Odchudzanie w ciąży - czy to bezpieczne?

Ciąża jest dla nas niezapomnianym okresem, który niejednokrotnie wiąże się również z szeregiem dolegliwości. Szalejąca burza hormonów, przybieranie na wadze i związane z nim powstające ograniczenia często doprowadzają do obniżenia poziomu dobrego samopoczucia raz wpływają na spadek energii podczas wykonywania codziennych obowiązków. Dlatego na myśl przychodzi nam wiele rozwiązań, a jednym z nich jest odchudzanie. Jednak pamiętaj, że podjęcie takiej decyzji bez konsultacji z lekarzem może być ryzykownym posunięciem, z którym będzie wiązało się wiele konsekwencji. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków musisz także dokładnie rozważyć, czy w ciąży można się odchudzać?

Czy można odchudzać się w ciąży?

Jest to trudne pytanie, które powinnaś rozważyć na wiele sposobów. Przede wszystkim kluczowym czynnikiem, o który musisz zadbać, są kontrolne wizyty u lekarza i podejmowanie wszelkich decyzji związanych z Twoim i malucha zdrowiem pod jego nadzorem. Przybieranie na wadze może być dla wielu z kobiet powodem złego samopoczucia oraz obniżonej samooceny. Do tego dochodzą pojawiające się problemy z wykonywaniem prostych czynności, które występują w późniejszym okresie ciąży.

Otyłość lub nadwaga w ciąży także mogą być powodem pojawienia się powikłań lub nawet rozwoju wielu chorób, dlatego tak ważne jest odpowiednie odżywanie. Przede wszystkim nie powinnaś poddawać się niskokalorycznym dietom, które wpłyną niekorzystnie zarówno na Twój organizm, jak i na maluszka. Eliminowanie składników pokarmowych czy głodówki nie są dobrym pomysłem, ponieważ mogą one doprowadzić do skutków odwrotnych od zamierzonych. Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje wiele zróżnicowanych składników odżywczych, bez których nie będzie mogło odpowiednio rosnąć. Przejście na dietę może doprowadzić do niedoboru istotnych mikro- i makroelementów u potomka, co z pewnością nie stanowi dla niego bezpiecznej sytuacji. Warto natomiast wzbogacić dietę w różnego rodzaju produkty, które przyczynią się do poprawy zdrowia oraz do właściwego rozwoju maluszka.

Odchudzanie w ciąży - skutki

Odchudzanie w ciąży stanowi bardzo niebezpieczne rozwiązanie, ponieważ niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Przede wszystkim pozbawiasz siebie oraz dziecko potrzebnych składników odżywczych i minerałów, co może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Przedwczesny poród, a także niska waga maluszka to tylko niektóre z możliwości. Brak odpowiednich mikro- oraz makroelementów może doprowadzić do wystąpienia w późniejszym czasie wielu problemów u dziecka. Zaburzenia wzrostu czy kłopoty z sercem są poważnymi konsekwencjami, których rezygnując z restrykcyjnej diety w ciąży, możesz uniknąć. Dlatego warto pamiętać, że przyrost masy ciała w tym czasie to naturalna reakcja organizmu, z którą w trosce o własne i dziecka zdrowie powinnaś się pogodzić.

Może pojawić się także problem pregoreksji, czyli anoreksji w ciąży. Związany jest on z występującym jadłowstrętem i częściej występuje u kobiet, które borykały się już z zaburzeniami odżywiania. Zdarza się również, że pojawienie się choroby jest wynikiem nadmiernej potrzeby kontroli masy ciała oraz własnego organizmu. W sytuacji zauważenia u siebie takich objawów powinnaś od razu skonsultować się z lekarzem, który pomoże poradzić sobie z tak niebezpiecznym problemem.

Czym zastąpić odchudzanie podczas ciąży?

Odchudzanie w ciąży nie stanowi dobrego rozwiązania, jednak nie oznacza to, że w tym okresie nie można dbać o siebie i swoją wagę. Nadmierny przyrost masy ciała również nie jest dobry, ponieważ prowadzi do występowania nadciśnienia, problemów z kręgosłupem czy cukrzycy ciążowej. Dlatego w trakcie ciąży warto postawić na ruch, który przyczyni się do dotlenienia organizmu oraz poprawy kondycji. Dobrym rozwiązaniem będą spacery, a dla poprawy stanu fizycznego i psychicznego warto zaopatrzyć się w nasz balonik Aniball. Ten niepozorny sprzęt pozwoli na przygotowanie krocza do przejścia główki dziecka w trakcie porodu, a także wpłynie na naukę rozluźniania mięśni dnia miednicy.