Problemy z cerą w ciąży - jak sobie z nimi radzić?

Ciąża jest niewątpliwie ekscytującym czasem oczekiwania, podczas którego zachodzi wiele zmian w ciele kobiety, między innymi dotyczących cery. Zaznaczamy od razu, że nie występują zawsze, a nawet te negatywne nie oznaczają nieprawidłowego rozwoju płodu. W niniejszym artykule omawiamy pokrótce zmiany i problemy skórne w ciąży. Jakie występują, dlaczego i co oznaczają?

Zmiany skórne w ciąży

Zmiany skórne w ciąży nie pojawiają się zawsze. Co więcej, kiedy występują, to w sporej części są pozytywne, ponieważ cera ciężarnej może poprawić swój koloryt i być bardziej promienista. Jest to związane na przykład ze zwiększonym ciśnieniem (przez to tkanki są bardziej dotlenione i odżywione) oraz ze zmianami dotyczącymi gospodarki hormonalnej. Zdarza się, że stan skóry może się pogorszyć, choć nie oznacza to problemów z rozwojem płodu.

Problemy z cerą w ciąży

Problemy skórne w ciąży mogą się pojawić w różnym czasie, jednak najczęściej w pierwszym trymestrze. Może chodzić na przykład o trądzik, szarość czy tzw. kresę czarną. Są to powszechne zmiany skórne, które nie powinny być powodem do obaw, choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sprawę skonsultować z lekarzem.

Zmiany skórne w ciąży - trądzik

Najczęściej spotykana zmiana skórna w ciąży (kojarzona przez ciężarne negatywnie) to trądzik. Wspomnieliśmy wcześniej, że oczekując na dziecko w organizmie kobiety zachodzą zmiany dotyczące gospodarki hormonalnej. Przez zwiększoną produkcję estrogenu dochodzi jednocześnie do prężnej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Podobnie jak w okresie dojrzewania, w takiej sytuacji rozwijają się bakterie beztlenowe, które są “winowajcami” wyprysków. Warto zaznaczyć, że nie trzeba szczególnie walczyć z tym zjawiskiem (jeśli nie jest nader uciążliwe), ponieważ w większości przypadków nieprzyjemne objawy ustępują samoistnie w okolicach trzeciego trymestru. Co prawda rzadko, jednak czasami trądzik może występować nawet w okresie karmienia piersią.

Walka z trądzikiem w ciąży jest utrudniona ze względu na fakt, że wiele kosmetyków nie jest dopuszczonych do użycia dla ciężarnych i karmiących piersią. Pomóc może jednak wzmożona (ale rozważna!) higiena. W tym celu można używać delikatnych środków myjących do twarzy, najlepiej bezzapachowych. Rozważnym posunięciem jest też częsta zmiana ręczników oraz pościeli i poszewek. Warto trzymać się zasady niewyciskania wyprysków, ponieważ w przeciwnym wypadku może rozwinąć się infekcja lub powstanie blizna. Należy także stosować delikatne kosmetyki.

Problemy skórne w ciąży - rozstępy

Rozstępy to wyjątkowo częste zmiany skórne w ciąży. Są spowodowane szybkim zwiększeniem masy ciała, a przez to pękaniem włókien kolagenowych. Poza tym skóra ciężarnej często jest wysuszona, co dodatkowo pogarsza jej elastyczność. Czynnikiem wpływającym na tę dolegliwość jest też większa zawartość kortyzolu w organizmie. Rozstępy najczęściej dotyczą takich części ciała, jak brzuch, piersi, uda czy biodra.

Problemy ze skórą w ciąży - gorszy koloryt

W wielu przypadkach skóra ciężarnej może stracić swój blask i wydawać się bardziej szara. Wiąże się to przede wszystkim z niedoborem witamin i substancji odżywczych, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, ponieważ wiele przyszłych matek w tym samym czasie skarży się na nudności i wymioty, które wypłukują z organizmu cenne składniki. Dlatego w tym przypadku warto przede wszystkim zadbać o dietę, ewentualnie sięgnąć po preparaty zawierające np. witaminę C czy kwas hialuronowy - trzeba się jednak upewnić, że są odpowiednie dla kobiet w ciąży.

Zmiany skórne w ciąży - przebarwienia

Niekiedy zmiany skórne w ciąży dotyczą przebarwień. Plamki na ciele często stają się bardziej wyraźne. Nierzadkim zjawiskiem jest tzw. ostuda ciążowa, która zaczyna się w drugim trymestrze ciąży i objawia się ciemnymi plamami na dekolcie, dłoniach czy twarzy. Jest efektem zbyt wysokiej produkcji melaniny i może się pogłębiać poprzez ekspozycję skóry na promieniowanie UV, dlatego ciężarnym zaleca się unikanie nadmiernego przebywania na słońcu.

https://malakawka.pl/kurzajki-w-ciazy-jak-sobie-z-nimi-radzic/