Wysoka gorączka w 3. trymestrze ciąży - czy stanowi zagrożenie dla dziecka?

Leczenie w ciąży może wydawać się szczególnie skomplikowane z uwagi na szereg ograniczeń zdrowotnych podyktowanych przede wszystkim ogólnym zdrowiem dziecka. Zazwyczaj nie da się jednak uniknąć przejścia infekcji w ciąży, szczególnie w zimowych i jesiennych miesiącach, kiedy w otoczeniu nie brakuje wirusów. W następstwie zarażenia może pojawić się wysoka gorączka w ciąży. Czy jest ona niebezpieczna bardziej niż zazwyczaj i jak sobie z nią radzić?

Gorączka w ciąży przy infekcjach

Nie zawsze da się uniknąć infekcji. Warto stosować regularną aktywność fizyczną, również poprzez treningi mięśni dna miednicy z balonikiem Aniball oraz zdrową dietę. Aby móc działać skutecznie w przypadku jakiejkolwiek infekcji, warto przede wszystkim nauczyć się rozróżniania poszczególnych stanów gorączkowych.

Gorączka w ciąży często mylona jest z występowaniem stanu podgorączkowego. Co do zasady nie stanowi on zagrożenia dla maluszka lub ciężarnej. Stan podgorączkowy to naturalna reakcja organizmu na pojawienie się niewielkiej infekcji. W takiej sytuacji nie ma się czego obawiać - to znak sugerujący, że układ immunologiczny organizmu działa prawidłowo.

Jak rozpoznać różnicę między wysoką gorączką w ciąży a stanem podgorączkowym? Przyjmuje się, że w drugim przypadku temperatura wynosi ok. 37ºC. Jeśli jednak będzie ona wyższa, można już określić, że mamy do czynienia z gorączką w ciąży. Postępowanie w tym przypadku różni się od stanu podgorączkowego, który w zasadzie nie wymaga żadnych dodatkowych działań. Pojawienie się wyższej temperatury może naturalnie budzić pewne obawy u przyszłych mam, dlatego warto dokładnie wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji i nie ulegać panice.

Wysoka gorączka w 3. trymestrze ciąży

Zwiększone ciepło ciała ma swoje naturalne uzasadnienie na samym początku ciąży. Właśnie wtedy naturalna temperatura organizmu ciężarnej może oscylować wokół wartości stanu podgorączkowego. Jest to naturalna sytuacja związana bezpośrednio ze zmianami hormonalnymi, będącymi naturalnym następstwem zapłodnienia.

Zupełnie inaczej przedstawia się jednak sytuacja związana z gorączką w 3. trymestrze ciąży. Po pierwsze, nie można mówić tutaj o zmianach hormonalnych charakterystycznych dla 1. trymestru, czyli początku ciąży. Po drugie, zaalarmować powinna także sama wartość temperatury - jest ona dużo wyższa niż stan podgorączkowy, co najlepiej wskazuje na to, że należy podjąć jakieś działania.

Gorączka w 8. miesiącu ciąży najczęściej staje się alarmująca dla wielu ciężarnych, ponieważ jakakolwiek infekcja może kojarzyć się z ryzykiem wystąpienia przedwczesnego porodu. Czy jest tak w rzeczywistości? Nawet gorączka w 9. miesiącu ciąży nie musi prowadzić do problematycznych powikłań, ważne jednak, aby nie bagatelizować swojego stanu. Szybka reakcja to najlepszy sposób na dostarczenie organizmowi niezbędnej pomocy w walce z chorobą. Więc ej na ten temat możesz przeczytać tutaj: Grypa w ciąży – czy może stanowić zagrożenie dla dziecka?

Czy gorączka w ciąży jest niebezpieczna?

Pojawienie się wysokiej gorączki może wywołać pewien rodzaj paniki u kobiet ciężarnych. Ważne jest jednak, aby jej nie ulegać, ponieważ nie przyniesie to żadnych korzyści zdrowotnych, a może wręcz zaszkodzić. Wysoka temperatura w ciąży zostaje wyleczona przede wszystkim przy zachowaniu jak największego spokoju.

Wiele kobiet zastanawia się, czy gorączka w ciąży jest niebezpieczna. Niekorzystne następstwa zdrowotne może przynieść bagatelizowanie jej, a co za tym idzie -infekcji, która ją wywołała. Przy wystąpieniu gorączki w 9. miesiącu ciąży lub wcześniej, jeśli domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Wysoka gorączka w ciąży - co robić?

W przypadku gorączki w ciąży warto zacząć od domowych sposobów - chłodnej kąpieli lub prysznica. Wskazane jest picie naturalnych naparów z czarnego bzu czy lipy. Doskonale sprawdzają się także chłodne okłady na czoło połączone z odpoczynkiem w łóżku. Gorączka w ciąży wymaga przede wszystkim zmniejszenia intensywności codziennych aktywności. Jeśli objawy nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem, aby drobna infekcja nie przerodziła się w stan niebezpieczny dla dziecka i przyszłej mamy.