Kiedy pojawia się mleko w piersiach w ciąży?

Wiele przyszłych mam obawia się o pojawienie się pokarmu w piersiach. To całkiem naturalny proces, rozpoczynający się już w trakcie trwania ciąży. Dlatego nie powinnyśmy niepokoić się o tę kwestię, ponieważ ciąża jest wyjątkowym okresem, w którym musimy unikać dodatkowego stresu. 

W którym tygodniu ciąży pojawia się mleko w piersiach?

Do tworzenia się pokarmu w gruczołach piersiowych dochodzi już w trakcie ciąży. Wydzielany przez rozwijające się łożysko progesteron przyczynia się do powstawania pęcherzyków mlecznych, natomiast estrogeny mają wpływ na rozwój sieci przewodów mlecznych. 

Pęcherzyki mleczne rozpoczynają wytwarzanie niewielkiej ilości mleka jeszcze przed porodem, a mianowicie pomiędzy 16 a 22 tygodniem ciąży. Dlatego, jeśli w trakcie ciąży zaobserwujemy, że przy brodawkach pojawiają się drobne kropelki, a piersi się powiększyły, to znaczy, że cały proces prawidłowo.

Kiedy pojawia się mleko w piersiach w ciąży?

Gdy na świecie powitamy naszego potomka, nie powinnyśmy obawiać się o pojawienie się większej ilości mleka w piersiach. Mimo iż w pierwszych dwóch dobach nadal może być go niewiele, to pod końcem 2, lub w 3 czy 4 dniu pęcherzyki mleczne zaczynają wywarzać 10-krotnie większą ilość pokarmu, niż ma to miejsce w pierwszych godzinach po rozwiązaniu. 

Nie musimy przejmować się również o mniejszą ilość mleka na samym początku, ponieważ żołądek noworodka jest niewielki, w wyniku czego na jedną porcję przyjmuje od 2 do zaledwie 10 ml pokarmu. Dlatego z całą pewnością w pierwszych dobach po urodzeniu dziecko nie będzie głodne. 

Na czym polega stabilizacja laktacji?

Stabilizacja laktacji to pojęcie określające dostosowywanie się poziomu wydzielania mleka do potrzeb malucha. Zazwyczaj dochodzi do tego pomiędzy drugim a czwartym tygodniem po wydaniu na świat potomka. W wyniku procesu mleko przejściowe zmienia się w mleko dojrzałe, a jego kolor zmienia się na odrobinę niebieski, wodnisty oraz przejrzysty. W tym okresie za sprawą wody zmienia się również objętość mleka, jego kaloryczność, zawartość tłuszczów i laktozy, natomiast zmniejsza się stężenie białka. 

Równowaga wynikająca z potrzeb dziecka i dostosowaniem do nich ilości wytwarzanego mleka dochodzi najpóźniej do szóstego tygodnia po porodzie. 

Jak sprawdzić, czy w piersiach znajduje się mleko?

Zastanawiając się nad tym, czy w piersiach znajduje się mleko, możemy to w łatwy sposób sprawdzić. Wystarczy, że obejmiemy pierś dłonią, a następnie przesuniemy uchwyt w stronę brodawki, delikatnie ją ściskając. W wyniku takich działań powinnyśmy zaobserwować niewielką ilość wydzieliny, jednak jeśli tak się nie stanie, nie musimy się tym przejmować. Brak mleka w piersiach przed porodem nie jest jednoznaczny, z tym że nie będziemy w stanie wykarmić naszego potomka tuż po przywitaniu go na świecie. 

Pamiętajmy również, by nie powtarzać badania zbyt często, ponieważ może nadmiernie ściskanie i dotykanie piersi może przyczynić się do podrażnienia brodawek. 

Jak chronić ubranie przed wyciekiem z piersi?

Wyciek mleka z piersi w trakcie ciąży może spowodować pojawienie się zawstydzenia oraz wywołać dyskomfort. By temu zapobiec, możemy zaopatrzyć się w specjalne wkładki laktacyjne, które są niezwykle komfortowe w użytkowaniu i pozwolą nam pozbyć się uciążliwego problemu. 

Od kiedy pojawia się mleko w piersiach? Podsumowanie artykułu

Mleko w piersiach pojawia się dość wcześnie, ponieważ już pomiędzy 16 a 22 tygodniem, czyli w II trymestrze ciąży. Pierwszym pokarmem, jaki wytwarzają piersi, jest tak zwana siara, czyli skoncentrowana, kremowa substancja wyróżniająca się wysoką zawartością białka oraz niską zawartością tłuszczu. Nie musimy się jednak obawiać, ponieważ w pierwszych chwilach życia to wystarczający pokarm dla naszego dziecka.

Po około trzech dniach od narodzin pokarm zmienia swoją konsystencję, a także skład. Gdy pojawia się mleko przejściowe w piersiach, zawiera ono wszelkie niezbędne składniki, których celem jest wspomaganie prawidłowego rozwoju malucha. 

Mleko dojrzałe zazwyczaj pojawia się do czwartego tygodnia po porodzie, jednak w niektórych przypadkach ma to miejsce dopiero przed szóstym tygodniem po wydaniu dziecka na świat.