w którym tygodniu można poznać płeć dziecka

W którym miesiącu można poznać płeć dziecka?

Rodzice, którzy oczekują z niecierpliwością pojawienia się dziecka na świecie, szukają odpowiedzi na wiele pytań. Opieka nad maluchem przez pierwsze dni życia, wychowanie czy pielęgnacja to bardzo ważne sprawy. Ciekawość wzbudza również to, czy na świat przyjdzie córka, czy syn. W którym miesiącu można poznać płeć dziecka?

W którym miesiącu ciąży możliwe jest poznanie płci dziecka?

Jeśli w Twoim życiu niedługo ma pojawić się dziecko, na pewno zastanawiasz się, czy będzie to syn, czy może córka. Większość rodziców chce znać płeć dziecka, gdyż są po prostu ciekawi, pragną przygotować pokój lub wyprawkę, zastanowić się nad imieniem. Każdy dzień ciąży przynosi coś nowego. Maluch rozwija się i z każdym tygodniem jest coraz bardziej gotowy, by przyjść na świat. W którym tygodniu można poznać płeć dziecka? Jeżeli chodzi o dziewczynki – już w 9. tygodniu wykształcają się jajniki. W przypadku chłopców – w 10. tygodniu ciąży pojawiają się jądra. W 16. tygodniu narządy malucha są już zatem dobrze widoczne. Jest to więc 4. miesiąc ciąży i to właśnie w tym czasie można poznać jego płeć. Warto jednak pamiętać, że poza czysto teoretycznym stwierdzeniem, w którym tygodniu ciąży płeć dziecka jest możliwa do rozpoznania, ważne są także umiejętności lekarza oraz jakość sprzętu.

Chociaż chwila poznania płci dziecka jest pełna emocji, warto zachować spokój. Zdarza się, że podczas USG w 4. miesiącu lekarz informuje o tym, czy spodziewać się chłopca, czy dziewczynki, a po kilku tygodniach okazuje się, że jego interpretacja była nieprawidłowa. Istnieje co najmniej kilka czynników, od których zależy, kiedy widać płeć dziecka wystarczająco wyraźnie. Ilość płynu owodniowego jest jedną z przyczyn, przez którą wynik obserwacji uzyskany w 16. tygodniu ciąży może być błędny. W którym tygodniu można określić płeć dziecka, aby mieć pewność? Możliwe jest to w 20. tygodniu, a więc 5. miesiącu. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że każda ciąża przebiega inaczej. Czasami pewność co do płci można uzyskać dopiero w 6. miesiącu.

Nie tylko płeć jest ważna!

Wiesz już, w którym miesiącu płeć dziecka jest widoczna – jednak podczas badań USG nie tylko to jest ważne. Nie bez powodu zaleca się, aby takie badanie było wykonane przynajmniej cztery razy w trakcie ciąży. Podczas pierwszego potwierdza się zapłodnienie, sprawdza pęcherzyk ciążowy i narządy rodne kobiety. Można także ocenić czynności serca płodu.

Drugie USG odbywa się zazwyczaj około 11. tygodnia ciąży. W tym czasie można określić prawdopodobieństwo wystąpienia chorób genetycznych lub wad płodu. USG wykonanie po 11. tygodniu pozwala określić wiek ciążowy, co daje możliwość poznania wstępnej daty porodu.

Kolejne USG wykonywane jest zazwyczaj około 18. tygodnia ciąży. To właśnie w tym czasie można określić płeć dziecka oraz ocenić jego rozwój. Sprawdza się także położenie łożyska, wagę dziecka i ilość płynu owodniowego. Takie badanie określa się mianem połówkowego, powinna się na nie udać każda ciężarna kobieta.

Ostatnie badanie USG wykonuje się zazwyczaj około 33. tygodnia ciąży. Sprawdzane jest położenie oraz rozwój dziecka, stan szyjki macicy, ilość płynu owodniowego.

Wielu rodziców pragnie dowiedzieć się w którym tygodniu ciąży płeć dziecka jest możliwa do rozpoznania. Jest to bardzo ważna chwila, pełna emocji. Trzeba jednak pamiętać, że USG jest bardzo potrzebnym badaniem nie tylko z tego względu. To dzięki niemu można kontrolować stan dziecka, jego rozwój. Warto więc pamiętać nie tylko o badaniu połówkowym, ale również o tych wcześniejszych.

Spokój rodziców, bezpieczeństwo dziecka

Każda ciąża jest inna. Czasami kobieta przechodzi przez nią bez większych problemów, ale często jest to czas bardzo złego samopoczucia. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że przeprowadzanie badań jest bardzo istotne. To dzięki USG można kontrolować przebieg ciąży, dowiedzieć się, czy dziecko jest zdrowe i czy rozwija się prawidłowo. Samopoczucie i emocje w ciąży są ważne. Mama powinna unikać stresu i dbać o spokój. Jeśli więc chcesz wiedzieć, czy z Twoim maleństwem wszystko w porządku, pamiętaj o regularnym badaniu USG. Dzięki temu zyskasz tak bardzo potrzebny w tym czasie spokój i większą pewność, że wszystko przebiega tak, jak powinno.

Przeczytaj także artykuł: Ruchy dziecka w ciąży – jak liczyć?