Jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę?

Decyzję o chęci posiadania dziecka podejmujemy na różnych etapach życia. Jedni decydują się na dziecko tuż po ślubie, natomiast inni chcą z tym poczekać kilka lat, aby spełnić się w zawodzie i w pełni się ustatkować. Niezależnie od tego, jaki etap osiągnęliśmy, do planowania dziecka podchodzimy z ogromną nadzieją. Niestety, czasami mimo starań i wysiłków kobieta nie jest w stanie zajść w ciąże. Jaka może być tego przyczyna i w jaki sposób ją skutecznie zniwelować? Jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę?

Ciąża - jak zwiększyć szanse na zapłodnienie?

Mówi się, że obecnie płodność jest coraz niższa. Wynika to przede wszystkim z prowadzonego przez nas trybu życia. Na co dzień zmagamy się ze stresem, spożywamy sporo niezdrowych produktów i chętnie sięgamy po alkohol czy używki. To wszystko niekorzystnie wpływa na nasz organizm, a w efekcie coraz częściej mamy problem z zajściem w ciążę. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można zwiększyć swoją płodność.

Kontroluj swoją masę ciała

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie płodności. Jednym z nich jest kontrola masy ciała. Udowodniono, że niedowaga, nadwaga i otyłość mogą znacznie obniżyć szansę na zajście w ciążę. Wynika to z faktu, iż nieprawidłowe BMI zaburza gospodarkę hormonalną, a tym samym obniża jakość plemników.

Zatem, jeśli chcesz zwiększyć swoją płodność, zwróć uwagę na to, co spożywasz i zadbaj o prawidłową ilość aktywności fizycznej. Dzięki odpowiedniej diecie oraz regularnym ćwiczeniom skutecznie poprawisz stan swojego organizmu, a także zwiększysz swoje szanse na zajście w ciążę.

Ogranicz alkohol, kofeinę i nikotynę

Używki w nadmiernych ilościach bardzo niekorzystnie wpływają na nasz organizm. Warto pamiętać, że alkohol zmniejsza ruchliwość plemników, obniża poziom testosteronu i w efekcie bardzo negatywnie oddziałuje na płodność u mężczyzn.

Jego nadmierne ilości są także niepolecane kobietom planującym ciąże. U pań niekorzystnie wpływa on na jajniki i gospodarkę hormonalną, a w rezultacie znacznie zmniejsza szanse na zajście w ciążę.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kofeiny i nikotyny. Planując ciążę, zaleca się całkowite odstawienie papierosów. Natomiast kawę warto ograniczyć. Nie powinno się przyjmować więcej niż 300 g kawy dziennie.

Ogranicz do minimum spożywanie węglowodanów prostych i tłuszczów trans

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby zwiększyć szanse na zajście w ciążę? Z pewnością świetnym krokiem będzie ograniczenie spożywania węglowodanów prostych i tłuszczów trans. Występują m.in. w słodyczach, dżemach, białym pieczywie czy słodzonych napojach. Powodują miażdżycę, a także prowadzą do zaburzeń gospodarki hormonalnej i zaburzeń w syntezie hormonów.

Spożywanie węglowodanów prostych i tłuszczów trans w nadmiernej ilości często jest przyczyną problemów z płodnością. Z tego względu warto zamienić tego typu produkty na te bardziej wartościowe np. bogate w węglowodany złożone.

Zapanuj nad stresem

Zastanawiasz się, jak zwiększyć szanse zajścia w ciążę? Powinieneś wiedzieć, że ogromny wpływ na płodność ma stres. Oddziałuje na cały organizm. Wiele par, których starania o dziecko nie przynoszą efektów, zrzucają winę na złą jakość nasienia bądź problemy z owulacją. Często jednak po wykonaniu badań okazuje się, że wina nie leży ani po stronie plemników, ani cyklu hormonalnego.

Najczęściej powodem problemów z płodnością okazuje się właśnie stres. Spowalnia proces wytwarzania hormonów płciowych i powoduje trudności z zajściem w ciążę. Z tego względu warto postarać się go wyeliminować ze swojego życia lub chociaż ograniczyć do minimum. Istnieje wiele skutecznych sposobów na walkę ze stresem np. aromaterapia, joga czy ćwiczenia oddechowe. Warto jednak znaleźć technikę dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Zastosuj dietę propłodnościową

Co zrobić, żeby zwiększyć szanse na zajście w ciążę? Zastosować dietę propłodnościową, bogatą w witaminę A, B, C i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, kwas foliowy, a także potas. W diecie propłodnościowej warto włączyć do jadłospisu takie produkty jak np. orzechy, jajka, owoce cytrusowe, rośliny strączkowe, tłuszcze roślinne czy ryby morskie. Na płodność bardzo korzystnie wpływają również podroby, przetwory mleczne i drożdże.