
Problemy z cerą w ciąży - jak sobie z nimi radzić?
Ciąża jest niewątpliwie ekscytującym czasem oczekiwania, podczas którego zachodzi wiele zmian w ciele kobiety, między innymi dotyczących cery. Zaznaczamy od razu, że nie występują zawsze, a nawet te negatywne nie oznaczają nieprawidłowego rozwoju płodu. W niniejszym artykule omawiamy pokrótce zmiany i problemy skórne w ciąży. Jakie występują, dlaczego i co oznaczają?
Zmiany skórne w ciąży
Zmiany skórne w ciąży nie pojawiają się zawsze. Co więcej, kiedy występują, to w sporej części są pozytywne, ponieważ cera ciężarnej może poprawić swój koloryt i być bardziej promienista. Jest to związane na przykład ze zwiększonym ciśnieniem (przez to tkanki są bardziej dotlenione i odżywione) oraz ze zmianami dotyczącymi gospodarki hormonalnej. Zdarza się, że stan skóry może się pogorszyć, choć nie oznacza to problemów z rozwojem płodu.
Problemy z cerą w ciąży
Problemy skórne w ciąży mogą się pojawić w różnym czasie, jednak najczęściej w pierwszym trymestrze. Może chodzić na przykład o trądzik, szarość czy tzw. kresę czarną. Są to powszechne zmiany skórne, które nie powinny być powodem do obaw, choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sprawę skonsultować z lekarzem.
Zmiany skórne w ciąży - trądzik
Najczęściej spotykana zmiana skórna w ciąży (kojarzona przez ciężarne negatywnie) to trądzik. Wspomnieliśmy wcześniej, że oczekując na dziecko w organizmie kobiety zachodzą zmiany dotyczące gospodarki hormonalnej. Przez zwiększoną produkcję estrogenu dochodzi jednocześnie do prężnej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Podobnie jak w okresie dojrzewania, w takiej sytuacji rozwijają się bakterie beztlenowe, które są “winowajcami” wyprysków. Warto zaznaczyć, że nie trzeba szczególnie walczyć z tym zjawiskiem (jeśli nie jest nader uciążliwe), ponieważ w większości przypadków nieprzyjemne objawy ustępują samoistnie w okolicach trzeciego trymestru. Co prawda rzadko, jednak czasami trądzik może występować nawet w okresie karmienia piersią.
Walka z trądzikiem w ciąży jest utrudniona ze względu na fakt, że wiele kosmetyków nie jest dopuszczonych do użycia dla ciężarnych i karmiących piersią. Pomóc może jednak wzmożona (ale rozważna!) higiena. W tym celu można używać delikatnych środków myjących do twarzy, najlepiej bezzapachowych. Rozważnym posunięciem jest też częsta zmiana ręczników oraz pościeli i poszewek. Warto trzymać się zasady niewyciskania wyprysków, ponieważ w przeciwnym wypadku może rozwinąć się infekcja lub powstanie blizna. Należy także stosować delikatne kosmetyki.
Problemy skórne w ciąży - rozstępy
Rozstępy to wyjątkowo częste zmiany skórne w ciąży. Są spowodowane szybkim zwiększeniem masy ciała, a przez to pękaniem włókien kolagenowych. Poza tym skóra ciężarnej często jest wysuszona, co dodatkowo pogarsza jej elastyczność. Czynnikiem wpływającym na tę dolegliwość jest też większa zawartość kortyzolu w organizmie. Rozstępy najczęściej dotyczą takich części ciała, jak brzuch, piersi, uda czy biodra.
Problemy ze skórą w ciąży - gorszy koloryt
W wielu przypadkach skóra ciężarnej może stracić swój blask i wydawać się bardziej szara. Wiąże się to przede wszystkim z niedoborem witamin i substancji odżywczych, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, ponieważ wiele przyszłych matek w tym samym czasie skarży się na nudności i wymioty, które wypłukują z organizmu cenne składniki. Dlatego w tym przypadku warto przede wszystkim zadbać o dietę, ewentualnie sięgnąć po preparaty zawierające np. witaminę C czy kwas hialuronowy - trzeba się jednak upewnić, że są odpowiednie dla kobiet w ciąży.
Zmiany skórne w ciąży - przebarwienia
Niekiedy zmiany skórne w ciąży dotyczą przebarwień. Plamki na ciele często stają się bardziej wyraźne. Nierzadkim zjawiskiem jest tzw. ostuda ciążowa, która zaczyna się w drugim trymestrze ciąży i objawia się ciemnymi plamami na dekolcie, dłoniach czy twarzy. Jest efektem zbyt wysokiej produkcji melaniny i może się pogłębiać poprzez ekspozycję skóry na promieniowanie UV, dlatego ciężarnym zaleca się unikanie nadmiernego przebywania na słońcu.

Jak widzi dziecko po urodzeniu?

Jak podkręcić laktację?

Jak nosić noworodka?

Jak karmić piersią żeby dziecko się nie zakrztusiło?

Jak dziecko oddycha w brzuchu?

Dlaczego dziecko płacze podczas karmienia piersią?

Czy można w ciąży grzać się termoforem?

Bicie serca płodu - kiedy słychać i widać na USG?

Jaka jest różnica w bólu piersi przed okresem, a na początku ciąży?

Jak szybko i skutecznie podnieść progesteron w ciąży?

Odejście wód płodowych a brak skurczy
