Seks analny w ciąży - czy to bezpieczne?

Kwestia uprawiania seksu podczas ciąży przestała stanowić temat tabu. Rosnąca świadomość społeczeństwa w obszarze edukacji seksualnej sprawia, że coraz więcej par decyduje się na ten krok i nie rezygnuje z intymnych zbliżeń mimo ciąży. Istnieje wiele sposobów na to, jak zaspokoić swoje potrzeby seksualne. Wśród rodzajów seksualnych zbliżeń możemy wyróżnić m.in. seks oralny i analny. Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, która forma współżycia będzie najbezpieczniejsza dla zdrowia dziecka. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, czy stosunek analny w ciąży jest bezpieczny. Jak odpowiednio przygotować się na ten typ zbliżenia? Co powinni wiedzieć przyszli rodzice, decydując się na seks analny w czasie ciąży kobiety?

Seks analny w ciąży – pozytywny wpływ seksu

Na przestrzeni ostatnich dekad temat stosunków płciowych w ciąży został dokładnie zbadany. Istnieje wiele analiz medycznych, które jednoznacznie dementują powszechną opinię na temat szkodliwości seksu w tym okresie. Badania wykazują wręcz, że współżycie seksualne w trakcie trwania ciąży może mieć pozytywny wpływ na zdrowie kobiety. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych medycznych przesłanek, przez które partnerzy musieliby rezygnować z intymnych zbliżeń. Endorfiny wydzielane w trakcie współżycia znacząco minimalizują poczucie stresu i lęku. Dziecko odczuwa, kiedy mama znajduje się w sytuacjach stresogennych, dlatego warto zadbać o implementację bodźców wywołujących poczucie szczęścia, satysfakcji i odprężenia. Współżycie będzie stanowić także swoisty trening mięśni miednicy, które mają olbrzymie znaczenie w czasie porodu.

Czy seks analny w czasie ciąży jest bezpieczny?

Wielu mężczyzn pozostaje w przekonaniu, że penetracja może uszkodzić płód. Jest to mit. Rozwijające się maleństwo chronione jest płynem owodniowym, błoną, oraz mięśniami szyjki macicy. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz prowadzący nie informuje o żadnych przeciwwskazaniach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać seks z partnerką. W przypadku seksu analnego priorytetową kwestią jest dbałość o higienę, odpowiednie nawilżenie i maksymalne rozluźnienie. Poczucie skrępowania i spięcia może generować przetarcia odbytu, które bardzo często prowadzą do infekcji. Dodatkowo należy pamiętać o stosowaniu prezerwatyw, a w przypadku zmiany pozycji, pamiętać o jej zdjęciu/wymianie. Seks analny w ciąży wymaga dużej rozwagi i świadomości, że przeniesie bakterii z okolicy odbytu do pochwy może być potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia mamy i dziecka. 

Stosunek analny w ciąży – ekscytujące doświadczenie

Uprawienie seksu w czasie ciąży może być wspaniałym doświadczeniem. Brak konieczności stosowania antykoncepcji (w przypadku braku chorób), zwiększone libido u kobiet, chęć pogłębiania więzi z partnerem, czy wspólna radość z nadchodzącego potomstwa to aspekty, które znacząco wpływają na pobudzenie seksualne. Aktywność seksualna w trakcie ciąży pozwala też zachowywać intymną więź między partnerami. W przypadku seksu analnego należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny. Seksuolodzy zdecydowanie odradzają tę formę współżycia, jeśli kobieta jest bardzo podatna na infekcje intymne. Jeśli partnerzy nie uprawiali wcześniej seksu analnego, lepiej nie decydować się na niego po raz pierwszy w trakcie trwania ciąży. Penetracja odbytu powinna odbywać się w komfortowych warunkach, a “pierwszy raz” może generować poczucie skrępowania. 

Seks analny a ciąża – jaką pozycję wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaka pozycja seksualna będzie najlepsza dla obojgu partnerów. Najważniejsza jest dbałość o wzajemny komfort i otwarta komunikacja w tym zakresie. Lekarze sugerują, aby nie generować ucisku na brzuch kobiety, ponieważ może to doprowadzić do zaburzeń odpływu krwi. Z tego względu w późniejszym etapie ciąży odradza się pozycji, w której kobieta leży na brzuchu. Jest to jednak kwestia indywidualna i w dużym stopniu zależna od indywidualnych preferencji.