Jak dbać o włosy w ciąży?

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka, zdaje sobie sprawę z tego, w jak wyjątkowym stanie się znajduje. W trakcie ciąży w ciele matki zachodzą bowiem liczne zmiany, które są mniej lub bardziej widoczne. Nad zdecydowaną większością z nich można jednak skutecznie zapanować poprzez stosowanie sprawdzonych i opracowanych przez specjalistów metod.

Jednym z obszarów ciała, na które wpływ ma ciąża, są skóra głowy i włosy. Zazwyczaj ze względu na intensyfikację pracy hormonów kosmyki gęstnieją oraz stają się trwalsze, jednak nie zawsze tak jest. Co więcej - w trakcie ciąży w organizmie kobiety trwa prawdziwa burza hormonów, co oznacza, że wspomniany stan wzmocnienia nie ma permanentnego charakteru i może się zmienić. Właśnie dlatego nie można zapominać o jak najlepszej pielęgnacji oraz otaczaniu własnego ciała szczególną troską. Jak dbać o włosy w ciąży?

Jak pielęgnować włosy w ciąży?

To, jak zadbać o włosy w ciąży, stanowi kwestię dosyć indywidualną. Wynika to z faktu, że zarówno każdy włos jest inny, jak i każda ciąża przebiega inaczej. U jednej kobiety może dojść do naturalnego wzmocnienia kosmyków, natomiast u innej pojawi się ich osłabienie czy wypadanie. Niektóre kobiety zwracają również uwagę na naturalny blask, który pojawił się na włosach w trakcie ciąży, natomiast inne skarżą się na przesuszenie bądź problemy z układaniem fryzur.

W części poradników można przeczytać, że w czasie ciąży powinno się stosować specjalne preparaty i szampony, które rzekomo powstały z myślą o przyszłych matkach. Jak się jednak okazuje, nie jest to w ogóle konieczne. Co więcej - prawdziwi specjaliści zalecają przeważnie trzymanie się rozwiązań, z jakich ciężarna korzystała przed ciążą, a dodatkowe specyfiki proponują tylko wtedy, kiedy zmiany w obrębie włosów są przyczyną występowania dyskomfortu.

Jeżeli podczas ciąży zaczną wypadać włosy, to w żadnym wypadku nie należy panikować. Najczęściej jest to bowiem naturalna kolej rzeczy i efekt burzy hormonów mającej miejsce w ciele kobiety. Tak jak zostało wspomniane - nie wymaga się w tym przypadku stosowania żadnych specjalistycznych szamponów.

Czy można w jakiś sposób złagodzić wypadanie? Teoretycznie pomóc może m.in. stosowanie odpowiednich delikatnych, a jednocześnie odżywczych masek na całej długości kosmyków. Należy również pamiętać o tym, że wypadanie włosów w ciąży ustępuje samoistnie, dlatego nie trzeba podejmować prób zatrzymania tego procesu, ani się nim zamartwiać.

Czasem można natknąć się też na rozmaite informacje dotyczące tego, jakich zabiegów fryzjerskich nie powinno się przeprowadzać w ciąży. Otóż z biologicznego punktu widzenia nie ma tutaj zbyt dużych ograniczeń. Warto jednak pamiętać o tym, że w pierwszych dniach ciąży u przyszłych mam bardzo często występuje nadwrażliwość na różnego rodzaju zapachy, dlatego warto ograniczyć m.in. farbowanie włosów czy stosowanie lakieru, ponieważ ich wonie mogą działać drażniąco.

Na co zwracać szczególną uwagę podczas pielęgnacji włosów w ciąży?

Zdecydowanie należy uważać podczas stosowania różnego rodzaju wcierek do włosów - mogą one powodować wysuszenie skóry, a w efekcie ich osłabienie. Trzeba też zwrócić uwagę na składy szamponów - nawet niektóre substancje, które dotychczas były neutralne, w trakcie ciąży mogą mieć negatywny wpływ na skórę głowy.

Nie należy również na własną rękę rozpoczynać jakichkolwiek suplementacji witamin - wszystkie tego typu preparaty powinien przepisywać wyłącznie lekarz prowadzący ciążę, który doskonale zna stan zdrowia swojej pacjentki oraz rozwijającego się maleństwa. Chcąc dodatkowo zadbać o włosy w tym okresie, warto sięgnąć po delikatne odżywki wysokiej jakości, które pozytywnie wpłyną na stan włosów, wzmacniając je i odżywiając.

Jak więc wyraźnie widać - pielęgnacja włosów w ciąży nie jest procesem złożonym ani trudnym. Klucz stanowi zachowanie umiaru, a przede wszystkim spokoju. Największym zagrożeniem jest bowiem stres, który potrafi bardzo negatywnie wpływać zarówno na stan włosów, jak i całego organizmu przyszłej mamy.