Czego nie wolno robić w 3. trymestrze ciąży?

Narodziny malucha niemal przewracają życie do góry nogami za sprawą zupełnie nowych obowiązków, ale i przyjemności. Ciąża jest okresem wyjątkowym, a organizm kobiety przeżywa prawdziwą rewolucję. Każdy miesiąc w brzuchu mamy oznacza kolejną fazę rozwoju, pozwalając na prawidłowy przebieg przyjścia na świat dziecka. Towarzyszące objawy różnią się w zależności od organizmu oraz trymestru. Część z kobiet już od pierwszych tygodni odczuwa nieprzyjemne symptomy, inne natomiast z powodzeniem oddają się swoim zainteresowaniom i obowiązkom nawet w ostatnich miesiącach. Niestety jest to nierzadko zależne wyłącznie od organizmu. Aby zapewnić maluchowi to, co najlepsze - należy dbać o stan zdrowia oraz samopoczucie przez pełne 9 miesięcy.

Czego nie można robić w 3. trymestrze ciąży?

Ostatnie trzy miesiące są wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i kobiety. Organizm malucha jest już niemal rozwinięty - w 7. miesiącu po raz pierwszy może otworzyć oczy oraz rozpoznawać głosy z zewnątrz. Nasilenie się dolegliwości ciążowych jest naturalne, podobnie jak dynamiczne powiększanie się brzucha. Etap ten jest obarczony ryzykiem, ponieważ wiele czynników może doprowadzić do przedwczesnego porodu oraz niepożądanych skutków. Nawet gdy kobieta czuje się wyjątkowo dobrze, należy prawidłowo dbać m.in. o kondycję ruchową, odpowiednie żywienie czy unikanie noszenia ciężarów. Nasilające się symptomy to m.in. ból kręgosłupa spowodowany sporą wagą brzucha - pomocne są zajęcia ruchowe oraz ćwiczenia rozluźniające, obrzęki będące następstwem zatrzymywaniem wody, na co powinny pomóc - chłodne okłady, a także problemy oddechowe stanowiące skutek nacisku powiększonej macicy na przeponę - w tym wypadku warto postawić na ćwiczenia oddechowe. Poza tym przyszłe mamy mogą cierpieć również na dolegliwości żołądkowe, w czym pomocne będzie unikanie gazowanych napojów, kwaśnych czy ostrych produktów oraz wzdęcia, którym powinno zapobiec dostarczanie odpowiedniej ilości błonnika oraz płynów.

Poza podstawowymi zakazami jak rezygnacja z używek, niebezpiecznych sportów czy stres - nie ma odgórnej praw wskazujących czego kobietom nie wolno. Jest to zależne od stanu zdrowia oraz samopoczucia, dlatego warto obserwować ciało, aby unikać tego, co wpływa na niekorzystnie.

Czego unikać w 3. trymestrze ciąży?

Warto wspomnieć, że zalecenie powinno dotyczyć otoczenia kobiet oraz bliskich osób. Narażanie ciężarnej na stres może przyczynić się do poronień, zbyt gwałtownego porodu czy pojawienia się chorób płodu. Przyszła mama, której ciąża rozwija się prawidłowo, powinna unikać alienacji. Niestety, w trosce o malucha kobiety rezygnują z wielu czynności, które mogą nie być tylko korzystne, ale i prozdrowotne (m.in. ruch, spacery, spędzanie czasu z bliskimi). Równie znacząca jest dieta. Warto mieć na uwadze produkty o wysokim ryzyku oraz nieznanym pochodzeniu. Zwłaszcza że rozwijające się w macicy dziecko jest narażone na drobnoustroje czy pasożyty mogące zaatakować organizm matki. Dlatego powinna ona zrezygnować z surowego mięsa ssaków, ryb oraz jaj. W przypadku zakażenia może rozwinąć się toksoplazmoza, listerioza czy salmonella. Szkodliwe jest również niepasteryzowane mleko oraz przetwory, produkty ze sztucznymi słodzikami oraz owoce morza. Aby płód rozwijał się w prawidłowy sposób, dieta powinna być zrównoważona. Wysokoprzetworzona żywność nie jest zdrowa dla nikogo - alternatywę stanowią posiłki przygotowywane w domu. Warto zdawać sobie sprawę, że “śmieciowe jedzenie” nic nie daje ani przyszłej mamie, ani maluchowi. Dostarczając produkty wysokiej jakości, do organizmu trafiają niezbędne substancje odżywcze oraz makroelementy. Reasumując - czego nie wolno robić w 3. trymestrze ciąży? Nie rezygnować z własnego zdrowia!

Szczęśliwa przyszła Mama

Partnerzy często zastanawiają się, czego nie wolno w 3. trymestrze ciąży i jak postępować, aby ciąża przebiegała prawidłowo? Komfort oraz spokojny tryb życia kobiety jest priorytetem. Niezwykle intensywny okres stanowi wyzwanie zarówno dla dojrzewających mam, jak i ojców, dlatego wzajemne wsparcie jest nieocenione.