Jakie maseczki na twarz w ciąży?

W okresie ciąży odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy może być szczególnie istotna dla zachowania promiennego wyglądu i samopoczucia. Zmiany hormonalne mogą generować nadwrażliwość na niektóre substancje. W trakcie trwania ciąży skóra twarzy może ulegać przesuszeniu, dlatego dobór odpowiedniej pielęgnacji jest niezwykle istotny. Najważniejszą zasadą, do jakiej warto się stosować, jest dbałość o dobór produktów, które są hipoalergiczne i przystosowane do stosowania przez kobiety w ciąży. Istnieje kilka typów produktów, 

Maseczki na twarz w ciąży – czy to bezpieczne?

Stosowanie maseczek na twarz przynosi ukojenie skórze i jednocześnie daje poczucie odprężenia i relaksu. Dobra kondycja skóry jest tak samo ważna, jak dobre samopoczucie psychiczne. W trakcie trwania ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, które wymagają od niej budowania nowych nawyków, rezygnacji z wielu aktywności czy całkowitej zmiany dziennej rutyny. Ten wymagający okres jest oczywiście także pięknym przeżyciem, w którym oczekuje się przyjścia na świat dziecka. Warto jednak zadbać o siebie i swój komfort psychiczny. Przygotowując sobie domowe Spa i robiąc coś dla własnego samopoczucia, redukujemy poziom stresu, który nie jest dobry dla dziecka. Warto pamiętać, że dziecko odczuwa niepokój, który towarzyszy matce. Stosowanie maseczek z odpowiednimi składami jest więc w pełni bezpieczne. 

Maseczki na twarz w ciąży – jakie wybrać?

Zmiany hormonalne mogą powodować zmiany w poziomie nawilżenia cery. Przesuszona skóra generuje dyskomfort i przyśpiesza proces powstawania zmarszczek. W okresie ciąży można jednak z powodzeniem stosować wiele rodzajów maseczek. Warto stawiać na te, które zapewniają wysoki poziom nawilżenia. Produkty tego typu powinny być bogate w składniki naturalne, tj. np. aloes, oleje roślinne. Maseczki, które mają w składzie kwas hialuronowy, również mogą być z powodzeniem stosowane przez ciężarne. Jednocześnie należy pamiętać, że każdy organizm jest inny. Jeśli kobieta ma alergię na którykolwiek z wyżej wymienionych składników, lepiej skonsultować się z lekarzem i razem z nim dobrać odpowiednią pielęgnację. 

Jakie maseczki na twarz w ciąży?

Kolejnym rodzajem maseczek, które doskonale sprawdzą się jako element pielęgnacji dla kobiet w ciąży, są produkty łagodzące. Kobiety ciężarne często borykają się nadwrażliwością cery, co wynika z szeregu zmian hormonalnych. Maseczki łagodzące często zawierają w składzie ekstrakty roślinne (np. z rumianku, czy nagietka), które zapewniają poczucie ukojenia cery i odżywiają nadwrażliwą skórę twarzy. Tego typu produkty doskonale radzą sobie także z przebarwieniami. Warto zaznaczyć, że w okresie ciąży lepiej unikać produktów, które mają w składzie nigdy dotąd niestosowane przez kobietę składniki. W trakcie trwania ciąży zdecydowanie lepiej stawiać na sprawdzone kosmetyki, które zostały przetestowane na skórze.

Jakie maseczki na twarz w ciąży są nieodpowiednie? 

Istnieje szeroka grupa składników i substancji, których powinno się unikać w trakcie trwania ciąży. Wiele z nich nie zostało odpowiednio przetestowanych pod kątem możliwości stosowania przez ciężarne. Część składników zostało jednak poddanym dokładnym testom, a eksperci potwierdzili, że ich stosowanie w trakcie trwania ciąży może wywoływać niepożądane reakcje alergiczne czy intensywne podrażnienie skóry. 

Należy unikać m.in.: retinoidów, których stosowanie jest wysoce niewskazane zwłaszcza w formie doustnej. Zbyt duże stężenie retinolu w organizmie przyszłej mamy może powodować toksyczne reakcje dla płodu. Kolejną grupą składników, których lepiej unikać w tym okresie są kwasy AHA, BHA o wysokim stężeniu. Zwłaszcza w przypadku kwasów AHA i BHA nie ma kompleksowo przeprowadzonych badań, które potwierdzałyby bezpieczeństwo ich stosowania. Za bezpieczny uznawany jest natomiast kwas azelainowy, migdałowy czy mlekowy. Decydując się na maseczki z obecnością tych substancji w składzie, warto zweryfikować poziom stężenia. W okresie ciąży zaleca się stosowanie produktów o niskim stężeniu substancji aktywnych.