Czy można farbować włosy w ciąży?

Wśród części ludzi, a zwłaszcza tych starszych panuje przekonanie, że farbowanie włosów w ciąży jest złym pomysłem, ponieważ może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo dziecka. Jednak wiele kobiet farbuje swoje włosy i często zależy im na tym, żeby mogły robić to dalej. Wokół tej czynności narosło wiele dziwnych teorii, dlatego w poniższym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na pytania związane z tym, czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne i czy może szkodzić matce lub dziecku.

Farbowanie włosów a ciąża

Farbowanie włosów jest dla wielu kobiet bardzo ważnym elementem dbania o siebie. Dzięki regularnej zmianie koloru zyskują możliwość odmienienia wyglądu, z którego nie są w pełni zadowolone. Dlatego w momencie zajścia w ciążę chciałyby móc kontynuować ten zabieg. Zdania lekarzy w temacie farbowania włosów przez ciężarne nadal są podzielone, część z nich uważa, że nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby kobieta mogła bez żadnego ryzyka farbować włosy. Jednak wśród wielu lekarzy specjalizujących się w ginekologii panuje opinia, że z malowaniem włosów w ciąży panie powinny wstrzymać się mniej więcej do początku drugiego trymestru. Ma to związek z faktem, że w tym czasie ryzyko poronienia jest najwyższe, a oprócz tego to właśnie na tym etapie ciąży następuje największy rozwój narządów płodu. Głównym argumentem związanym z tym, żeby wstrzymać się z farbowaniem włosów w ciąży, jest znajdujący się znacznej części farb do włosów amoniak. Związek ten w małych ilościach może przedostać się przez skórę do organizmu, narażając tym samym zdrowie dziecka. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, że amoniak faktycznie potrafi przenikać w ten sposób do organizmu matki, dlatego jest to kwestia przede wszystkim profilaktyczna.

Czy są jakieś alternatywy, które będą całkowicie bezpieczne?

Na szczęście dla wszystkich kobiet, które obawiają się farbowania włosów w ciąży, a chciałyby to robić, istnieją różne alternatywy. Jedną z nich jest zastąpienie zwykłej farby naturalnymi produktami, na przykład henną. Kolejnym rozwiązaniem jest stosowanie szamponów koloryzujących, które, mimo że utrzymują się krócej, będą stanowiły mniejsze ryzyko. Najważniejsze jest to, aby przed rozpoczęciem drugiego trymestru pamiętać o szukaniu alternatyw, które nie będą zawierały w swoim składzie amoniaku, a także przestrzeganiu kilku prostych zasad związanych ze stosowaniem farb do włosów.

Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? Wskazania

Przed podjęciem decyzji o farbowaniu włosów należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które dodatkowo ograniczają ryzyko farbowania włosów w ciąży. Po pierwsze, powinno się unikać używania produktów koloryzujących, gdy skóra głowy jest uszkodzona, ponieważ ewentualne szkodliwe substancje łatwiej przedostają się do organizmu. W celu uniknięcia unoszenia się oparów farb, pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane. Warto rozważyć skorzystanie z usług sprawdzonego, dobrej jakości salonu zamiast samodzielnie przeprowadzić farbowanie, ponieważ tam włosy otrzymają opiekę profesjonalistów, którzy korzystają z odpowiednich kosmetyków.

Czy farbowanie włosów w ciąży szkodzi kondycji kosmyków? Efekty

Kobiety zastanawiają się, czy efekty farbowania włosów w ciąży mogą być inne niż normalnie. Odmienny stan charakteryzuje się bardzo dużą ilością zmian hormonalnych, dlatego może się zdarzyć, że farba zupełnie inaczej wpłynie na włosy niż wcześniej, a uzyskany kolor będzie różnił się od oczekiwanego. W związku z tym lepiej nie ryzykować skrajnych zmian i pójść w stronę delikatnej zmiany odcienia lub przefarbowania na bardziej zbliżony do naturalnego koloru. Oprócz tego istnieje większe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na zawarte w farbie składniki.

Jeżeli nie byłaś pewna, czy farbować w ciąży, to mamy nadzieję, że ten wpis rozwiał większość Twoich wątpliwości związanych z tym tematem. Najważniejsze jest zachowanie ostrożności, dlatego lepiej postawić na bezpieczne produkty do farbowania włosów, a także na odpowiednie ich stosowanie.

Palenie papierosów w ciąży – jak rzucić palenie w trakcie ciąży? Sprawdź!