Jak dbać o siebie w ciąży żeby dziecko było zdrowe

Jak dbać o siebie i dziecko podczas ciąży?

Jak dbać o siebie w ciąży, żeby dziecko było zdrowe? To pytanie zadają sobie wszystkie ciężarne kobiety i nie ma w tym nic dziwnego. Troska o dziecko i jego zdrowie jest rzeczą naturalną. Każda matka chciałaby mieć pewność, że robi wszystko, aby jej maleństwu nic nie zagrażało.

Ciąża – jak dbać o siebie i dziecko?

Istnieje kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać, by nie prowokować trudnych i niebezpiecznych sytuacji. Informują o nich lekarze ginekolodzy już na bardzo wczesnym etapie ciąży. Przede wszystkim powinno się unikać stresu, bo ten bywa bardzo niebezpieczny dla płodu. Może źle wpływać na jego rozwój, a nawet doprowadzić do przedwczesnego porodu, co może być tragiczne w skutkach. Dlatego kobietom w ciąży, które odczuwają silne napięcie, zaleca się odpoczynek, relaks, spacery, spotkania w miłym gronie i pozytywne myślenie. Stres matki może powodować u dzieci powstawanie wad wrodzonych czy niską masę urodzeniową. Dlatego wiedza na temat tego, jak zadbać o siebie w ciąży, jest tak istotna i powinna być propagowana, by docierała do jak największej liczby przyszłych mam.

Jak dbać o siebie w ciąży? Wysypiać się i zdrowo odżywiać!

Sen i zdrowe jedzenie to podstawa, o której nie można zapominać. Odpowiednia ilość snu wpływa pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu kobiety oraz na jej stan psychiczny. Wyspana przyszła mama ma dużo energii i chęci do działania, jej organizm jest też bardziej odporny na wszelkie infekcje, które bywają niebezpieczne dla dziecka. Kolejny plus wysypiania się to wyregulowane ciśnienie.

Również zbilansowana dieta jest bardzo ważnym czynnikiem. Chodzi o to, by dostarczać dziecku wszystkiego, czego potrzebuje, by zdrowo rosnąć. Należy zrezygnować z alkoholu i innych używek, a postawić na zdrowie jedzenie. Na talerzu powinny królować warzywa i owoce. Warto również wciąć pod uwagę, co mówi lekarz prowadzący ciążę. Jeśli uzna, że konieczne jest regularne zażywanie witamin, należy o tym pamiętać. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, które bardzo źle znoszą ciążę, mają mdłości, wymiotują, jedzą niewiele i mają niedobory stwierdzone w badaniach z krwi.

Sprawdź: co można jeść w ciąż a co nie? Czy dieta ma wpływa na dziecko?

Jak dbać o skórę w ciąży, by jak najmniej ucierpiała?

Odpowiednia pielęgnacja skóry zarówno w ciąży, jak i już po niej jest niezwykle ważna. Na jej stan mają wpływ również hormony, a te, jak wiadomo w ciąży, oraz tuż po niej – zmieniają się wyjątkowo intensywnie. Zmorą ciężarnych są rozstępy. Czy można je wyeliminować? Być może nie zawsze, ale z pewnością świadoma pielęgnacja jest w stanie zminimalizować ryzyko ich pojawienia się. Warto sięgać po kosmetyki z dobrym, prostym składem, który nie zawiera niebezpiecznych czy wręcz szkodliwych składników, które mogłyby zagrozić maluszkowi w brzuchu mamy. Dbanie o skórę brzucha powinno tak naprawdę rozpocząć się jeszcze przed zajściem w ciąże. Korzystnie na jej wygląd wpłynie picie dużych ilości wody mineralnej, używanie dobrych kosmetyków oraz regularne ćwiczenia fizyczne. Te ostatnie sprawiają, że skóra jest odżywiona, bogata w tlen, ale również bardziej napięta.

Jeśli zastanawiasz się, jak o siebie dbać w ciąży, to dobrym pomysłem jest również szczotkowanie ciała na sucho, które poprawia krążenie i sprawia, że skóra staje się bardziej napięta. Tego zabiegu może wymagać ona nie tylko na brzuchu, ale i na piersiach, gdzie również jest narażona na gwałtowne zwiększanie swojej powierzchni, czego konsekwencją będzie jej pękanie. W ciąży należy bezwzględnie zrezygnować z gorących kąpieli. Nie jest to dobre dla wyglądu skóry, a co ważne – może nawet doprowadzić do wywołania porodu przed terminem. To szczególnie niebezpieczne w pierwszych dwóch trymestrach ciąży, zatem nikogo nie powinno dziwić, że dla ciężarnych rekomenduje się prysznice zamiast kąpieli – i to z użyciem niezbyt gorącej wody.

Jak dbać o ciążę przez cały czas jej trwania?

Podsumowując, większość kobiet doskonale wie, jak dbać o siebie w czasie ciąży. Niezwykle ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza, unikanie stresu i braku snu oraz zażywanie witamin, które dobrze wpłyną na rozwój dziecka. To zapewni komfort psychiczny i fizyczny przyszłej młodej mamie. Będzie miała poczucie, że zrobiła wszystko, co w jej mocy, by jak najlepiej przygotować na narodziny dziecka, zapewniając mu bezpieczny, optymalny rozwój, jednocześnie z poszanowaniem swojego ciała i zdrowia. Kobieta w ciąży może również w sposób czysto fizyczny przygotować swoje ciało do porodu – doskonale sprawdzi się tu Aniball, który pozwoli rozluźnić dno macicy i ćwiczyć odpowiednie oddychanie.