Opuchlizna w ciąży - jak ją zwalczyć?

Opuchlizna w ciąży dotyka niemal 75% przyszłych mam. Nie oznacza to jednak, że za sprawą sprawdzonych działań nie można zminimalizować ryzyka pojawienia się w przyszłości, czy chociaż obniżyć skutki doskwierające obecnie. Za sprawą konkretnych środków możliwe jest wprowadzenie pozytywnych zmian w tym aspekcie Twojego życia.

Opuchlizna w ciąży jak sobie radzić?

Czym spowodowana jest opuchlizna w ciąży? To nic innego jak skutek zwiększonej objętości krwi w organizmie. Wszystko to jest także bezpośrednio powiązane z uciskiem macicy na żyły, a także odpływaniem krwi w stronę serca, które jest utrudnione. Ma to nieodzowne przełożenie na gromadzenie się limfy w tkankach. Trzeci trymestr jest momentem, w którym kobiety są szczególnie narażone na występowanie opuchnięć tego typu, co jest też spowodowane nadmiernym gromadzeniem wody.

Ograniczenie soli

Sól ma właściwości zatrzymywania wody w organizmie, dlatego sposobem na opuchliznę w ciąży, a raczej na jej uniknięcie będzie ograniczenie ilości soli dostarczanej w codziennej diecie. Warto unikać wysoko przetworzonej żywności, a także słodkich czy słonych przekąsek. Istotna będzie także rezygnacja z solenia posiłków bądź używanie jej w naprawdę minimalnych ilościach. Z powodzeniem można zastąpić je przyprawami. Warto jednak zwracać uwagę na składy, gdyż niektóre z gotowych mieszanek posiadają już same w sobie bardzo dużo soli. Wyeliminować warto także słodzone napoje.

Aktywność fizyczna

Sposobem na to, jak zmniejszyć opuchliznę w ciąży jest wprowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej. Wystarczą już same spacery, aby zauważyć znaczącą różnicę. Jeśli natomiast musisz siedzieć, możesz wykonywać ćwiczenia, które pomogą Ci uporać się z tym problemem. Należy zginać i prostować nogi. Jeśli czujesz się na siłach możesz się także trochę pogimnastykować. Znajdź jakąś aktywność, która będzie nie tylko miała bardzo pozytywny wpływ na Twój stan zdrowia, ale także sprawi Ci dużą przyjemność.

Trzymaj stopy na miękkim podłożu powyżej podłogi 

Ważne, abyś nie trzymała stale wyprostowanych nóg, gdyż może to mieć negatywny wpływ na Twoje krążenie krwi. Aby utrzymać dobre krążenie, trzymaj nogi lekko ugięte. Ważne także, aby nie opierać stóp o twarde powierzchnie, które mogą tylko spotęgować problem poprzez miejscowy ucisk. Wystarczy poduszka czy zwinięty koc.

Masaż - przyjemne rozwiązanie Twojego problemu

Wiele pań zastanawiając się co na opuchliznę w ciąży należy zastosować nie pomyślałaby o masażu a jest to wspaniały sposób! Będzie on niezwykle istotny dla stóp, ale także dla całego ciała. Pomocna może być tutaj bliska osoba, partner czy po prostu relaks u profesjonalnego masażysty. 

Kolejną propozycją związaną z masażem jest wykonanie go za sprawą ciśnienia słuchawki prysznicowej. Wystarczy skierować strumień w kierunku opuchniętego miejsca i potraktować je chłodną wodą. Istotne, by dokonywać go na nogach od stóp w kierunku pośladków, nie odwrotnie. Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz także zaopatrzyć się z żele chłodzące. 

Rezygnacja z wysokich obcasów i uciskających ubrań

Jednym ze sposobów na to, jak walczyć z opuchlizną w ciąży jest zrezygnowanie z noszenia butów na wysokim obcasie. Pogarszają one krążenie krwi, co ma bezpośrednie przełożenie na opuchliznę w tych okolicach. Dodatkowym wsparciem dla stóp może być wybór obuwia z szerokim noskiem, a także wykonanego z materiału, który oddycha.

Nie powinno się także nosić odzieży, która uciska tak jak np. niektóre wysokie skarpetki czy pończochy lub po prostu spodnie o wąskich nogawkach. Warto zainwestować w wygodną odzież, aby czuć się komfortowo, a przede wszystkim wyeliminować problem opuchlizny.

Jaka jest recepta na ten problem?

Sposobów na to, jak pozbyć się opuchlizny w ciąży jest naprawdę wiele, jednak najistotniejsze jest to, abyś stosowała to, co zacznie na Ciebie sprzyjająco działać. Warto próbować różnych rozwiązań i nie zmuszać się w tej kwestii do niczego. Stres w ciąży nie jest sprzyjający. Pamiętaj o tym, aby dużo wypoczywać i się nie przemęczać.