawić się również tzw. zachcianki, szczególnie dotyczące jedzenia. Od kiedy zachcianki w ciąży zaczynają się nasilać? Dlaczego w ogóle się pojawiają?
Zachcianki w ciąży - od kiedy kobieta ma z nimi styczność?
Kiedy zachcianki w ciąży zaczynają dawać o sobie znać? Początek jest dla wielu kobiet niełatwym doświadczeniem, ponieważ pojawiają się wtedy dokuczliwe symptomy, takie jak częste zmiany nastroju, nudności czy brak energii. Jest to związane głównie ze zmianami hormonalnymi i odmiennym trybem pracy poszczególnych narządów. W efekcie zmienia się także zmysłowe odbieranie informacji z otoczenia, a więc sytuacja dotyczy między innymi smaku czy węchu. Może się bowiem okazać, że dotychczas ulubione perfumy stają się dla przyszłej matki odrzucające, a nielubiane zapachy będą z jej perspektywy atrakcyjne. Procesy zachodzące w organizmie nie są przypadkowe, ponieważ ich celem jest przygotowanie kobiety do maksymalnie efektywnego rozwoju płodu oraz bezpiecznego porodu.
Zachcianki w ciąży - kiedy się pojawiają?
W takim razie kiedy zaczynają się zachcianki w ciąży? Tak naprawdę ciężko jednoznacznie powiedzieć. Co więcej, w niektórych sytuacjach mogą się w ogóle nie pojawić, co jest związane między innymi z odmiennością każdego organizmu. Podobnie na początku ciąży jedna kobieta może tryskać witalnością, a inna będzie zmęczona i walczyła z regularnymi nudnościami.
Zachcianki w ciąży to silna chęć spożycia określonych produktów, czasem w nieoczywistych połączeniach czy o nietypowych porach. Stąd można spotkać się z paniami, które dekorują cebulą kanapkę z Nutellą, ogórki kiszone zagryzają kostką czekolady czy w samym środku nocy mają ochotę zjeść koszyk truskawek. Ponadto niektóre ciężarne czują pociąg do intensywnych smaków i aromatów, inne natomiast odrzucają, dlatego te stawiają na produkty łagodniejsze dla zmysłów.
Można jednak uśrednić odpowiedź i stwierdzić, kiedy pojawiają się zachcianki w ciąży. Najczęściej ma to miejsce stosunkowo wcześnie - w pierwszym trymestrze. Nierzadko kobiety zauważają ten symptom nawet przed wykonaniem badań potwierdzających zapłodnienie.
Jako ciekawostkę można dodać, że występowanie czy intensywność zachcianek ciążowych wcześniej łączono z płcią dziecka, uważając, iż w przypadku chłopca przyszła mama odczuwa ochotę na posiłki kwaśne. Natomiast jeśli ma się urodzić dziewczynka, ciężarna sięga po słodkości. Oczywiście, nie ma to przełożenia na prawdziwe życie. W rzeczywistości na zachcianki wpływa wyostrzenie odbierania poszczególnych bodźców zmysłowych, co prowadzi do zmian preferencji smakowych.
Kiedy zachcianki w ciąży nie są dobre?
Omawiane zachcianki w większości przypadków nie są niczym nadzwyczajnym czy szkodliwym, jednak zawsze trzeba zwracać uwagę na przyswajane pożywienie, pamiętając o bezpieczeństwie swoim i malucha. Wspomniane zachcianki czasami mogą zachęcać kobietę do produktów czy napojów, które mogłyby zaszkodzić.
Warto pamiętać, że pewnych rzeczy należy zawsze unikać. To przede wszystkim surowe mięso (także ryby), alkohol, żywność wysokoprzetworzona (np. gotowe potrawy mrożone). Powinno się także zrezygnować z niepasteryzowanych serów oraz mleka. Warto też wprowadzić zdrowe nawyki, jak używanie innej deski do owoców i warzyw niż do mięsa, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do rozwoju listeriozy.
Zachcianki nie powinny także wiązać się ze zwyczajnym łakomstwem. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zjeść ogórka kiszonego z czekoladą, jednak nadmierne spożywanie słodyczy czy tłustych potraw prowadzi do otyłości, która z kolei może spowodować niebezpieczeństwo dla malucha. Możliwe jest także pojawienie się powikłań w postaci cukrzycy ciążowej czy zbyt dużej masy urodzeniowej dziecka. Warto więc pamiętać, że w zachciankach nie ma nic złego, jeśli będzie się unikać niebezpiecznych produktów i zachowa umiar.