Czy w czasie ciąży można pić kawę?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Przyciąga swoim niesamowitym smakiem, kusi wybornym aromatem, a przede wszystkim oferuje pobudzenie. Picie jej w ciąży nadal wzbudza wiele pytań i wątpliwości - przyszłe mamy często nie wiedzą, czy mogą pozwalać sobie na tę przyjemność, jeśli spodziewają się dziecka. Czy kawa w stanie odmiennym szkodzi? Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli chodzi o spożycie kofeiny w ciąży.

Kofeina w ciąży - czy jest kategorycznie niedozwolona?

Choć ciąża to niesamowity czas, to jednak przyszłej mamie może kojarzyć się także z licznymi zasadami i zakazami. Często dzieje się tak, że ciężarne muszą wykluczyć ulubione potrawy czy napoje. Taka sytuacja dotyczy także kawy w ciąży. Nie da się ukryć, że jest jednym z najpopularniejszych produktów na całym świecie. Kofeina w ciąży może przyciągać nie tylko ze względu na swoje właściwości pobudzające, ale także aromat świeżo zmielonych ziaren kawy, który staje się jeszcze wyraźniej wyczuwalny w czasie ciąży. Niestety, odmienny stan często wiąże się z koniecznością ustalenia ograniczeń w trosce o zdrowie dziecka. Czy kawa w ciąży szkodzi? Wiele kobiet z trwogą przyjmuje możliwą konieczność całkowitej rezygnacji ze swojego ulubionego napoju. Czy można pić kawę? Wbrew pozorom nie ma całkowitego zakazu spożywania jej, jeśli spodziewasz się dziecka, jednak wszystko zależy od tego, ile kawy w ciąży dziennie pijesz.

Kofeina a ciąża i bezpieczeństwo

Wbrew pozorom picie kawy w ciąży nie jest całkowicie niedozwolone, choć takie wrażenie może odnieść wiele przyszłych mam. Jest to bezpośrednio związane ze skojarzeniami, jakie budzi ten napój - w końcu kawa ma za zadanie przede wszystkim pobudzać. Kofeina w ciąży przyciąga jednak przede wszystkim swoim wyjątkowym aromatem, zapachem i smakiem - nic więc dziwnego, że oczekując na maluszka, wcale nie chcesz pozbywać się tej przyjemności. Kofeina a ciąża to wcale niewykluczone połączenie, jednak tylko do pewnego momentu. To, ile kofeiny w ciąży spożywasz, ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju Twojego dziecka. Czy kawa w ciąży szkodzi? Odpowiedź zależy od ilości przyjmowanych filiżanek. W ciąży należy zachować umiar, aby pozorna przyjemność nie stała się niebezpieczna dla dziecka.

Ile mg kofeiny w ciąży jest dawką dozwoloną?

Choć nie musisz całkowicie wykluczać picia kawy z codziennej rutyny, spożywanie kofeiny w ciąży podlega restrykcyjnym ograniczeniom. Spożywanie jej w normalnych warunkach jest zazwyczaj ograniczane jedynie przez samopoczucie oraz zdrowy rozsądek. Natomiast ile kofeiny w ciąży możesz przyjmować, podlega już nieco głębszemu zastanowieniu. Związek ten nie przyniesie negatywnych skutków dla maluszka jedynie wtedy, gdy jego stężenie zostanie ograniczone. Ile mg kofeiny w ciąży nie zagrozi dziecku? W praktyce jest to ok. 300 ml kawy, czyli nie więcej niż 3 filiżanki dziennie o pojemności 100 ml. Dawka dozwolona jest ściśle uzależniona od pobudzającego działania. Przyjmowanie kofeiny w ciąży może być dla Ciebie jedynie odprężającym rytuałem, w którym skupiasz się przede wszystkim na wyjątkowym smaku. Jednak w ciąży nadmierne pobudzenie nie jest pożądane.

Kofeina a ciąża i zdrowie dziecka

Czy kawa w ciąży szkodzi? Tak, ale tylko w nadmiarze. Picie jej może przynieść negatywne rezultaty przy przekroczeniu dozwolonej dziennej dawki. Nadmiar kofeiny w ciąży może mieć wpływ na dziecko, a w na początku ciąży związek ten może prowadzić także do poronienia. Warto więc stosować się do przyjętych ograniczeń, dbając, aby przyjmowane stężenie nie było groźne dla maluszka.

Kawa w ciąży - czy można ją zastąpić?

Jeśli zależy Ci na rytuale, zdecyduj się na wprowadzenie do swojej codziennej diety kawy zbożowej, która nie tylko zastąpi aromatyczny napój, ale także poprawi perystaltykę jelit. Brakuje ci pobudzenia, które daje kofeina? Spróbuj czerpać energię z innych źródeł, w tym aktywności fizycznej. Przygotowania do porodu również mogą być jej źródłem - wykorzystując nasz balonik Aniball, możesz ćwiczyć mięśnie dna miednicy, dbając o nabieranie energii, mobilizowanie ciała do porodu, a także dotlenienie organizmu.