
37. tydzień ciąży - jak wygląda?
Czas ciąży to niezapomniane i jedyne w swoim rodzaju wspólne chwile, w których kobieta jest zjednoczona ze swoim dzieckiem, czuje, jak rośnie w niej życie, czuje jego ruchy. Przeżycie tych niezwykłych chwil łączy matkę emocjonalnie z potomstwem na całe życie. Jest to więź, której nie dorówna żadna inna. Dlatego nie dziwi fakt, że kobieta interesuje się, jak wygląda rozwój dziecka w kolejnych tygodniach.
Jak wygląda 37 tydzień ciąży? Z perspektywy mamy jest to czas przygotowań do powitania maleństwa na świecie, czas pakowania się do szpitala oraz gromadzenia wyprawki. W 37 tygodniu kobietę czekają jeszcze badania i podjęcie decyzji o przebiegu porodu. Dziecko w tym czasie przybiera na wadze i chociaż jest już mu ciasno, ćwiczy mięśnie. Zaczyna układać się główką w dół, czyli przyjmuje pozycję do porodu. Stopień rozwoju maleństwa umożliwia mu ssanie kciuka, rozpoznanie znajomych głosów oraz wykonywanie zdecydowanych kopnięć. Dziecko jest bardzo przyzwyczajone do czułych gestów i głosu mamy.
37 tydzień, który to miesiąc?
To pytanie stawia sobie zaciekawiona mama, próbując odliczyć dni do upragnionego rozwiązania. Zaspokajając ciekawość zainteresowanych, informujemy, że to już ostatni, bo 9 miesiąc i środek ostatniego trymestru. W tym czasie kobieta przygotowuje się do zakończenia ciąży i przywitania na świecie swojego potomka. Dziecko wygląda już jak noworodek i jest gotowe do przyjścia na świat. Należy pamiętać, że data porodu jest orientacyjna i dziecko już w tym czasie może bezpiecznie się narodzić, będąc w pełni przygotowane do życia.
37 tydzień ciąży a ruchy dziecka
Jak w każdym innym tygodniu, również w 37 rozwój dziecka jest intensywny, a jego ruchy bardzo wyczuwalne. Dziecko jest już duże i ma mniej miejsca, jednak każdy ruch jest ważny i jest formą komunikacji z matką. Dzięki nim matka wie, kiedy dziecko śpi lub kiedy jest niespokojne. Na podstawie wyczuwalnych ruchów, można zaobserwować, o jakich porach dnia lub nocy maluszek jest aktywny, lub kiedy odpoczywa. Maluch zaczyna ssać kciuk i porusza się, przygotowując do porodu. W tym czasie malec także mruga powiekami i dzięki rozwiniętym płucom ćwiczy wdychanie i wydychanie wód płodowych. Ruchy w tym okresie czasu powinny bardzo interesować przyszłą mamę i należy zwrócić uwagę na wszelkie odchylenia (np. brak ruchów w czasie, kiedy zazwyczaj są intensywne). Najlepszym sposobem na orientowanie się w ruchach dziecka jest ich liczenie. Jeżeli zauważysz nagłe zmiany, bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem w celu monitorowania stanu zdrowia maleństwa. W tym okresie dziecko jest już w pełni ukształtowane i w razie nieprzewidzianych komplikacji, można je wcześniej sprowadzić na świat. W 9 miesiącu maluszek przybiera pozycję do porodu i przyszła mama może zauważyć obniżenie brzucha oraz ucisk w jego dole. To jeszcze nie jest czas porodu, ale zwiastuje jego szybkie nastąpienie. Dlatego w 37 tygodniu ciąży mama, powinna już być przygotowana na ewentualny wcześniejszy poród.
Ile powinno ważyć dziecko w 37 tygodniu ciąży?
W 37 tygodniu ciąży dziecko jest już duże i waży około 2850 - 3000 g, a mierzy ok. 48 cm. Miej jednak na uwadze, że waga i rozmiar dzieci bardzo się różnią w tym czasie, a podane wymiary są orientacyjne. Waga dziecka zależy od uwarunkowań genetycznych oraz przebiegu ciąży i diety matki. Dziecko w tym czasie gromadzi tłuszcz pod skórą, dziennie przybiera na wadze około 30 g.
W 37 tygodniu ciąży kobieta może odczuć ulgę, gdyż jest to czas, kiedy dziecko może samodzielnie już egzystować poza łonem matki. Rzadko kiedy dzieci przychodzą na świat w 40 tygodniu ciąży, dlatego przyszła mama powinna być już przygotowana na poród.
W tym czasie ciąża uznawana jest za donoszoną, a dziecko, które się teraz urodzi, nie jest wcześniakiem. Ma w pełni ukształtowane płuca i wszystkie narządy oraz zmysły. Jest nawet przyzwyczajone do głosu mamy, który po porodzie będzie na niego działał uspokajająco.

Jak widzi dziecko po urodzeniu?

Jak podkręcić laktację?

Jak nosić noworodka?

Jak karmić piersią żeby dziecko się nie zakrztusiło?

Jak dziecko oddycha w brzuchu?

Dlaczego dziecko płacze podczas karmienia piersią?

Czy można w ciąży grzać się termoforem?

Bicie serca płodu - kiedy słychać i widać na USG?

Jaka jest różnica w bólu piersi przed okresem, a na początku ciąży?

Jak szybko i skutecznie podnieść progesteron w ciąży?

Odejście wód płodowych a brak skurczy
