W jaki sposób i jak często myć zęby niemowlakowi

Choć pierwsze ząbki zaczynają się pojawiać, gdy dziecko osiąga wiek około 6 miesięcy, o higienę jego jamy ustnej rodzice powinni dbać od pierwszych dni życia – na samym początku będzie ona przybierać formę mycia dziąseł. Taki zabieg ma znaczenie zarówno dla zdrowia maluszka, jak i przyzwyczaja go do codziennej rutyny pielęgnacyjnej w tym obszarze. Zatem – jak i jak często myć zęby niemowlakowi? Odpowiadamy!

Jak myć zęby niemowlakowi? Higiena jamy ustnej przed ząbkowaniem

Wielu rodziców błędnie zakłada, że higieną jamy ustnej dziecka powinni się zacząć przejmować dopiero wówczas, gdy pojawią się u niego pierwsze ząbki. Tymczasem konieczne jest oczyszczanie dziąseł i śluzówki z resztek pożywienia, które w przeciwnym razie mogłyby się stać siedliskiem dla bakterii. Co więcej, myjąc regularnie dziąsła ograniczamy ryzyko pojawienia się pleśniawek, czyli objawów infekcji grzybiczej w postaci białego nalotu.

 

Choć pytanie o to, jak myć niemowlakowi zęby, jest zarezerwowane dla rodziców, których dzieci mają przynajmniej 4 miesiące, jeszcze przed narodzinami maluszka warto zapoznać się z zasadami prawidłowej pielęgnacji dziąseł. Należy pamiętać, że zawiązki ząbków są już w nich obecne, a więc higiena w pierwszych miesiącach życia ma wpływ na ich zdrowy wzrost. Każdego wieczoru rodzic powinien oczyszczać dziąsła z pomocą gazy nawiniętej na palec. Powinna być ona zwilżona przegotowaną wodą lub delikatnym naparem z rumianku. Zabieg ten warto wykonać również po podaniu dziecku kleistego posiłku.

Jak myć niemowlakowi zęby? Higiena pierwszych ząbków

Pierwsze ząbki zaczynają się pojawiać najczęściej koło 6. miesiąca życia, choć u niektórych dzieci ząbkowanie może się rozpocząć nawet 2 miesiące wcześniej – u innych natomiast wystąpić w okolicach 10-11 miesiąca. W momencie, gdy ząbki są w trakcie wyrzynania, warto sięgnąć po specjalne gryzaki lub szczoteczkę silikonową nakładaną na palec. Z jej pomocą można wykonywać masaż dziąseł, który przyniesie dziecku ulgę w bólu.

 

Wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka należy zaopatrzyć się w małą szczoteczkę z miękkim włosiem oraz pastę dostosowaną do wieku maluszka – powinna zawierać stężenie fluoru na poziomie 1000 ppm. W kwestii tego, jak myć zęby niemowlakowi należy przede wszystkim pamiętać o tym, że mycie powinno być delikatne i polegać na wykonywaniu ruchów wymiatających, od dziąsła do korony.

Jak myć zęby niemowlakowi? O tym musisz wiedzieć!

Rodzic wdrażający higienę jamy ustnej u swojego dziecka powinien przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Maluch może buntować się przeciwko takiemu zabiegowi, dlatego tym bardziej należy zadbać o delikatność i spokój. Podczas mycia zębów warto włączyć ulubione piosenki naszej pociechy lub starać się zamienić cały zabieg w swego rodzaju zabawę. Rodzic powinien również zadbać o wygodną pozycję

 

W kwestii tego, jak myć zęby niemowlakowi, wielu rodziców zastanawia się, jaką ilość pasty powinni zastosować. Jest to uzależnione przede wszystkim od tego, czy dziecko potrafi już wypluwać. Jeśli nie, pastę warto wetrzeć w szczoteczkę w naprawdę niewielkiej ilości, a po myciu przemyć jamę ustną wilgotnym gazikiem. Gdy maluszek opanuje już umiejętność wypluwania, można nakładać ilość pasty wielkości ziarnka grochu.

Jak często myć zęby niemowlakowi?

Niejeden rodzic głowi się nad tym, jak często myć zęby niemowlakowi. Zalecenia dentystów wskazują, że taki zabieg powinno się wykonywać 2 razy dziennie. Szczególnie ważne jest mycie wieczorne, ponieważ podczas snu wydziela się mniejsza ilość śliny, co wiąże się z wyższym ryzykiem rozwoju próchnicy. Warto mieć świadomość, że może się ona rozprzestrzenić z zębów mlecznych na stałe, dlatego higiena jamy ustnej już od pierwszych dni życia jest tak ważna.

 

Zdrowe zęby mają również istotne znaczenie dla rozwoju mowy, a ponadto regularne mycie jamy ustnej wpływa na wykształcenie pożądanego nawyku u dziecka. Aby w kompleksowy sposób zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej u niemowlaka, warto skonsultować się z lekarzem, a także unikać sytuacji mogących prowadzić do rozwoju próchnicy butelkowej.