Masturbacja w ciąży - czy szkodzi?

Czas ciąży rządzi się swoimi prawami, również w sferze seksualnej. Nie powinno być to pod żadnym pozorem tematem tabu - kobieta magicznie nie pozbywa się swoich podstawowych potrzeb fizycznych po zajściu w ciążę. Praktyka pokazuje, że często chęć ożywienia swojego życia seksualnego pod wpływem hormonów jest jeszcze większa. Nie chodzi tutaj wyłącznie o stosunek partnerski, ale również masturbację. Daje ona ogromne możliwości samodzielnego zaspokajania swoich pragnień w oczekiwany sposób. Czy masturbacja w ciąży szkodzi? Z poniższego artykułu dowiesz się, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do osiągania orgazmów poprzez masturbację w trakcie ciąży. 

Masturbacja w czasie ciąży - przyczyny zainteresowania tym tematem 

O pragnieniach seksualnych występujących w trakcie ciąży niestety nadal nie mówi się zbyt wiele. Jeśli już ten temat jest podnoszony, to raczej w formie nieznoszących sprzeciwu zakazów, popartych nie wiedzą medyczną, a przesądami i stereotypami. Wiele informacji dotyczących masturbacji w czasie ciąży to po prostu często powielane mity, niemające wiele wspólnego z badaniami medycznymi. Musisz mieć to na uwadze, szczególnie kiedy spodziewasz się dziecka, bo niestety łatwo ulec nieprawdziwym sugestiom. Dobrze jest zadać sobie pytanie, czy masturbacja w ciąży jest bezpieczna, ponieważ jest ono podyktowane przede wszystkim dobrem dziecka. Zachowując w tym temacie należytą ostrożność nie można jednak zapominać o potrzebach przyszłej mamy, które są zauważalne również w trakcie ciąży. 

Masturbacja w ciąży - do którego tygodnia można ją stosować?

Masturbacja w ciąży niewątpliwie budzi kontrowersje, dlatego wydaje się, że jest ona dopuszczona tylko w niewielu przypadkach. W rzeczywistości jest jednak zupełnie odwrotnie, ponieważ jeśli tylko nie ma wyraźnych przeciwwskazań ze strony lekarza prowadzącego można stosować taki sposób dostarczania sobie przyjemności. Pytania dotyczące tego, czy masturbacja w ciąży jest bezpieczna, padają wśród ciężarnych często, choć niestety nie bezpośrednio w gabinecie lekarza prowadzącego całą ciążę. Jest to zdecydowanie najlepsze miejsce do zadawania takich pytań, ponieważ tylko ginekolog znający dokładnie cały przebieg ciąży oraz ewentualne obciążenia zdrowotne jest w stanie dać zielone światło na aktywność seksualną. 

Masturbacja w ciąży - czy szkodzi bardziej niż seks? 

Z jakiegoś powodu masturbacja stosowana przez ciężarne w społeczeństwie budzi dużo więcej kontrowersji niż seks podczas oczekiwania na dziecko. Na przyczynach takiego stanu rzeczy nie należy się nadmiernie skupiać, ponieważ do niczego to nie prowadzi. Dużo lepiej jest zorientować się w faktach dotyczących masturbacji w ciąży. Czy szkodzi ona dziecku? Nie ma o tym mowy, szczególnie że płód jest zabezpieczony przez odpowiednio grube ścianki macicy. W tych samych kategoriach można obalać mity dotyczące tego, że członek dotyka dziecka podczas penetracji. Nic takiego nie ma miejsca, zatem jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu, to nie ma również przeszkód do masturbacji. 

Przyjemność i gadżety erotyczne - masturbacja w ciąży, czy szkodzi?

Kwestią sporną może być również to, czy podczas masturbacji w ciąży można wykorzystywać specjalne gadżety erotyczne. Rzeczywiście jest to nieco bardziej skomplikowana kwestia, wobec której podzieleni są nawet specjaliści. W odniesieniu do tego tematu dobrze jest skonsultować się ze swoim lekarzem, w celu dokonania indywidualnych ustaleń. Przy uzyskaniu zgody na wykorzystanie zabawek erotycznych należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie odpowiedniej higieny. Regularne czyszczenie gadżetów w sposób zalecany  przez producenta znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa ciężarnej. Pamiętaj, że takie same standardy higieny musisz mieć na uwadze również przy pobudzaniu stref intymnych dłońmi. Przed rozpoczęciem masturbacji oraz po jej zakończeniu umyj dokładnie ręce. Dobrym pomysłem może być również lekki, orzeźwiający prysznic, dodatkowo wspomagający relaks.