37. tydzień ciąży - jak wygląda?

Czas ciąży to niezapomniane i jedyne w swoim rodzaju wspólne chwile, w których kobieta jest zjednoczona ze swoim dzieckiem, czuje, jak rośnie w niej życie, czuje jego ruchy. Przeżycie tych niezwykłych chwil łączy matkę emocjonalnie z potomstwem na całe życie. Jest to więź, której nie dorówna żadna inna. Dlatego nie dziwi fakt, że kobieta interesuje się, jak wygląda rozwój dziecka w kolejnych tygodniach.

Jak wygląda 37 tydzień ciąży? Z perspektywy mamy jest to czas przygotowań do powitania maleństwa na świecie, czas pakowania się do szpitala oraz gromadzenia wyprawki. W 37 tygodniu kobietę czekają jeszcze badania i podjęcie decyzji o przebiegu porodu. Dziecko w tym czasie przybiera na wadze i chociaż jest już mu ciasno, ćwiczy mięśnie. Zaczyna układać się główką w dół, czyli przyjmuje pozycję do porodu. Stopień rozwoju maleństwa umożliwia mu ssanie kciuka, rozpoznanie znajomych głosów oraz wykonywanie zdecydowanych kopnięć. Dziecko jest bardzo przyzwyczajone do czułych gestów i głosu mamy.

37 tydzień, który to miesiąc?

To pytanie stawia sobie zaciekawiona mama, próbując odliczyć dni do upragnionego rozwiązania. Zaspokajając ciekawość zainteresowanych, informujemy, że to już ostatni, bo 9 miesiąc i środek ostatniego trymestru. W tym czasie kobieta przygotowuje się do zakończenia ciąży i przywitania na świecie swojego potomka. Dziecko wygląda już jak noworodek i jest gotowe do przyjścia na świat. Należy pamiętać, że data porodu jest orientacyjna i dziecko już w tym czasie może bezpiecznie się narodzić, będąc w pełni przygotowane do życia.

37 tydzień ciąży a ruchy dziecka

Jak w każdym innym tygodniu, również w 37 rozwój dziecka jest intensywny, a jego ruchy bardzo wyczuwalne. Dziecko jest już duże i ma mniej miejsca, jednak każdy ruch jest ważny i jest formą komunikacji z matką. Dzięki nim matka wie, kiedy dziecko śpi lub kiedy jest niespokojne. Na podstawie wyczuwalnych ruchów, można zaobserwować, o jakich porach dnia lub nocy maluszek jest aktywny, lub kiedy odpoczywa. Maluch zaczyna ssać kciuk i porusza się, przygotowując do porodu. W tym czasie malec także mruga powiekami i dzięki rozwiniętym płucom ćwiczy wdychanie i wydychanie wód płodowych. Ruchy w tym okresie czasu powinny bardzo interesować przyszłą mamę i należy zwrócić uwagę na wszelkie odchylenia (np. brak ruchów w czasie, kiedy zazwyczaj są intensywne). Najlepszym sposobem na orientowanie się w ruchach dziecka jest ich liczenie. Jeżeli zauważysz nagłe zmiany, bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem w celu monitorowania stanu zdrowia maleństwa. W tym okresie dziecko jest już w pełni ukształtowane i w razie nieprzewidzianych komplikacji, można je wcześniej sprowadzić na świat. W 9 miesiącu maluszek przybiera pozycję do porodu i przyszła mama może zauważyć obniżenie brzucha oraz ucisk w jego dole. To jeszcze nie jest czas porodu, ale zwiastuje jego szybkie nastąpienie. Dlatego w 37 tygodniu ciąży mama, powinna już być przygotowana na ewentualny wcześniejszy poród.

Ile powinno ważyć dziecko w 37 tygodniu ciąży?

W 37 tygodniu ciąży dziecko jest już duże i waży około 2850 - 3000 g, a mierzy ok. 48 cm. Miej jednak na uwadze, że waga i rozmiar dzieci bardzo się różnią w tym czasie, a podane wymiary są orientacyjne. Waga dziecka zależy od uwarunkowań genetycznych oraz przebiegu ciąży i diety matki. Dziecko  w tym czasie gromadzi tłuszcz pod skórą, dziennie przybiera na wadze około 30 g.

W 37 tygodniu ciąży kobieta może odczuć ulgę, gdyż jest to czas, kiedy dziecko może samodzielnie już egzystować poza łonem matki. Rzadko kiedy dzieci przychodzą na świat w 40 tygodniu ciąży, dlatego przyszła mama powinna być już przygotowana na poród.

W tym czasie ciąża uznawana jest za donoszoną, a dziecko, które się teraz urodzi, nie jest wcześniakiem. Ma w pełni ukształtowane płuca i wszystkie narządy oraz zmysły. Jest nawet przyzwyczajone do głosu mamy, który po porodzie będzie na niego działał uspokajająco.